روسیه از کاهش فعالیت نظامی در اوکراین خبر داده است

به گزارش رویترز؛ الکساندر فومین معاون وزیر دفاع روسیه گفت کشورش تصمیم گرفته است اعتماد متقابل را تقویت کند و شرایط لازم را برای ادامه مذاکرات و دستیابی به هدف نهایی توافق و امضای توافق ایجاد کند. کاهش عملیات نظامی در اطراف کیف، پایتخت اوکراین، و چرنیهف، به طور چشمگیر و در مقیاس بزرگ.

ستاد کل نیروهای مسلح روسیه جزئیات بیشتری از تصمیمات اتخاذ شده پس از بازگشت هیئت روسی به مسکو را اعلام نکرد.

اعضای هیأت اوکراینی گفتند که در آخرین دور مذاکرات به کی‌یف پیشنهاد داده‌اند که موضعی بی‌طرف در برابر دریافت تضمین‌های امنیتی از مسکو اتخاذ کند که به معنای امتناع از پیوستن به ائتلاف‌های نظامی یا ارائه پایگاه‌های نظامی به کشورهای دیگر است.

رئیس هیئت روسی، ولادیمیر مدینسکی، گفت که کشورش این پیشنهادها را در آینده نزدیک بررسی خواهد کرد و نتایج را به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ارائه خواهد کرد تا پاسخ نهایی مسکو آماده شود.

همزمان با پایان دور جدید مذاکرات هیئت های اوکراین و روسیه در استانبول در روز سه شنبه، ترکیه اعلام کرد که در نشست استانبول بین هیئت های روسیه و اوکراین توافقاتی حاصل شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که هیئت های مذاکره کننده روسیه و اوکراین بر سر برخی مسائل به توافق رسیده اند.

ششمین دور مذاکرات هیئت های مذاکره کننده روسیه و اوکراین با حضور رجب طیب اردوغان در دفتر ریاست جمهوری دولما باغچه در منطقه بشیکتاش استانبول برگزار شد.

تاکنون پنج دور مذاکرات صلح بین کیف و مسکو از زمان آغاز جنگ در 26 مارس برای برقراری آتش بس و دستیابی به توافق بر سر خواسته های دو طرف برگزار شده است. سه دور اول مذاکرات در منطقه مرزی گومل بلاروس و اوکراین در 28 مارس، 3 مارس، 7 مارس و دو دور بعدی در 23 مارس (14 مارس) در 21 مارس 1400 برگزار شد.

READ  وضعیت سلمان رشدی بهتر شده است

البته پیش از برگزاری چهارمین دور مذاکرات هیات های مذاکره کننده، نشست دیپلماتیک وزرای خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه در آنتالیا در تاریخ 19 اسفند ماه برابر با 19 اسفند برگزار شد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا