روسیه از شورای بالتیک خارج می شود

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد روسیه امروز (سه شنبه) شورای بالتیک را ترک می کند. شورای بالتیک (CBSS) یک سازمان بین المللی است که در سال 1992 تأسیس شد و شامل 11 کشور روسیه، دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، ایسلند، لتونی، لیتوانی، نروژ، لهستان و سوئد است. در این هیئت به عنوان عضو ناظر حضور دارند.

به گزارش شبکه روسی راشاتودی، شورای بالتیک حل مشکلات منطقه را یکی از وظایف خود می داند و جلسات این شورا در سطح وزرای خارجه برگزار می شود.

اعلام خروج روسیه از برجام زمانی اعلام شد که فنلاند و سوئد علیرغم مخالفت شدید روسیه برای پیوستن به ناتو درخواست دادند. روسیه پیشتر هشدار داده بود که عضویت دو کشور اروپایی در ناتو عواقب ناگواری در پی خواهد داشت و روسیه در مرزهای شرقی خود تسلیحات هسته ای مستقر خواهد کرد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که روسیه به اخراج دو کارمند سفارت فنلاند در روسیه پاسخ خواهد داد.

با ادامه درگیری در اوکراین، موضوع الحاق سوئد به ویژه به فنلاند به دلیل مرز مشترک با روسیه، به نقطه تقابل جدیدی بین مسکو و غرب تبدیل شده است. رئیس جمهور و دولت فنلاند روز یکشنبه اعلام کردند که قصد دارند برای عضویت در ناتو برای هموار کردن راه برای یک اتحاد نظامی متشکل از 30 کشور در بحبوحه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در میان هشدارهای مسکو، اقدام کنند.

در پی اعلام تصمیم فنلاند و همچنین حمایت حزب حاکم سوئد از چنین اقدامی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع شورای فدراسیون روسیه از تقویت خطوط مرزی با فنلاند خبر داد. فنلاند به عنوان یکی از کشورهای اسکاندیناوی بیش از هزار کیلومتر با روسیه مرز مشترک دارد و اولین کشوری است که با روسیه مرز مشترک دارد که به ناتو خواهد پیوست.

READ  اردوغان چاره ای جز میانه رو ندارد

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا