روزنامه عمانی: روابط مسقط و تهران منطقه را نجات می دهد

روزنامه عمانی روز یکشنبه نوشت: روابط عمان و ایران در حوزه های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تأثیر مهمی بر منطقه ملتهب خلیج فارس و جهان دارد.

به برکت درایت و تدبیر رهبران دو کشور، این روابط در دهه‌های اخیر آرام و مستحکم بوده و طوفان‌هایی که منطقه را فراگرفته نتوانسته آن را مختل کند.

روابط عمان و ایران همواره مبتنی بر اصل حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی طرف مقابل و تداخل منافع خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی و منافع مشترک اقتصادی بوده است.

همکاری نزدیک ایران و عمان، مشرف بر تنگه استراتژیک هرمز، بزرگترین پورتال ارتباطی منطقه، امنیت را در منطقه ایجاد کرده است.

امنیت این منطقه نه تنها برای این دو کشور، بلکه برای تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس و تجارت جهانی بسیار مهم است.

عمان و جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند تنگه هرمز را از درگیری‌های سیاسی دور نگه دارند تا از طمع‌طلبی بین‌المللی و درگیری‌هایی که به نفع خود و همه کشورهای منطقه نیست، جلوگیری کنند.

عمان همواره با جمهوری اسلامی ایران، اصل حسن همجواری و احترام متقابل تعامل داشته و از صداها و مطالباتی که مصداق ناپذیری این روابط را درک نمی‌کند، پیروی نمی‌کند و سعی کرده مسقط را به دشمنی با تهران در راستای منافع خود بکشاند. دیگران.

برگزیت مخفی نمی کند که عمان در طول سالیان متمادی برای حفظ این سیاست چه در چارچوب روابط مستحکم همه جانبه با ایران و چه از دید کسانی که به ابعاد عمیق و اسرار این رابطه پی نبرده اند، با چه جریانی از اتهامات واهی با ایران، چه هزینه هایی را پرداخت کرده است. جمهوری اسلامی ایران

READ  امیرعبداللهیان: ایران برای دستیابی به یک توافق پایدار و قوی جدی است

امروزه کشورهای منطقه بر اساس اصول ثابت و متغییر و متاثر از رویدادهای سیاسی منطقه و جهان موفق به درک و کشف راز این روابط شده اند.

امروز کشورهای منطقه با پیروی از تجربه عمان و الگوبرداری از آن به تهران می روند تا صفحه جدید و سفیدی از روابط فعال با ایران را آغاز کنند، البته پس از اینکه این کشورها هزینه های سنگینی برای این دشمنی پرداخته اند.

ایران نیز به این سبک ممتاز عمان که در طول سالیان متمادی در قلب سیاست خارجی مسقط بوده و به عنوان سیاستی خردمندانه شناخته می شود، احترام می گذارد.

سایر کشورهای منطقه نیز باید همین مسیر را طی کنند تا امنیت، ثبات و رفاه ملت های خود را به دور از درگیری ها و جنگ ها و درگیری هایی که به نفع بشریت نیست، برقرار کنند.

همه باید عواقب جنگ های ویرانگر منطقه مانند جنگ اول و دوم خلیج فارس تا جنگ یمن را به دقت بررسی کنند و از واکنش عمان به این حوادث سخت درس بگیرند.

با این سیاست، عمان در حال حاضر تنها کشور مورد اعتماد در جنگ یمن است که به صلح پایدار دست می یابد که می تواند مردم یمن را از آسیب ها و رنج های بیشتر محافظت کند.

عمان با وجود دود و نشانه های جنگ بین تهران و دیگران همواره تلاش کرده است که درگیر دشمنی با ایران نشود و مسقط تنها پایتختی است که شایسته میانجیگری بین تهران و دیگران است.

امیدواریم روابط برادرانه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دو کشور در جهت خیر و صلاح دو ملت گسترش یابد و به ویژه در دنیایی که آسمان از دود سیاه پوشیده شده است، این امر مستلزم درک بیشتر است.

READ  روسیه امیدوار است ابتکار صلح باکو-ایروان را اجرا کند/هشدار مداخله آمریکا در قفقاز جنوبی

عمان همیشه بهترین ها را برای همه می خواسته و رابطه اش با دیگران بر اساس دشمنی و به ضرر دیگران نیست و رفتار عمان با هیچ انگیزه و عاملی هرگز تغییر نکرده است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا