روزنامه «خراسان»: «لامینورِ» داریوش مهرجویی ضعیف و شعارزده است


داریوش مهرجویی در سال 1377، شش سال دور از سینما، فیلم جدید خود به نام لمینور را کارگردانی کرد. این فیلم به عنوان یکی از بهترین آثار این کارگردان، «سنتوری» داستانی با محوریت موسیقی را روایت می کرد و بسیاری از بینندگان و طرفداران داریوش مهرجویی منتظر تماشای «لمینور» بودند اما سرانجام پس از هیاهوهای فراوان از همان ابتدا، نتیجه آن منتشر شد. ماه مه ناامید کننده بود.

لفاظی و باور نکردنی

لامینور داستان دختری به نام نادی بازیگر پردیس احمدیه را روایت می کند که به دلیل مخالفت پدرش با موسیقی و نوازندگی مجبور است علاقه و توانایی های خود را نادیده بگیرد. فیلم با رویکردی سطحی و بلاغی به موضوعات تاریخ مانند علاقه دختر به موسیقی، حرکت او به سمت موسیقی اصیل و فاخر و مخالفت پدرش، هیچ یک از این مضامین مورد قبول تماشاگر نیست و داستان نادی به این موضوع کمک می کند. قصه را تعریف کن. «لمینور» سعی می کند از طریق این داستان خلأ ترسیم وقایع را پر کند و قسمت های مبهم داستان یا انگیزه های ناشناخته شخصیت ها را برای مخاطب توضیح دهد. علاوه بر این، بسیاری از اتفاقات داستان و رفتار شخصیت ها برای بیننده توجیه منطقی ندارد، بنابراین مخاطب نمی تواند با شخصیت ها درگیر شود و درگیر فیلم شود. بازی سیامک انصاری و بهناز جعفری در نقش شخصیت هایشان اغراق آمیز است و پردیس احمدیه در «لمینور» خوب بازی نمی کند. گیم پلی کاوه آفاق نیز کاملا مصنوعی و شگفت انگیز است. این فیلم پایانی نامناسب و رها شده دارد و انتظارات مخاطب از کارگردان درخشان و پرافتخار داریوش مرجویی را برآورده نمی کند.

READ  زمان پخش سری جدید مسابقه «دورهمی»

واکنش های منفی و فروش کم فیلم

نه تنها در نگاه مخاطب، بلکه در واکنش های منتقدان نیز هیچ نکته مثبتی برای «لمینور» دیده نمی شود. مهرزاد دانش، منتقد سینما در توییتی نوشت: «با احترام به پیشینه جایگاه والای سینمایی مهرجویی و اصالت گنجینه های درخشانی که برای سینمای ایران خلق کرده، واکنشی جز سکوت در قبال لامینور نمی توان داشت. اما هوشنگ گلمکانی در واکنشی متفاوت به این فیلم نوشت که از «لمینور» خوشش آمده که تعجب مصرف کنندگان را برانگیخت. لامینور نه تنها از حضور هنرمندان مشهور و صاحب نامی چون علی نصیریان و علی مصفا در گروه بازیگران استفاده می کند، بلکه از حضور چهره های مشهوری چون هایده صفیاری و کریستوف رضایی به عنوان تدوینگر و آهنگساز در پشت صحنه استفاده می کند، اما نتیجه نهایی این نیست. اثر ماندگار در سوابق داریوش مهرجویی. لامینور در حال حاضر حدود 900 میلیون فروش دارد که در این زمینه نیز یک شکست محسوب می شود.

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا