روزنامه: حالا که زمان افزایش دستمزدها به 4.5 میلیون مستمری فرا رسیده است، یادتان هست که تورم در حال افزایش است؟


در ابتدای سال به دلیل اشتباه تایپی در بند 4 تبصره 12 قانون بودجه کل کشور، این شبهه در دستگاه های اجرایی ایجاد شد که میزان افزایش مستمری های تامین اجتماعی در سال جدید تنها 10 درصد باشد. مانند سایر صندوق های بازنشستگی؛ این در حالی است که میزان افزایش مستمری های تامین اجتماعی معمولاً با توجه به تغییرات حقوق سالانه کارگران در شورای عالی کار توسط هیات امنای این صندوق تعیین می شود. اما این بار وجود کاما کاذب وسط عبارت «صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی نیروهای مسلح» و اصلاح آن، 23 روز تاخیر دستگاه های اجرایی را برای پرهیز از بررسی افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به همراه داشت.

با حل این مشکل در پایان فروردین ماه، انتظار می رفت همه شرایط برای بررسی فوری افزایش حقوق این مستمری بگیران و پرداخت حقوق جدید به آنها فراهم شود. حتی هیأت امنای صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی بلافاصله تشکیل جلسه داد و دقیقاً تغییرات حقوق امسال را در شورای عالی کار برای جامعه تحت پوشش خود تصویب کرد، اما تصویب نهایی این لایحه در هیئت دولت تا امروز و حدود یک ششم جمعیت

بر اساس تصمیم هیات امنای صندوق بازنشستگی صندوق تامین اجتماعی، حداقل مستمری مستمری بگیران این صندوق در سال جدید 57.4 درصد و مستمری ماهانه سایر سطوح حقوق بازنشستگی 38 درصد افزایش می یابد. به علاوه 515 هزار تن؛ اما به گفته رئیس اتحادیه ایثارگران، برخی از اعضای کابینه معتقدند اعمال این ارقام در حقوق بازنشستگان در سال جدید موجب افزایش پایه پولی کشور و ایجاد تورم می شود.

به گفته وی، برخی از اعضای هیئت دولت بر جلوگیری از رشد تورم اصرار دارند تا نرخ افزایش مستمری بازنشستگان بیمه شده در راستای مستمری سایر صندوق های بازنشستگی افزایش یابد. پایه پولی کشور از اوایل امسال شروع شد و تورم معیشت بازنشستگان را بالا برد، این هنوز تصویب نشده است!

READ  سقوط گسترده قیمت خودرو/ بازار سریع به زیر 200 میلیون تن رسید

همچنین حقوق بازنشستگان کشوری نباید با حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مقایسه شود. از آنجایی که بین درآمد ماهانه این دو گروه تفاوت فاحشی وجود دارد و پیگیری افزایش در هر دو مدل منصفانه نیست.

اختلاف افزایش مستمری های تامین اجتماعی را به امروز یعنی حدود دو ماه از آغاز سال 1401 موکول کرد، البته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قول افزایش حقوق و معوقات را به محض تصویب این رقم در هیات وزیران داد. 2 ماه با حساب بازنشستگان شروع می شود.

به نظر می رسد هر روز تاخیر در رسیدگی نهایی به این پرونده ظلم بزرگی به جمعیت کثیر کشور است و باید در اولین جلسه هیئت دولت تکلیف این موضوع مشخص شود.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا