روزنامه ایران: چرا صف نانوایی ها پر است؟ باید جلوی تخلفات دومینو علیه نانوایی ها گرفته شود


اگرچه قیمت نان در بلوک های دریافت کننده آرد دولتی در گذشته تغییری نکرده است، اما بررسی های میدانی نشان می دهد که ساعت کاری این واحدها به صورت غیرقانونی کاهش یافته و نانوایی ها همزمان با اعلام قیمت نان، برنامه ریزی کرده اند. آرد. اطلاعیه ها تفاوت قیمت آرد در کشور با سه نرخ آرد نان یارانه ای، آرد نان باز و آرد صنعتی عاملی برای فروش آرد یارانه ای شده است.

تخلف ثابت نانوایی ها در دست کم گرفتن نان

تعطیلی غیرمجاز نانوایی ها، رعایت نکردن ساعات کار و فروش آرد از جمله تخلفات آشکار برخی نانوایی ها در روزهای اخیر است. در حالی که ساعت کار نانوایی ها بر اساس تعداد سهمیه، نوع نان و الگوی مصرف در مناطق شهری و روستایی تعیین می شود و بر این اساس باید دارای پخت باشند.

این روزها اگر جلوی برخی نانوایی ها صف نان می شود دلیلی جز عدم تولید نان آنها و فروش غیر قانونی آرد یارانه ای به صورت رایگان نیست. این در حالی است که برخی از این اتحادیه ها نبود سهمیه آرد را دلیل ازدحام مردم عنوان می کنند و بر سهمیه بندی بیشتر اصرار دارند و طبق معمول به نانوایی ها تحویل می شود.

تفاوت زیاد قیمت آرد یارانه ای و آزاد باعث شده است که برخی نانوایان آرد یارانه ای را با قیمتی چند برابر قیمتی که در سایر واحدهای تجاری دریافت کرده اند به فروش برسانند و طبق روال گذشته یارانه 2500 تن باشد کنجد بربری 3500، سنگک معمولی 3000، سنگک بیگ 6500 و سنگک و سنگک بزرگ بیش از 10 هزار تومان اما گاهی برخی لامپ ها با قیمتی بالاتر از تعدادی نانوایی به فروش می رسند و یا نان با قیمت های قبلی به دلیل وقفه در حین کار در تعداد کمتری فروخته می شود. ساعت ها.

READ  ایران و روسیه ریال و روبل می دهند و می گیرند

به عنوان یک قاعده کلی، فساد در هر جایی که در قیمت تفاوت وجود داشته باشد رخ می دهد. بنابراین یارانه ای که به منظور تعدیل قیمت و حمایت از اقشار کم درآمد پرداخت می شود به حجم آنها نمی رسد. گندم یارانه ای در بخش نان نیز اخیراً به مقصد اصلی خود یعنی مردم نرسیده است و برخی نانوایان بخشی از سهمیه آرد دولتی خود را با قیمت بالاتری به کارخانه دار می فروشند.

فروش گونی آرد یارانه ای تا یک میلیون تن!

هر کیسه آرد دولتی 40 هزار تن قیمت دارد در حالی که هر کیسه آرد با نرخ آزاد 600 هزار تن است و حتی گفته می شود در مرز تا یک میلیون تن فروخته می شود. واضح است که این تفاوت قیمت انگیزه زیادی برای فروش آرد در بازار آزاد و قاچاق ایجاد کرده است و برخی نانوایان نپختن نان را به صرفه تر می دانند.


اکنون با توجه به تفاوت زیاد قیمت نان دولتی با نان آزاد و نان لوکس، تمایل به خرید نان سنتی بسیار افزایش یافته و مصرف نان لوکس به سمت نان سنتی رفته است. بنابراین بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان بازرسی باید با نظارت و کنترل بیشتری در این زمینه از تخلف نانوایی هایی که شیفت خود را کاهش داده اند جلوگیری کنند.

اگر نانوایی های متخلف به طور جدی شناسایی و بررسی شود و پرونده این واحد به تعزیرات ارسال شود، می توان از تخلفات دومینوی نانوایی جلوگیری کرد، این وزارت جهاد کشاورزی است و تا افزایش قیمت کالا تخلف محسوب می شود. تایید شده توسط سازمان حفاظت و بازرسان باید با آنها برخورد کنند.

READ  تله موش زیر پای دلالان ارز/دلار در آغوش 40 هزاری بازگشت!

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا