روزنامه اعتماد: تجار کالای چینی مخالف تحریم و مخالف احیای برجام هستند.

برخی گروه ها در آمریکا و در بعد منطقه ای رژیم صهیونیستی در گروه اول قرار دارند. این کشورها و این جریان های مخالف بر این باورند که برجام ظرفیت های جدیدی ایجاد می کند که ایران می تواند از طریق آن گام های بلندی در جهت ثبات منطقه بردارد. یعنی اگر برجام، احیا و منافع مردم تضمین شود، منافع آنها به خطر می افتد.

دسته دوم در ادبیات سیاسی و عمومی کشور عناوین مختلفی دارد که مهم ترین آنها «تجار تحریمی» است. اما کسب و کار تحریم ها چگونه به نظر می رسد و از مشکلات اکثر مردم چه سودی می برد؟
مردم و جریان هایی که در دوران تحریم کالاهای بی کیفیت و بی کیفیت چینی را با قیمت های گزاف به مردم تحمیل می کنند، مهمترین نماد تجار تحریمی کشور هستند. نمونه عینی و بارز چنین رفتاری را می توان در صنعت خودرو مشاهده کرد. ده ها سال است که ایرانیان مبالغ هنگفتی را صرف خرید خودروهایی کرده اند که امنیت و ایمنی آنها را تامین نمی کند. در این میان گزارش های میدانی مستند نشان می دهد که ایرانی ها می توانند با برندهای لوکسی مانند بنز، بیامو، فولکس واگن و غیره رانندگی کنند. نصف قیمتی که برای پراید می پردازند. خودروهایی که از نظر ظاهر، ایمنی و کیفیت قابل مقایسه با مدل های خانگی نیستند. نکته دردناک این است که این سوء استفاده ها با ظهور تولید داخلی انجام می شود. یعنی کالاهای چینی را وارد کشور می کنند و می بندند، بعد عنوان تولید داخلی را می گذارند.

READ  مصوبه شورای حکام می تواند بهانه ای برای مکانیسم ماشه باشد. جایی که چین یا روسیه کاری انجام نمی دهند

اما برجام را از زاویه دیگری هم می توان دید و آن کمک به بهبود حاکمیت در جامعه است. به گفته کشورهای غربی، در صورت اجرایی شدن برجام، طی 10 سال آینده یک سری تحریم های اقتصادی، نظامی و لجستیکی علیه ایران برداشته می شود و ایران ممکن است به عنوان عضو کامل سازمان ملل در روند اقتصاد و تجارت بین المللی شرکت کند. در هر صورت ایران یکی از کشورهایی است که دارای ذخایر انحصاری نفت، گاز و … است و رفع تحریم ها زمینه لازم را برای افزایش درآمدهای کشور فراهم می کند. از سوی دیگر دولت پول بیشتری برای جبران کسری بودجه و اجرای برنامه های اجتماعی و اقتصادی خود دارد.

در شرایط کنونی عدم احیای برجام باعث ایجاد شکاف بین دولت و مردم شده است. مردم بر این باورند که دولت می توانست با احیای برجام، فشار کنونی بر دهک های متوسط ​​و نابرابر جامعه را قبل از جراحی اقتصادی کاهش دهد. باید توجه داشت که هر چه فاصله دولت و ملت بیشتر باشد امنیت کشور بیشتر تهدید می شود. نباید فراموش کرد که جمهوری اسلامی از همان ابتدا بر پایه پیوند قوی نظام با مردم شکل گرفت و هرگونه آسیبی در این روند به حمایت نظام آسیب وارد می کند. بنابراین احیای برجام باعث بهبود نظام حاکمیتی و بهبود روابط نظام با مردم خواهد شد.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا