رمان رضا امیرخانی به چاپ بیست‌ودوم رسید 

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی انتشارات کتاب نیستان، بسیاری از منتقدان بر این باورند که رمان «از به تا» اثر رضا امیرهانی، چه از نظر شکل و چه در ظاهر، یکی از متنوع ترین رمان های دفاع جهانی است.

رمان از به فقط یک نامه است، نامه‌های رد و بدل شده بین شخصیت‌های اصلی داستان و قصه‌گوی خلبانی کهنه‌کار که با وجود نداشتن دو پا و ویلچر، می‌خواهد به جایی پرواز کند و حتی با دندان پر بسته. پرواز. به این ترتیب داستان با نامه های همسر خلبان و دوستان خلبان و همسرانشان آغاز می شود و ادامه می یابد. در این میان نامه دیگری نیز درج شده است; نامه دختری که به درخواست معلمشان برای جانبازان دوران جنگ نوشته شده و حالا یک خلبان جانباز است. کم کم گره های تاریخ در حال شکل گیری است، می بینیم که خانواده دختر در بمباران کشته شده اند و خلبان قصد دارد در سال های آینده به او کمک کند در حالی که خودش به شدت نیاز به کمک دارد و …

امیرهانی فرم سختی را برای داستانش انتخاب کرد و البته خوب هم کار کرد. او در این شکل توصیف را که یکی از اساسی ترین پایه های رمان است از دست داده است و باید هر چه می خواهد بگوید را در قالب حروف درج کند. در عنوان تمام حروف «از» و «به» داریم که تکلیف مخاطب را با نامه روشن می کند و داستان ادامه دارد.

از دیگر ویژگی های این اثر، نگاه امیرهانی به جنگ و بازماندگان آن است. مشکلات روزمره خلبان، مشکلات همسر خلبان با ناراحتی روحی خلبان، زندگی دختری که خانواده خود را در بمباران از دست داده است و دیگر خلبانان نظامی که امروز مجبور به سفر هستند، به گفته نویسنده، در هوا و ترکیبی از هدیه است. »را میزد.

READ  تهران به بهار لبخند می‌زند

امیرهانی به دنبال واقعیت زندگی شخصیت های داستان است نه تصویری ایده آل و ناملموس. جنگ سختی‌ها و تلخی‌هایی دارد که هنوز در جامعه تجربه نکرده‌ایم و آن‌ها را نبینیم و این تازگی رمان، واقع‌گرایی در حوزه حراست است. حاصل شکلی متفاوت و نگاهی دقیق تر به نویسنده کتاب «از تا» است.

رمان رضا امیرهانی برای بیست و دومین بار منتشر شد

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا