رقم‌های عجیب فرار مالیاتی برخی اصناف دانه‌درشت/ تاجر ۸۰ میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان مالیات داد


مهدی محدی باکن‌نظر، رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سال‌های اخیر به دلیل نبود آمار مالیاتی، اصناف متخلف به طرق مختلف از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند. برخی از طبقات بزرگ اصناف که اعداد فرار مالیاتی قابل توجهی داشتند که به وضوح در مورد آنها شناخته شده است.

بیایید به این موضوع نگاه کنیم که یک نفر را می شناختیم که در سال گذشته فقط 3 میلیون تومان مالیات پرداخت کرده است، اما امسال کل درآمد حاصل از دستگاه های POSV 80 میلیارد تومان بوده است، وی خاطرنشان کرد: سال گذشته کل مالیات پرداخت شده توسط دستگاه های POSV بوده است. اصناف 17 میلیارد تومان بود که نسبت به کل 305 میلیارد تومان وصول مالیات بسیار ناچیز بود.

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اصناف طیف وسیعی از مشاغل از جمله وکلا، طلافروشی، پزشک، آهنگر، فروشنده لوازم خانگی و … را تشکیل می دهند، گفت: در حال حاضر تنها 5 درصد از کل مالیات های پرداختی در کشور متعلق است. به اصناف

ارقام عجیب فرار مالیاتی اصناف

وی با اشاره به اینکه این مشکل باعث شده بسیاری از فراریان مالیاتی اصناف که بعضاً جزو ثروتمندان صنف خود هستند در برابر وضع مالیات های جدید مقاومت نشان دهند، گفت: مواردی بوده که نرخ مالیات در سال گذشته تنها 500 بوده است. او 1000 تومان مالیات پرداخت کردند اما پس از شفاف شدن حساب مالیاتی آنها این مبلغ به 60 میلیون تومان افزایش یافت.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی با بیان اینکه مالیات بر معاملات نداریم و مالیات اصلی ما کل مالیات بر فروش است، گفت: معاملات در تعیین پرونده مالیاتی موثر است اما مبنای آن نخواهد بود. محاسبات مالیات به تنهایی.

دو دلیل برای اعتراض به قوانین مالیاتی جدید

وی با بیان اینکه برخی از مشاغل که دچار فرار مالیاتی شدید شدند، تصور می کردند امسال نیز مانند سال های گذشته درصد کمی به مبلغ مالیات اضافه می شود، تاکید کرد: این امر با وجود درآمد نجومی این افراد با میزان مالیات پرداختی. توسط آنها چیزی نیست، چهره مطابقت نداشت.

READ  واکنش وزارت صنعت به تخلفات مالی در فولاد مبارکه؛ قوه قضائیه بدون اغماض پیگیری کند

وی یکی دیگر از دلایلی که باعث اعتراض برخی اصناف شده است این است که این افراد همواره به دنبال راه هایی برای ادامه فرار مالیاتی خود بوده اند و متوجه رصد معاملات نجومی خود شده اند.

باکناظر با اشاره به اینکه افشای درآمد واقعی برخی اصناف متمول کشور آنها را سردرگم کرده است، گفت: در حال حاضر همین اصناف با ترفندهای مختلف از جمله پرداخت کارت به کارت دوباره درصدد فرار مالیاتی هستند. البته سازمان امور مالی تدابیر لازم را برای این امر در نظر گرفت.

نقش غلات درشت در دامن زدن به اعتراضات صنفی

معاون امور مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و 200 هزار نفری که فرم مالیاتی را تکمیل کردند، مالیات صفر برای آنها لحاظ شد، گفت: سازمان امور مالیاتی افراد فاقد حق پرداخت مالیات را به دقت شناسایی کرده است. ، و در حال حاضر به دنبال افرادی هستیم که فرار مالیاتی سنگین انجام می دهند.

بیک نظر در ادامه گفت: گاهی این بزرگان با سوء استفاده از تجارت جز و تحریک آنها به اعتراض، قصد دارند فرار مالیاتی بزرگ خود را مخفی نگه دارند و با تظاهر به قوانین جدید مالیاتی فرار کنند. .

تخفیف ها و معافیت های مالیاتی جدید عمداً نادیده گرفته می شوند

وی با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی در قوانین جدید تخفیف مالیاتی و قوانین دوستانه را تا حد امکان برای مودیان لحاظ کرده است، تصریح کرد: به عنوان مثال ضریب فنی هر تجارت که در واقع میانگین سود متعارف آن تجارت است. ، گاهی برای برخی از اصناف تا 50 درصد کاهش یافته است که مشوق قابل توجهی برای آنها است.

READ  سود عرضه بورسی خودرو به جیب چه کسانی می‌رود؟

وی در ادامه بیان کرد: به عنوان مثال اگر ضریب فنی قدیم یک معامله 40 درصد بود در ضریب فنی جدید این مقدار به 20 درصد کاهش یافته و حتی برخی فروشگاه ها مانند لوازم خانگی این مقدار را به 3 درصد کاهش داده اند. .

در مقایسه با سیستم مودیان هیچ مقاومتی وجود ندارد

معاون امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه نظام مودیان تحول جدیدی را در نظام مالیاتی کشور ایجاد می کند، گفت: متاسفانه اکنون دو سال از اجرای نظام مالیاتی عقب هستیم و دلیل اصلی این امر تعلل در سیستم قبلی بوده است. دولت.

وی با بیان اینکه دولت فعلی از ابتدای کار تاکنون توانسته است این سامانه را در اولویت قرار دهد، گفت: اکنون این سامانه در مراحل اولیه خود قرار دارد و در سال های آینده می تواند تاثیر شگرفی در کشور ایجاد کند. “

باکن‌نظر گفت: دولت جدید با کمتر از 10 درصد پیشرفت سامانه مودیان را تحویل گرفت اما تا به امروز این سامانه نزدیک به 50 درصد پیشرفت داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته نصب پایانه های فروشگاهی در یک برنامه بلندمدت انجام شده است، تاکید کرد: تنها سازمان امور مالیاتی موظف به اجرای این سیستم نیست و سایر وزارتخانه ها نیز باید وارد میدان شوند.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نظام مودیان یک قانون مالیاتی نیست، بلکه ابزار شفافیت در کشور است، گفت: تاکنون مردم هیچ مقاومتی در برابر این نظام نداشته اند و در حال حاضر استقرار این نظام صورت گرفته است. این سیستم به خوبی در کشور اجرا می شود.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا