راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث در سال 1401

در 10 ماهه اول سال 1400 نزدیک به 270000 نفر در تصادفات جاده ای مجروح یا کشته شدند. تصادفات رانندگی خسارات جانی و مالی زیادی به مردم وارد می کند که متأسفانه گاهی غیرقابل جبران است. یکی از دغدغه های رانندگان و صاحبان خودرو، خرید بهترین و ارزان ترین بیمه نامه شخص ثالث است. در زیر به پوشش بیمه شخص ثالث و نحوه درخواست بیمه شخص ثالث از شرکت های مختلف بیمه خواهیم پرداخت.

بیمه شخص ثالث خودرو چیست؟

در بیمه شخص ثالث صاحب وسیله نقلیه (بیمه گر) نفر اول و شرکت بیمه (بیمه گر) شخص ثالث محسوب می شود. شرکت بیمه متعهد می شود که هزینه ها را طبق مفاد بیمه شخص ثالث جبران کند.

باید بدانید که شخص ثالث، شخص یا افرادی است که در یک حادثه رانندگی آسیب دیده اند (هر شخصی غیر از راننده که مسئول تصادف باشد). هرکس دچار حادثه، خسارت مالی یا جانی شود مشمول محاسبه هزینه بیمه شخص ثالث خودرو می شود. شرکت بیمه هزینه های وارده به اموال، بدن و فوت افراد را جبران می کند. البته از سال 1395 بیمه حوادث راننده نیز به عنوان زیرمجموعه بیمه شخص ثالث فروخته می شود و هزینه خسارت جانی راننده مصدوم را پوشش می دهد.

بیمه شخص ثالث خودرو چیست؟

پوشش های بیمه شخص ثالث را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

3- بیمه شخص ثالث، پوشش صدمات بدنی: هر گونه خسارت جسمی که در اثر تصادف توسط وسیله نقلیه بیمه شده به اشخاص ثالث وارد شود، صدمات جانی یا صدمات جانی نامیده می شود. شرکت بیمه با پرداخت دیات یا ارش خسارت جانی را جبران می کند (ارش نوعی دیات است که مبلغ مشخصی ندارد و توسط پزشکی قانونی تعیین می شود). سقف پرداخت خسارت جانی بیمه شخص ثالث معادل رژیم غذایی ماه های ممنوعه هر سال می باشد.

2- پوشش خسارات مالی از بیمه شخص ثالث: هر گونه خسارت وارده به اموال افراد (اشخاص ثالث) زیان مالی نامیده می شود و شرکت بیمه تا سقف پوشش مالی آن را جبران می کند.

READ  جایگزین سمند - خبرآنلاین - معرفی شد

3- بیمه حوادث راننده شخص ثالث: هرگونه صدمه بدنی به راننده مسبب حادثه، مانند تصادف، تقصیر راننده نامیده می شود. سقف پوشش بیمه حوادث راننده برابر با دیه مرد مسلمان در ماههای بدون حرام است.

نرخ بیمه شخص ثالث و مبلغ 1401 دیه چقدر است؟

بیمه شخص ثالث سالانه توسط بیمه مرکزی اعلام می شود. یکی از پارامترهای تاثیرگذار در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1401 و سایر سال ها، نرخ دیه در سال است. دیه 1401 با 25 درصد افزایش نسبت به سال گذشته اعلام شد.

رژیم غذایی سال 1401 در ماه های حرام: 800 میلیون تن

دیه از سال 1401 در ماههای غیرحرام: 600 میلیون تن

جدول بیمه کشور ثالث 1401 برای انواع سفر را در زیر مشاهده می کنید:

راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث در سال 1401

قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1401 چگونه محاسبه می شود؟

علاوه بر تعرفه شخص ثالث اعلام شده از سوی بیمه مرکزی، حق بیمه شخص ثالث تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار دارد. در ادامه هر کدام را جداگانه بررسی می کنیم و می گوییم راه های خرید بهترین و ارزان ترین بیمه نامه شخص ثالث در سال 1401 چیست.

سقف پوشش بیمه شخص ثالث

حداقل پوشش بیمه ای اشخاص ثالث معادل 2.5 درصد رژیم غذایی در ماه های ممنوع است. با توجه به اینکه درصد دیه ماه های حرام سال 1401 معادل 800 میلیون تن است، حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث 20 میلیون تن خواهد بود. هر بیمه گر باید حداقل پوشش مالی داشته باشد.

حداکثر پوشش مالی اعلام شده از سوی بیمه مرکزی برای سال 1401 معادل 400 میلیون تن است.

ارزان ترین بیمه شخص ثالث دارای حداقل پوشش مالی است. اما در صورت بروز حادثه خسارت مالی می تواند بسیار بیشتر از 20 میلیون تن باشد و در این صورت راننده مقصر برای جبران خسارت مالی دچار مشکل می شود. برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث سقف بالایی از پوشش مالی انتخاب کنید تا در صورت بروز حادثه نگرانی کمتری داشته باشید.

READ  عکس تصویر زیرزمینی بسته بندی و صادرات کشمش در دوره قاجار

محاسبه تخفیف بیمه شخص ثالث با قانون جدید

تا همین چند سال پیش به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث 10 درصد تخفیف دریافت می کردید. از سال 2017، این قانون به 5 درصد در سال بدون غرامت تغییر کرده است. با قانون جدید تخفیف بیمه نامه اشخاص ثالث، پس از گذشت 14 سال از عدم استفاده از این بیمه نامه، حداکثر میزان تخفیف 70 ​​درصد است.

تغییر دیگر این است که قبلا با هر بار استفاده از بیمه شخص ثالث، تخفیف ها به طور کامل حذف می شد. با این حال، روند نزولی در خسارت بیمه شخص ثالث تغییر کرده است، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است:

تعداد خسارت / نوع خسارت

یک بار

دو برابر

سه بار یا بیشتر

مالی

20.

30

40

جانی

30

70

100

مدت اعتبار بیمه و خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث

به درخواست بیمه گذار بیمه کوتاه مدت به اشخاص ثالث به صورت اعتباری از 5 روز تا 270 روز فروخته می شود. باید بگویم خرید این بیمه اصلا به صرفه نیست. حق بیمه آن گرانتر از بیمه یک ساله شخص ثالث است و از طرف دیگر مشمول تخفیف برای خسارت وارده به شخص ثالث نمی باشد. پس برای خرید ارزان ترین بیمه شخص ثالث، وام یک ساله را انتخاب کنید.

ارزان ترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

برای خرید بیمه شخص ثالث ارزان و سریع، خرید اینترنتی بهترین انتخاب است. با استفاده از وب سایت و اپلیکیشن آزکی می توانید بیمه شخص ثالث را به صورت آنلاین استعلام کرده و حق بیمه شرکت های مختلف را با هم مقایسه کنید. میزان توان مالی (توانایی پرداخت خسارت) هر شرکت بیمه نیز به شما نشان داده می شود تا با خیال راحت بهترین بیمه شخص ثالث را ارائه دهید.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا