راز این سردیس بسیار شبیه به محمدرضا شجریان در چیست؟!  

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امیر باقری مجسمه ساز که شش سال است در ترکیه حضور دارد، سال گذشته ساخت ساردین استاد محمدرضا شجریان را در شهر آلانیا ترکیه آغاز کرد. هرکسی که این روزها در شیراز است می خواهد این ساردین فایبرگلاس را با برنز ریخته و سپس شاهد رونمایی آن در باغ هنر بم باشد. جایی که پس از زلزله مهیب بم و سپس کنسرت «همنووا بام» از شجریان کلید ساخت آن توسط خسروی به همت خسروی خوانده شد و در نهایت از دی ماه 1396 آغاز شد.

راز این سردی که شباهت زیادی به محمدرضا شجریان دارد چیست؟!

امیر باقری در پاسخ به این سوال که آیا ساخت ساردین محمدرضا شجریان به سفارش شخص یا موسسه ای انجام شده است، به خبرآنلاین گفت: بلبل را کشیده و برگ های گل را دمیده است … این سردین را درست کنید و اساسا مجسمه من؛ عشق و علاقه ای که سال ها در کودکی نسبت به استاد داشتم، این آرزوی دیرینه را در من پرورش داد که روزی مجسمه ساز شوم تا بتوانم مجسمه او را بسازم. با تشکر از دوستان و تشویق‌ها، این به من اعتماد به نفس داد تا این کار را انجام دهم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که مجسمه ساز علاوه بر مهارتی که در کارش باید داشته باشد، برای دستیابی به اثری جذاب، نیاز به ارادت قلبی هم به موضوع کارش دارد، می گوید: او در گروهبان شده است. می بینید، و من کاملاً با این جمله موافقم که «عشق» بود، نه من.

این سردیس ها را هیچکس و هیچ جا عرضه نکرد و چون «بیستون را دوست داشت و فرهاد شهرتش را به دست آورد» نیروی عشق به محمدرضا شجریان باعث ساخت این سردیس ها شد.

باقری در توضیح مواد این ساردین ها می گوید: ابتدا ساردین ها را از خمیر درست کردم و حدود یک سال و از زوایای مختلف روی آن کار کردم و گاهی تا دو یا سه بامداد و گاهی تا صبح تماشا می کرد. یک فیلم اجراهای استاد را اجرا کردم تا روحم از صدای ملکوتی ایشان به سر، حالات چهره، حالت لب، مدل چشم، مدل مو و… منتقل شود. بعد معمولاً چون خمیر شکننده است و زود خراب می شود نیاز به قالب سریع با سیلیکون داشتم و بعد از قالب گیری با سیلیکون الان از فایبرگلاس درست می شود اما به لطف یکی از عزیزان علاقه مند به استاد شجریان بالاخره برنز می زند. بودن. این که این دوست عزیز زحمتی را پذیرفته است، کمک بزرگی به من می کند، زیرا هزینه زیادی دارد و من به عنوان یک مدرس بازنشسته دانشگاه، توان مالی برای پرداخت آن را ندارم.»

READ  جواد هاشمی به رئیس‌جمهور: برخی هنرمندان مایل به ملاقات با شما نیستند/ واکنش رئیسی چه بود؟

او گفت: من یک سال پیش در آلانیا زندگی در ترکیه را آغاز کردم. برنز زحمات دوستی که نام بردم در روزهای آینده ساخته خواهد شد و خوشحالم که تلاش مدیریت باغ هنر بم را اعلام کنم. این پروژه که توسط استاد شجریان پس از زلزله ویرانگر بم آغاز شد و سپس با کنسرت همنووا بام استاد شجریان که در نهایت از دی ماه 1396 آغاز شد، طی مراسمی مناسب در این باغ افتتاح و نصب خواهد شد.

بیل مکانیکی همچنین توضیح می دهد: این سومین گروهبانی است که از این حالت استاد محمدرضا شجریان می سازم و می خواهم به زودی ساخت مجسمه های هایپررئال یا سوررئال استاد را شروع کنم، هرچند که کارم سخت و کند است زیرا توان مالی قوی ندارم. . و امیدوارم دوستانم از من حمایت کنند تا بتوانم به زودی این کار را شروع کنم.”

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از افتتاح سردیس که در باغ هنر بم ساخته آیا به ترکیه بازخواهد گشت، گفت: پس از افتتاحیه به ترکیه بازخواهم گشت. من یک کارگاه کوچک دارم که در آن مجسمه می سازم و در نهایت زندگی در آنجا بسیار گران است و با موسسات مختلف تماس می گیرم و گاهی مجسمه های افراد مختلف را می سازم و گاهی موضوع را به شهرداری آلانیا می دهم، اما با “من دارم” ارتباط برقرار می کنم. ایران را ترک نکرده ام و مرتب سفر می کنم چون متعلق به کشورم هستم و جانباز وطنم هستم و برای کشورم جنگیده ام و یک وجب از کشورم را با هیچ چیز عوض نمی کنم.

READ  ساخت فصل جدید «داستان یک شهر» بعد از دو دهه، در حال تمام شدن است

بیشتر بخوانید:

آیا مردمی می خواستند سنگ قبر محمدرضا شجریان را بشکنند؟

اعتراض خانه شجریان به عزت الله ضرغامی: یادمان نرفت چه کردی / عکس

راز این سردی که شباهت زیادی به محمدرضا شجریان دارد چیست؟!

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا