رابطه بین لایه اوزون و افسردگی نوجوانان


آلاینده های ازن زمانی تشکیل می شوند که آلاینده های مختلف از سوخت مصرف شده از وسایل نقلیه موتوری یا نیروگاه ها و سایر منابع در معرض نور خورشید قرار گیرند.

سطوح بالای آلاینده های ازن با بسیاری از بیماری های جسمی از جمله آسم، ویروس های تنفسی و مرگ زودرس مرتبط است.

اما آخرین مطالعه اولین مطالعه ای است که ارتباط بین سطح ازن و افزایش علائم افسردگی نوجوانان را در دوره های طولانی بررسی می کند. علائم شامل احساس دائمی غمگینی، سرگیجه، مشکل در تمرکز، اختلالات خواب و افکار خودکشی است.

اریکا مانچک، رئیس روانشناسی دانشگاه دنور در ایالات متحده و محقق ارشد می گوید: «یافته های ما نشان می دهد که توجه به تأثیر آلودگی هوا بر سلامت روان علاوه بر سلامت جسمی چقدر مهم است.

محققان از داده های مطالعات قبلی استرس دوران کودکی شامل 213 نوجوان 9 تا 13 ساله در سانفرانسیسکو استفاده کردند.

آنها دریافتند که نوجوانانی که در مناطقی با سطح ازن بالاتر زندگی می کنند، با گذشت زمان علائم افسردگی بیشتری نشان می دهند، حتی اگر سطح ازن از استانداردهای ایالتی یا ملی فراتر نرود. جنسیت، سن، نژاد، تحصیلات والدین یا ویژگی های اجتماعی-اقتصادی محل سکونت و درآمد خانواده تأثیری بر یافته های کلی ندارد.

این مطالعه نشان داد که حتی سطوح پایین آلاینده ازن می تواند اثرات مضری داشته باشد. این مطالعه در مجله آنلاین Psychological Achievements منتشر شد.

ازن و سایر آلاینده ها باعث التهاب در بدن می شوند و در نتیجه به افسردگی کمک می کنند. نوجوانان نسبت به این نوع آلاینده حساس هستند، زیرا به طور متوسط ​​زمان بیشتری را در خارج از منزل می گذرانند.

READ  پیامدهای "الکل" بر تغییر عملکرد مغز

وی با تاکید بر تاثیر آلاینده ها بر سلامت جسمی و روانی مردم گفت: استانداردهای کیفیت هوا در سطح ملی و فدرال باید تغییر و تشدید شود و قوانین و مقررات سخت گیرانه تری برای صنایع آلاینده وضع کنیم.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا