دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حسین محجوبی، نقاش بهشت/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته هفتم فروردین ماه با حضور در منزل حسین معجوبی با این هنرمند دیدار کرد.

محمدمهدی اسماعیلی همچنین با حسین معجوبی، محمود شالویی (دستیار وزیر و مدیرکل این وزارتخانه)، حسن بلخاری (رئیس انجمن آثار و جوایز فرهنگی) و امیر عبدالحسینی (مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس هنری) دیدار و گفتگو کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت: این نشست بهاری در آغاز سال جدید موضوع مبارکی است که باید مطلوب تلقی شود. دیدار با شخصیت های فرهنگی و هنری ایران اسلامی و ارزیابی و بها دادن به خدمات فرهنگی و هنری آنان از اولویت های مهم این وزارتخانه است که تداوم آن برکات فرهنگی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به لقب «هنرمند بهشتی» برای حسین معجوبی، افزود: یکی از القاب معروفی که برای این استاد پیشکسوت به کار رفته، «هنرمند بهشتی» است. عنوان جالبی که در بسیاری از آثار و نقاشی های او منعکس شده است.»

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حسین معجوبی هنرمند بهش / عکس

در ادامه نشست، حسین معجوبی ضمن تشریح و بررسی کتاب منتخب آثارش، گفت: برخی از این آثار را زمانی کشیدم که احساس کردم زمین فراموش شده است. نقد من به جریانی است که به طبیعت ایران لطمه زده است و از این منظر است که بیشتر نقاشی های من از طبیعت بکر و سرسبز ایران نشات می گیرد.

این هنرمند با نمایش و تشریح یکی از آثار خود با عنوان ایرانویج گفت: ایران مهد تمدن و اولین سکونتگاهی است که تمدن از آن آغاز شد و این اثر در دفاع از تمدن فرهنگی ایران از دریای خزر تا دریای خزر نقاشی شده است. خلیج فارس به عنوان سرزمینی سرسبز، حیاتی و حیاتی.

READ  زمان‌های با شکوهی که همه چیز مهیاست

راه اندازی خانه موزه حسین معجوبی در تهران و راه اندازی بنیاد و موزه حسین معجوبی در گیلان از دیگر موضوعاتی بود که در دیدار بهاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه با استاد حسین معجوبی و فرزندانش مطرح شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این خانه فضای ارزشمند و مهمی است که باید به درستی نگهداری و معرفی شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سایر نهادهای مسئول این موضوع را به طور جدی بررسی می کند. شرایط برای تحقق این رویداد ارزشمند.”

مجوبی افزود: ایجاد چنین فضاهایی یکی از مسائلی است که نه برای من بلکه برای هنرمندان صاحب نام و تاثیرگذار در عرصه های مختلف باید اتفاق بیفتد، روندی که بتواند هنر و آثارشان را برای آینده حفظ کند.

وی در بخشی دیگر از این نشست با اشاره به اسب ها و درختانی که در آثارش به وفور یافت می شود، گفت: برای خیلی ها این سوال پیش می آید که چرا در بیشتر نقاشی هایم اسب و درخت را به تصویر کشیده ام. «حقیقت این است که اسب نماد زیبایی، تلاش، حرکت و انرژی ناب است و در مورد درخت می توان گفت که گیاهان و درختان از عناصر حیات بخش و مقدس زمین هستند. زیبایی و آرامش باورنکردنی دارند.”

معجوبی پس از این نشست کتاب برگزیده آثار خود را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم کرد. مروری بر خاطرات دوستی حسین معجوبی با سهراب سپهری از دیگر صحبت هایی بود که در این دیدار در نوروز انجام شد.

READ  تلویزیون دست به دامن عطاران شد/ جای خالی سریال کمدی‌ ماه رمضان چگونه پر می‌ شود؟

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حسین معجوبی هنرمند بهش / عکس

در پایان این دیدار و پس از بازدید از آثار این هنرمند، با اهدای لوح سپاس و هدیه نوروزی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این هنرمند بهشتی از خدمات ارزنده این هنرمند قدردانی شد.

حسین معجوبی در 24 اردیبهشت 1359 در لاهیجان به دنیا آمد. او هنرمند، معمار و طراح بسیاری از پارک های ایران از جمله پارک ساعی تهران بوده است. این پیشکسوت هنر معاصر ایران که آثارش شهرت جهانی دارد، بیش از 70 سال است که دنیای وحشی و خیالی خود را به تصویر کشیده است و این ذوق زیبا در هنر معاصر ایران ادامه دارد.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا