دو دستور متناقض تاج در خصوص حضور تماشاگران در ورزشگاه ها/ مستند قانونی «مخبر» و وزارت کشور چیست؟

به گزارش خبرآنلاین، سازمان لیگ فوتبال دوشنبه گذشته طی بیانیه ای تمامی مسابقات فوتبال بدون تماشاگر را اعلام کرد. در پیام این سازمان آمده است “با اشاره به اطلاعیه ارسالی از سوی وزارت کشور و لزوم تثبیت شرایط کنترل شده تاج و با توجه به اینکه در اکثر استادیوم های کشور موارد بهداشتی رعایت نمی شود، لذا با توجه به وضعیت شکننده بیماری عروق کرونر قلب و نیاز به اقدامات منفی، مثبت و تثبیت کننده، رعایت دستورالعمل ها، تعهدات و فرآیندهای مسابقات ورزشی در برای اطلاع تماشاگران از گذشته به تاج نیاز بود، بنابراین در صورت عدم اتصال سامانه های الکترونیکی فروش بلیت به سامانه ایران من، برگزاری هرگونه مسابقه با حضور تماشاگران ممنوع است.»

اما کمتر از دو روز بعد، در 27 اردیبهشت، علی جهرمی، سخنگوی دولت، او روز سه شنبه در حساب توییتر خود نوشت«با دستور معاون اول رئیس جمهور مسابقات فوتبال تا پایان لیگ برتر با حضور تماشاگران برگزار می شود.

حال سوال اینجاست که آیا وزارت کشور مجاز است بر اساسلزوم تثبیت شرایط کنترل شده تاج “با صدور دستور”برگزاری مسابقات بدون تماشاگر «سرب؟ همانطور که در دوره پس از تاج گذاری مرسوم است، تصمیم برای اعمال چنین محدودیت هایی صرفاً در صلاحیت ستاد ملی تاج و تخت است. دستور معاون اول رئیس جمهور نیز مشمول همین قاعده کلی است و مخبر مانند هر نهاد یا شخص دیگری حق ورود به حوزه اعمال یا رفع محدودیت های کرونری و صدور اجرائیه را ندارد. لذا لازم است سند قانونی دستور صادره وزارت کشور و معاون اول رئیس جمهور ابلاغ و تبیین شود.

READ  هشدار نارنجی هوای هرمزگان

دو دستور متضاد در خصوص حضور تماشاگران در ورزشگاه ها چیست / مستند قانونی

اعلام ممنوعیت حضور تماشاگران در مسابقات فوتبال و رفع فوری آن ابهامات و سوالاتی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. زیرا طبق روال معمول دوران پسابرجام، هرگونه دستور اعمال محدودیت یا رفع محدودیت تنها در صلاحیت این ستاد است و هیچ نهاد یا شخص دیگری حق اعلام یا لغو محدودیت تاج را ندارد.

با عنایت به این نکته کلیدی، شایسته است نهادها و ارگان های ذیربط نسبت به رفع ابهامات و موارد زیر اقدام نمایند:

1- اگر ابلاغیه وزارت کشور براساس دستور ستاد ملی ولیعهد باشد معاون اول رئیس جمهور با چه سند و اختیار قانونی دستور لغو آن را صادر کرده است؟

2- اگر ابلاغیه وزارت کشور بدون دستور ستاد تاج و تخت کشور تصویب و ابلاغ شده است، چرا کارمندان این وزارتخانه برخلاف ممنوعیت قانونی ورود به محدوده، دستور برگزاری مسابقات فوتبال بدون تماشاگر را صادر کردند. تصمیمات تاج؟

47233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا