دولت می گوید دارو را گران نمی فروشیم، اما بیماران می گویند دارو را گران می خریم


اگرچه تغییری در سازوکار توزیع ارز داروها ایجاد نشده است، اما بررسی ها حکایت از افزایش قیمت برخی داروها دارد. محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز اوایل اردیبهشت ماه با تایید این موضوع، گفت: وزارت بهداشت می گوید داروها گران نشده است و برخی مسئولان از افزایش قیمت دارو به دلیل لغو دولت بی اطلاع هستند. ارز “با مال و جان می دهند.” امیرحسن زرنانی، دبیر علمی کنگره علوم آزمایشگاهی در گفتگو با خبرنگار فانا گفت: قیمت برخی از کیت ها 50 درصد و برخی دیگر تا 300 درصد افزایش یافته است و سیاست دولت برای دریافت هزینه از ارائه دهندگان خدمات زیان آور خواهد بود.

سازمان غذا و دارو چه می گوید؟

با این حال مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو دلیل این افزایش قیمت ها را تشریح کرد و گفت: تنها ماده موثره دارو می تواند ارز ملی دریافت کند. اما دستمزد کارگر، قیمت انرژی، هزینه بسته بندی، حمل و نقل و غیره. بر قیمت داروها تاثیر می گذارد. دکتر اینانلو گفت: آنچه در ماه های اخیر در قیمت دارو مشاهده شده، تغییر قیمت ها در پایان سال گذشته و عدم پوشش بیمه ای است. اما امسال مردم با کمک بیمه ها 90 دارو را به قیمت 1400 شهریور پرداخت کردند. اینانلو همچنین تاکید کرد: افزایش پرداخت از جیب مردم خط قرمز دولت در حوزه دارو است و هرگونه تعدیل قیمت با توجه به پوشش بیمه ای انجام خواهد شد.

سندیکای دارویی: مکانیسم تخصیص ارز برای داروها تغییر نکرده است

بر اساس اعلام اتحادیه صنف دارندگان دارویی شامل 118 شرکت تولیدی، 51 شرکت تابعه، 11 شرکت صادراتی و 8 شرکت توزیع دارو، مکانیسم توزیع ارز دارو تغییری نکرده است و اوایل سال جاری 1 میلیارد دلار برای تامین ارز برای داروها و تجهیزات پزشکی توزیع شده پرداخت شده است. .

READ  تهرانی ها برای تزریق واکسن کرونا به کدام مراکز مراجعه کنند؟ / اینفوگرافیک

کار سخت روی بیمه

دکتر مرتضی حیرآبادی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه در گفت و گو با خراسان در خصوص الزامات تغییر نحوه توزیع ارز گفت: بیمه ها باید برای 2800 قلم کالا و 14 هزار واحد تجهیزات پزشکی افزایش قیمت جدید را یک به یک محاسبه کنند. اعلام آمادگی دولت برای اجرای طرح. شرکت های بیمه برای این امر اعلام آمادگی کرده اند اما کار سختی است و به نظر می رسد آمادگی در کشور وجود ندارد.

وزیر بهداشت: زیرساخت ها کافی نیست

وزیر بهداشت اوایل اردیبهشت ماه نیز همین استدلال را مطرح کرد و گفت: «بیمه‌گران آمادگی تغییر نحوه توزیع دارو را ندارند و زیرساخت‌ها کافی نیست»، «بنابراین اکنون ارز طبق روال گذشته توزیع می‌شود». پیش از این رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این باره هشدار داده بود و به خراسان گفته بود که زیرساخت های کشور آمادگی تغییر در نحوه توزیع دارو را ندارد و این امر مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد می کند. البته برخی نیز معتقدند روند ارز ترجیحی داروها هدفمند است و در مورد برخی داروها از مدتی پیش آغاز شده و این بخشی از تغییرات قیمت داروها در بازار است.

بدهی بزرگ بیمه و دولت

جلسه هفته گذشته کمیته داروی کمیته بهداشت که جزئیات آن را مجلس نیوز منتشر کرد نیز حاوی اطلاعات نگران کننده ای بود: 12 میلیارد تن از دانشگاه های علوم پزشکی خواستار بیمه شدند، بدهی سنگین بیمه به شرکت های دارویی، 5000 میلیارد بیشتر از بدهی بیمه ها در تغییر مسیر دارو و خطر مسدود شدن شرکت‌های دارویی … این آمار نشان می‌دهد که دولت در حوزه دارو با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و به نظر می‌رسد اکنون زمان ایجاد تحول بزرگ در صبور باشید. .

READ  چمران در بخش مراقبت های ویژه بستری شد

عجله نکن؛ پوشش بیمه ای باید به 95 درصد برسد

دکتر سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان نیز به خراسان گفت: برای تغییر نحوه توزیع دارو در شرایط سختی قرار داریم و همه به دنبال راه حل هستند. وی گفت: زیرساخت های این پروژه تا حدودی وجود دارد اما قطعا کافی نیست و نباید عجولانه عمل کرد. فاطمی می افزاید: با تغییر روش توزیع ارزی داروها، قیمت برخی داروها 5 تا 6 برابر افزایش می یابد و در این شرایط اگر پوشش بیمه ای داروها به 95 درصد 70 درصد فعلی نرسد، بار مالی به بار می آید. خواهد بود وی ادامه می دهد: برای جلوگیری از این امر حدود 70 تا 100 تریلیون تن اعتبار نیاز است که گفته می شود مابه التفاوت ارز دولتی و آزاد تامین می شود؛ اما اعطای این اعتبار به بیمه ها در گام اول مهم است. شرکت ها و سپس قیمت داروها تغییر کند.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا