دولت برای اعطای یارانه به جیب بانک ها می رود/ بانک ها و صندوق توسعه ملی رکن دوم دولت ها شده اند.


این در حالی است که برخی بانک ها مدعی هستند که دولت منابع پرداختی یارانه های نقدی اخیر (300 و 400 هزار تن) را از محل منابع این بانک ها تامین کرده و در این زمینه به بانک ها بدهکار است، اما هنوز دولت یا بانک مرکزی اقدامی نکرده است. بنابراین. توضیحی در این زمینه داده است.

در دوره های گذشته تخصیص منابع توضیح می داد که بانک مرکزی وظیفه تامین این منابع را بر عهده دارد و بانک مرکزی به دلیل نداشتن ارز لازم نیمی از ارز را از بازار خریداری می کرد تا منابع لازم را تامین کند. اما در حال حاضر هیچ توضیحی در مورد نحوه ارائه کمک های مالی وجود ندارد.

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در این باره به «اعتماد» می گوید: «سال هاست که دولت در دست بانک هاست، زمانی که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد، بحث پرداخت هزینه خدمات تجاری ارزان در حوزه های مختلف مطرح شد. در موارد دیگر، دولت از منابع بانک ها استفاده کرد. وی در خصوص آخرین پرداخت یارانه ها افزود: البته وزیر اقتصاد نیز اعلام کرد تا زمانی که زیرساخت کوپن های الکترونیکی و بانک های اطلاعاتی دقیق فراهم شود، پرداخت ها به صورت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت. این منابع برای مابه التفاوت نرخ 21 هزار تومانی (نرخ نیما و دلار ترجیحی) نیز تامین خواهد شد. با این حال، در آینده، کارمندان ممکن است به این نتیجه برسند که یارانه نقدی برای برگه های الکترونیکی می تواند رفاه خانواده ها را افزایش دهد و به جای کاربرگ های الکترونیکی به این کار ادامه دهند.

وام های بانکی جایگزین بانک مرکزی شده است
این یک واقعیت است که وام های بانک مرکزی سال هاست که متوقف شده است، اما بانک ها جایگزین بانک مرکزی شده اند. در گذشته شرایط به گونه ای بود که وقتی دولت با کسری بودجه مواجه می شد دست به دامان بانک مرکزی می شد. وی گفت: اما زمانی که موضوع زیر سوال رفت و فعالان اقتصادی و کارشناسان به این موضوع انتقاد کردند، قوانین سختگیرانه ای در این خصوص تصویب شد، اما عطش دولت ها کم نشد و دولت های ایران جایگزین صندوق توسعه ملی و مرکزی شدند. این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دو دهه اخیر که دولت های ما با کمبود منابع مالی مواجه بودند یا منابع خود را از بانک ها تامین می کردند و یا به صورت واقعی از صندوق توسعه ملی برداشت می کردند، در هر دو صورت باعث ایجاد نقدینگی و رشد او شد. وی افزود: اخیراً مدیرعامل صندوق توسعه ملی در جلسه ای همین موضوع را مطرح کرد و گفت که صندوق توسعه ملی منبع تامین کسری بودجه کشور است که این اقدام اشتباهی است که باید شقاقی شهری خاطرنشان کرد: روش دولت برای تامین نقدینگی به منظور تحمیل نه تورم بر جامعه و اقتصاد کشور. برداشت ریال از صندوق توسعه ملی. آنها این کار را انجام می دهند و هر زمان که دولت ها برای تامین مالی مشکل پیدا می کنند، این دستورات را به بانک ها تحمیل می کنند و عدم تعادل بانکی را افزایش می دهند.

READ  لوبیا خاموش شد گران قیمت / تخم مرغ ارزان

بانک ها و صندوق توسعه ملی به رکن دوم دولت ها تبدیل شده اند
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد بانک ها و صندوق توسعه ملی به رکن دوم دولت ها تبدیل شده اند که ربطی به دولت ابراهیم رییسی ندارد. البته ركن اول دولت نفت و ماليات است و بانك مركزي و حتي بانكهاي خصوصي در اين امر دخيل هستند و كل شبكه بانكي ما تحت كنترل دولتهاست و آنها با بانكها سروكار دارند لذا بانكهاي دولتي و خصوصي دستورات دولتها را مي پذيرند. حاکمیت بانک های ما توسط دولت ها تعیین می شود. شقاقی شهری گفت: بیش از 60 درصد منابع بانک ها در حال حاضر بلوکه، منجمد، موهوم و غیرواقعی است و این عدم تعادل بالا با تسهیلات تکلیفی دائما در حال افزایش است و اکثر دارایی ها قفل می شوند و با گسترش این رویه باعث ایجاد نقدینگی می شود. و ماهیت تورم در کشور. وی گفت: برای جلوگیری از اعطای وام بانک مرکزی و مخارج دولت و عدم دسترسی دولت به منابع بانکی به قوانین سختگیرانه ای نیاز داریم که این امر نیز نیازمند اراده آهنین برای اعمال انضباط مالی در دولت است. وی افزود: برای مثال فرض کنید یک حساب بانکی دارید که پول در آن واریز شده است، این حساب بانکی همیشه در اختیار شماست و هر بار که با کمبود مواجه شدید برای خرید یا سفر به آن حساب بانکی مراجعه می کنید. در مورد دولت ها هم همین طور است و وقتی منابع بانکی یا صندوق توسعه ملی استقلال لازم را نداشته باشند، نمی توانند با بی انضباطی مالی دولت و دولت مقابله کنند و تحت کنترل مالی دولت قرار بگیرند.

READ  آغاز افزایش یارانه در سال 1402 / بازماندگان یارانه نقدی باید ثبت نام کنند + لینک

بانک ها نمی توانند در مقابل دولت ها مقاومت کنند
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در دهه های اخیر این موضوع عمدتاً به بانک مرکزی تحمیل شده است، اما در دهه های اخیر این رویه تغییر کرده و بر بانک هایی متمرکز شده است که نمی توانند در مقابل دولت ها مقاومت کنند و مدیریت این بانک ها به طور مستقیم و غیرمستقیم توسط دولت ها تعیین می شود. .. شقاقی شهری گفت: زمانی که نابرابری بانکی جدی می شود چاره ای جز ایجاد نقدینگی ندارند تا بتوانند در مقابل سپرده گذاران خود پاسخگو باشند که این امر موجب تورم بیشتر در جامعه می شود و بانک ها با افزایش سرمایه یا افزایش نابرابری خود را کاهش می دهند. او گفت: “این دور باطل ادامه دارد. عدم تعادل، که منجر به تورم بالاتر در جامعه خواهد شد.”

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا