دلیل افزایش قیمت دارو چیست؟


دکتر بهرام دارایی در پاسخ به علت افزایش قیمت دارو و عدم جبران این افزایش قیمت بیماران، گفت: افزایش قیمت دارو در شش ماهه اول سال گذشته به دلیل کاهش ۲ میلیارد دلاری اجرا شد. واحد پول برخی داروها را به نصف تغییر داد.

وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و درخواست وزارت بهداشت وقت، بودجه 2 میلیارد دلاری برای کلیه تجهیزات پزشکی و دارو در نظر گرفته شد که نسبت به سال 97، 2 میلیارد دلار کاهش داشت. این امر به دلیل تحویل برخی از داروهای نیم ارزی و حذف آنها از لیست بیمه باعث افزایش قیمت برخی داروها شده است.

30.1 درصد از میانگین افزایش قیمت دارو در سال گذشته

دارایی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دارو اتفاقی است و میانگین تورم سبد دارویی رایج کمتر از تورم سایر بخش ها است، ادامه داد: میانگین افزایش قیمت دارو در سال 1399 43.1 درصد و در سال گذشته 30.1 درصد بوده است. مبلغ 18.8 درصد مربوط به شش ماهه اول سال 1400 و 11.3 درصد مربوط به نیمه دوم است.

افزایش قابل توجه قاچاق معکوس مواد مخدر در سال گذشته

معاون وزیر بهداشت همچنین به قاچاق معکوس دارو در کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دلیل اصلی قاچاق معکوس دارو درصد ارزان آن در کشور است، گفت: سال گذشته قاچاق معکوس دارو به شدت افزایش یافت. اگرچه آمار دقیقی از قاچاق معکوس مواد مخدر در کشور جمع بندی نشده است، اما این ارقام قابل توجه است. البته علل نشت خارج از خط دارو به طور مستمر رصد و به مراجع قضایی گزارش می شود.

READ  با داروهای خانگی برای آلرژی فصلی آشنا شوید

فعلا تغییری در ارز دارو وجود ندارد/ ساختار ارز دارو اصلاح شد تا افزایش قیمت نداشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر احتمال تغییر ارز داروها با تاکید بر اینکه تغییری در توزیع ارز وجود ندارد، گفت: ساختار توزیع ارز اصلاح می شود تا افزایش قیمت و کمبود نداشته باشیم. از داروها».

بهبود قیمت دارو با تغییر روند توزیع ارز

وی با تاکید بر اینکه این روند لغو ارز دارو نیست، بلکه اصلاح روند توزیع ارز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است، گفت: با اصلاح روند توزیع ارز، قیمت گذاری اصلاح می شود اما تغییر در این روند به گونه ای خواهد بود که قدردانی مورد توجه مردم قرار نخواهد گرفت.

این تعدیل قیمت با همکاری وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و شرکت‌های بیمه انجام می‌شود و قیمت دارو برای تولیدکننده افزایش می‌یابد، اما مابه‌التفاوت قیمت یارانه (به نسبت ترجیحی) ارز و نیم ارز) به شرکت های بیمه پرداخت می شود «با افزایش قیمت دارو مواجه نشوید.

وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در بودجه 1401

دارایی با ارزیابی وضعیت بودجه ای دارو و تجهیزات پزشکی در سال 1401 نیز به ایسنا گفت: مصوبات بودجه 1401 مشروط بر اینکه با مشارکت سازمان برنامه و بودجه، بیمه ها و وزارت بهداشت به خوبی اجرا شود مثبت ارزیابی می شود. وی افزود: پزشکی و تجهیزات پزشکی حوزه‌ای فرابخشی است و این همکاری می‌تواند شرایط بهتری را در صنعت داروسازی کشور ایجاد کند.

تا 4 برابر افزایش حمایت از هزینه های بیماران خاص و صعب العلاج؛ امسال

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حدود 400 هزار بیمار خاص و صعب العلاج در کشور داریم، گفت: امسال حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در بودجه 3 تا 4 برابر شده است و می توانیم پوشش مناسبی برای بیماران داشته باشیم. کاهش حق امتیاز و پرداخت از جیب. بیماران امیدوارند.

READ  چرا هیچکس دیگر واکسن کرون را دریافت نمی کند؟ / آمار بستری شدن در برخی استان ها رو به افزایش است

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا