دلار کانال را تغییر داد/ موج جدیدی از افزایش قیمت ها در بازار ارز وارد شد

قیمت دلار در بازار آزاد امروز پس از چندین نوسان چهار روزه مرز روانی 27 هزار تنی را شکست تا کف و سقف قیمت دلار در بازار آزاد دستخوش تغییر اساسی شود.
گزارش ها از بازار ارز تهران نشان می دهد که قیمت دلار به شدت افزایش یافته و سیگنال های وین با روزهای گذشته تفاوت چندانی ندارد. قیمت دلار در بازار آزاد در حالی از مرز 27 هزار تن گذشت که در آخرین روزهای کاری سال گذشته قیمت هر دلار به 25 هزار و 800 تن کاهش یافت. فعالان بازار ارز معتقدند افزایش نرخ دلار و عبور آن از رشد 27 هزار تنی موجب افزایش تقاضا برای ارز در بازار شده است.
با تغییر کانال کف، قیمت دلار به 26500 و سقف مقاومت به 27200 تن تغییر کرد. رشد تقاضا برای ارز خارجی ممکن است رشد دلار را تسریع کند.

بازار ارز

قیمت یورو در بازار آزاد در آستانه 30 هزار تن است و هر یورو در چهارمین روز کاری سال با قیمت 29 هزار و 648 تن به فروش می رسد. در صرافی های بانک ها هر یورو 28 هزار و 541 جلد ارزش گذاری شده است.

هر پوند انگلیس 35541 جلد در بازار آزاد فروخته شد که تنها در مقایسه با روز گذشته پانصد جلد افزایش داشت.
صرافی ها در تحلیل وضعیت بازار می گویند در تعطیلات سال نو به دلیل تعطیلی گسترده همواره تقاضا برای خرید کاهش می یابد و نرخ ارز در اسفند ماه به دلیل افزایش تقاضا برای سفرهای خارجی افزایش می یابد، اما معادلات بازار در سال های اخیر تغییر کرده است. اکنون بانک مرکزی نیز نسبت به قبل ارز کمتری به بازار تزریق می کند.
همزمان با بازار آزاد قیمت دلار در بورس ها روند صعودی را تجربه کرد و با تغییر کانال مواجه شد. هر دلار آمریکا در بورس ها از 24900 تن به 25300 تن رسیده است.
یک مقام صرافی در پاسخ به سوال خبرنگار قرن نو که آیا افزایش قیمت دلار می تواند نشان دهنده شکست مذاکرات در وین باشد؟ وی گفت: زمانی که عرضه و تقاضای زیادی در بازار وجود ندارد، این بازارسازی است که پایه های ثبات یا رشد قیمت ها را ایجاد می کند.
وی تاکید کرد: اتفاقا خیلی ها توافق را اجتناب ناپذیر می دانند و معتقدند افزایش قیمت دلار به این دلیل است که با اجرایی شدن این توافق، افت بازار کمتری خواهد داشت، چرا که کاهش شدید قیمت ها می تواند خطراتی را برای اقتصاد ایجاد کند.»
به گفته وی تشدید تمایل به خروج سرمایه پس از چندین سال تحریم شدید یکی از این مخاطرات است.

READ  قیمت یک خانه در شهرک راه آهن چقدر است؟

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا