دعا و صدقه چگونه سرنوشت انسان‌ها را تغییر می‌دهند؟


بر اساس این گزارش “تعداد», بدون شک وقتی از سرنوشت و تعیین سرنوشت مردم صحبت می کنیم، سؤالات زیادی در ذهن ایجاد می شود، از جمله اینکه آیا مردم قدرت تعیین سرنوشت خود (مرگ، زندگی، بلایا و …) را دارند یا اینکه آیا این نظام هستی است. . بر اساس اجبار؟ اگر صدقه دادن و دعا کردن بلا را دفع می کند چرا مثلاً در شب های قدر کارنامه یک سال اعمال و سرنوشت انسان بسته می شود؟ آیا هر کدام از آن ها دیگری را نقض می کند؟

در همین راستا با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باکر علم الهدی کارشناس مذهبی گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم.

جناب علم الهدی آیا دعا و صدقه دادن برای جلوگیری از بلایا و نزول خیر و برکت در زندگی انسانها با مقدرات الهی منافات دارد؟

در نظام هستی دو کتاب یا پرونده داریم که اولی محو و اثبات است و دومی لوح محفوظ که لوح محفوظ نزد خداوند است. این بدان معناست که تمام مقدرات الهی آنچنان که باید با اوست و جز پروردگار جهانیان کسی از آنها خبر ندارد. در مورد تباهی یا اثبات باید بگوییم که قرآن کریم در این زمینه در سوره راد می فرماید: می کند و اصل کتاب (خلقت) نزد اوست.

این را با یک مثال توضیح دهید.

مثلاً در اتفاقات روزمره شاهد تصادف اتومبیل و نابودی یا له شدن آن بوده ایم و شدت تصادف به حدی بود که هر رهگذری که آن را می دید می گفت: «فکر نمی کنم هیچ کدام از سرنشینان این خودرو باشند. اما در کمال تعجب با سلامتی و حتی کوچکترین خراش مواجه شدیم. به نظر شما این چه پیامی می تواند داشته باشد؟ حال سوال اینجاست که مسلماً خدای ناکرده همه سرنشینان خودرو باید مجروح یا حتی کشته شده باشند. اما با توجه به آیه «خداوندا ما را برکت ده و ما را تأیید کن» می بینیم که خدای مهربان با صدقه دادن و یا دعا کردن به آنها، بندگانش را با قدرت بی پایان خود از چنین بلای وحشتناک و بزرگی نجات می دهد.

READ  واکنش انجمن صنفی بازیگران تئاتر به بروز حادثه برای غلامرضا پودینه

چرا خداوند انسان ها را با سختی ها و مشکلات امتحان می کند؟

آنچه در ظاهر است بیانگر یک چیز است و هر چه در بشقاب محفوظ و کتاب لایتغیر در نزد خداوند است گویای حقیقت دیگری است و آن این است که مردم با صدقه و دعا می توانند بدی را برطرف کنند. بگذارید از خود و عزیزانشان دور شوند، اما در واقع فاجعه وجود دارد، زیرا مردم همیشه امید خود را به زندگی از دست نمی دهند و حتی در سخت ترین شرایط به باز شدن اعتقاد دارند تا دریچه نجات به روی آنها باز شود، زیرا آنها صدقه بده و لطفا آنها می توانند بلاها را از مردم منحرف کنند و اتفاقات خوب و روشنی را در مسیر آنها رقم بزنند.

یکی از بارزترین مصادیق آن در قرآن کریم چیست؟

مصداق مشهور آن در قرآن کریم وجود دارد و آن این است که موسی بن عمران (ع) بنی اسرائیل را به کرانه نیل برد. در مقابل آنها این نهر و پشت سر آنها جنگ لشکر فرعون بود و تا به خود رسیدند دیدند که راه گریزی ندارند و به همین دلیل بنی اسرائیل به حضرت موسی (ع) شکایت کردند که اگر فرعونیان می آمدند ما را می کشتند. گفتی ما را نجات خواهی داد و چه اتفاقی افتاد؟ آیا رفتن به نیل و غرق شدن یا منتظر تیراندازی فراعنه برای ما نجات است؟ موسی بن عمران در پاسخ آنها گفت: «در حقیقت پروردگارم با من است، به زودی مرا هدایت می کند!» آنها از هم جدا شدند و راهشان باز شد و او و یارانش از آن گذشتند و به قدرت نجات یافتند. خداوند، و برعکس، فرعون و لشکریانش نابود شدند.

READ  نوید محمدزاده، چگونه بعضی را خجالت‌زده کرد؟

این واقعیت نشان می دهد که ظاهراً موسی (ع) و یارانش باید هلاک شده باشند. اما «خدا نکنه» اتفاق افتاد. یعنی خداوند متعال هلاکت بنی اسرائیل را محو کرد که نشان از این دارد که رستگاری و حیات بنی اسرائیل در لوح امنی ثبت شده و جان هایی که از فرعون و لشکریانش گرفته شده و مرگ برای آنها ثبت شده است. بی پایان خود را نشان می دهند آنها پروردگار و امید کسانی هستند که به او ایمان آورده اند، زیرا خداوند از بندگانش می خواهد که اعمالی مانند رحمت، زکات، دعا و زکات را در دستور کار خود قرار دهند تا به اعمال خود نظم دهند که این به معنای تغییر نیست. خواست خدا. زیرا اراده خداوند در سپر است و از اعمال و اعمال بندگان خود آگاه است که با اراده خود انجام می دهند و این مهم است زیرا آنها کاری را به زور انجام نمی دهند و هر کاری که انجام می دهند با اراده خود است. .

2323


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا