دستور Aegean برای تنظیم استفاده از دستبند و کراوات


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در جلسه امروز (دوشنبه 15 فروردین) شورای عالی قضایی با استقبال از فرارسیدن ماه مبارک رمضان، این ماه فرصت مغتنمی برای همگان برای برآوردن بار کمال و بهره گیری از عنایات الهی گفت: ماه مبارک رمضان از کرامت، عزت و فضیلت بالایی برخوردار است و همه باید در حفظ حرمت این ماه و قداست الهی کوشا باشند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع «اجرای کامل سند تحول قضایی و کمال آن» که یکی از اولویت های ۱۵ گانه قوه قضائیه در سال ۱۴۰۱ بود، گفت: تعمیق قوه قضاییه و گسترده تر و گسترده تر شدن آن. عملیاتی شود تا اهداف نظام و وظایف قوه قضائیه در قانون اساسی و الزامات مندرج در ابلاغیه مقام معظم رهبری مشخص شود.

رئیس قوه قضائیه یکی از اهداف اصلی قوه قضائیه در سال 1401 را ” برداشتن گام های بلندتر در جهت تحقق عدالت اجتماعی” دانست و در این راستا به بیانات مقام معظم رهبری و الزامات گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد. مبنای برقراری عدالت.

«اجرای شعار سال و حمایت همه جانبه و همه جانبه از تولیدکنندگان، کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان» یکی از 15 اولویت قوه قضائیه در سال جاری است که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اعجایی در جلسه قبلی قوه قضائیه به تشریح آن پرداخت. شورا؛ رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز بار دیگر به کارکنان و واحدهای مختلف قوه قضاییه تذکر داد که برای اجرا، عملیاتی و حداکثری تحقق شعار سال تلاش مجدانه و پیگیرانه داشته باشند.

وی در این خصوص تاکید کرد: نباید شعار سال فقط در گوشه روزنامه نوشته شود، بلکه باید برای اجرای آن تلاش کرد و قوه قضائیه به همه نقاط کشور و دو قوه دیگر کمک خواهد کرد. برای رسیدن به این هدف مهم

رئیس قوه قضائیه یکی از اهداف اصلی گروه تحت امر خود در سال 1401 را «گشودن گره از آرمان مردم» دانسته و به دعای سفارش شده در ماه مبارک رمضان اشاره می کند که در آن از خداوند متعال خواستار جلب رضایت همه مردم هستیم. گرسنه، تا هر غمی را سیر کند.» و برای رهایی هر زندانی فرمود: «باز کردن گره از کار مردم، فضیلتی است و این عمل در جامعه فضیلت بیشتری دارد. لذا با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با ایام اول سال 1401، لازم است مسئولان و همکاران دربار در گره گشایی از کار مردم اهتمام بیشتری داشته باشند.

READ  جزئیات حکم قطعی دادگاه برای 5 مدیر متخلف

«تسهیل و تسریع دسترسی مردم به دستگاه قضایی» از دیگر اهداف قوه قضائیه در سال جاری است که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در جلسه امروز شورای عالی قضایی به آن اشاره کرد.

رئیس قوه قضائیه در این خصوص گفت: دسترسی مردم به عدالت باید ارزان‌تر و مطلوب‌تر باشد و برخورد همکاران قضایی با ارباب رجوع باید همراه با مهربانی باشد و دستگاه قضایی امسال با جدیت این هدف را دنبال خواهد کرد.

همچنین رئیس قوه قضاییه به کارکنان دستگاه قضایی توصیه کرد از ایجاد و سرگرمی و پیگیری حواشی ایجاد شده توسط دیگران خودداری کرده و تنها بر پیشبرد اهداف و اولویت ها تمرکز کنند.

پرهیز از تجمل گرایی، اشرافی گری و رفاه طلبی از دیگر توصیه ها و محورهای حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی به قوه قضائیه بود. رئیس کل دادگستری در این خصوص به زیردستان یادآور شد: توجه به ثروت و تجمل باعث می شود که مردم مشکلات و مشکلات خود را نادیده گرفته و برای رفع آنها چاره اندیشی کنند.

در همین راستا حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی نیز به همگان یادآور شد که از هرگونه اقدامی که هزینه های سیاسی، فرهنگی و مادی را به کشور و مردم تحمیل می کند، خودداری کنند.

در ادامه جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اجایی به همه دستگاه‌ها و دستگاه‌های قضایی دستور داد برنامه‌ها و اهداف عملیاتی سال جاری خود را در اسرع وقت ارائه کنند. وی همچنین به معاونت راهبردی قوه قضاییه دستور داد تا بر برنامه ها و اهداف ارائه شده از سوی دستگاه های مختلف قضایی مطابق با سند تحول و مقتضیات زمان نظارت کند.

READ  واکنش پلیس به ماجرای کوتاه کردن موی دختران در تهران

رئیس قوه قضائیه از سازمان زندان ها برای تعیین اولویت های هشت گانه در سال جاری، «تقسیم بندی و تفکیک زندانیان در حد امکان با در نظر گرفتن معیارهای مختلف از جمله سن، نوع جرم و …» و «استقامت» تقدیر کرد. محل سکونت یا نزدیکترین زندان به محل سکونت خانواده آنها حتی الامکان.»

«استفاده از ظرفیت مردم برای اجتماعی شدن مجدد و استخدام زندانیان» از دیگر توصیه های قاضی به رئیس سازمان زندان ها بود. خود را به این نوع خیریه محدود نکنید و از ظرفیت بالای مردم برای ایجاد تحول بیشتر در زندان ها استفاده کنید.

در ادامه جلسه امروز شورای عالی قضایی، رئیس قاضی با استناد به دستور سال گذشته در خصوص نحوه استفاده از دستبند و کراوات در هنگام بازداشت یا انتقال متهمان و محکومان، معاونت قضایی را موظف به رسیدگی در اسرع وقت کرد. با سایر ادارات قضایی مطابق کلیه قوانین و مقررات موجود دستورالعملی برای استفاده منظم از دستبند و غل و زنجیر به منظور دستگیری متهم و انتقال محکومان از زندان به دادسرا یا دادگاه تهیه شود.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: دستور استفاده از دستبند و غل و زنجیر متهمان و محکومان در سال گذشته از سوی مسئولان و سایر دستگاه های قضایی به طور کامل و جامع اجرا نشده است.

وی افزود: لازم به ذکر است که استفاده از دستبند و غل و زنجیر برای همه متهمان در حضور خانواده یا همکاران و همچنین هنگام انتقال محکومان از زندان به مراجع قضایی الزامی نیست، مگر اینکه این افراد مجرم خطرناکی باشند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در پایان با قدردانی از مردم و نیروی انتظامی که در ایام نوروز به ایجاد فضایی سرشار از آرامش و امنیت در کشور کمک کردند، از وقوع تصادفات جاده ای و تلاش همه دستگاه های ذیربط و دستگاه های کاهش گلایه کرد. لزوم حذف تلفات جاده ای

بیشتر بخوانید:

دستور دریای اژه برای گسترش استفاده از مجازات های جایگزین حبس

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا