دزدی شکسپیر، پس از ۴۰۰ سال آشکار شد


به گزارش گاردین، یک کتاب کمیاب قرن شانزدهمی، شواهد قانع‌کننده‌های ارائه شده است که نشان می‌دهد نمایشنامه «سیمبلین» اثر ویلیام شکسپیر از نمایشنامهای گمشده سر توماس نورث، نویسنده دوره الیزابت الهام گرفته شده است.

نسخه کتاب «تاریخچه فابیان» اثر سال 1533 میلادی که خلاصه ای از تاریخ بریتانیا و فرانسه از دوران روم تا هنری هفتم است، حاوی یادداشت هایی در دستنویس در حاشیه کتاب سر توماس نورث است که با طرح داستان و جزئیات نمایشنامه تراژدی کمدی «سیمبلین» از ویلیام است. من کشته شدم.

مایکل بلندینگ که این کتاب را در کتابخانه دانشگاه هاروارد کشف کرده است، عنوان کرده است که این حاشیه نمی تواند بر اساس نمایشنامه شکسپیر باشد، زیرا نورث حدود شش سال قبل از تاریخ پذیرش اولین اجرای آن یعنی سال 10-1609، درگذشت. این یک تفسیر آن به گونه‌ای دیگر است، جزیی از این کتاب برای نوشتن یادداشت‌هایی برای نمایشنامه‌اش استفاده می‌کند که شکسپیر بعد از آن اقتباس کرده است.

این حاشیه نویسیها توسط محققی مستقل به نام دنیس مک کارتی نیز مورد تحلیل قرار گرفته است که از سال 2005 از نرم افزارهای سرقت ادبی برای افشای پیوندهایی بین نمایشنامه «هملت» و نوشته های نورث استفاده می کند. تحقیقات مک کارتی، الهام بخش کتابی با عنوان «نورث اثر شکسپیر» بود که سال گذشته توسط انتشارات هچت منتشر شد و به زودی با عنوان جدید «شکسپیر در سایه» منتشر شد.

مایکل بلندیگ، دهها کتاب قرن شانزدهمی را که متعلق به خانواده نورث بود، ردیابی کرده است که برخی از آنها دارای حاشیه نویسی هایی به قلم نورث هستند. بلندینگ های نور معتقد است: «در حالی که به عنوان مترجم کتاب« زندگی های موازی »منبعی برای نمایشنامه های رومی شکسپیر شناخته شده است، حاشیه موجود در کتاب« تاریخچه فابیان » در برخی موارد به صورت نقطه به نقطه با طرح داستان« سیمبلین » مجبور هستم. “

READ  از۱۱.۵همت امسال ساترا برای صیانت از تولید محتوا چطور صیانت می‌شود؟

۵۷۵۷


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا