دبیرکل خانه کارگر: آقای رئیسی نباید اشتباهات دولت احمدی نژاد در خصوص یارانه ها را تکرار کند/روحانی از سیاست سرکوب قیمت ها استفاده می کند.


بخش هایی از این مصاحبه را بخوانید:

دولت به بهانه جراحی اقتصادی یارانه ها را افزایش داده و برای برخی اقلام موجود در بازار قیمت تعیین کرده است. نظر شما در مورد زمان و نحوه انجام این عملیات اقتصادی چیست؟

من در مجلس بودم که احمدی نژاد می خواست یارانه به مردم بدهد و در همان زمان مخالفت خود را با پرداخت یارانه به مردم اعلام کردم. دولت گفته است که قصد دارد با افزایش یارانه ها یک عملیات اقتصادی انجام دهد. این تا زمانی است که عملاً عمل انجام شود، اما نوعی انتقال ثروت انجام شود. در دولت احمدی نژاد که هدفمندی یارانه ها بود، ایران با وجود داشتن بیشترین درآمد ارزی با بالاترین تورم مواجه بود. به همین دلیل تکرار رویکرد دولت احمدی نژاد باعث افزایش تورم می شود. من به دولت و آقای رئیسی توصیه می کنم اشتباهات دولت احمدی نژاد در خصوص یارانه ها را تکرار نکنند و دوباره وارد مسیری نشوند که باعث افزایش تورم می شود. سیاست نادرست دولت احمدی نژاد دولت بعدی را با چالش هایی مواجه کرده و در نتیجه دولت آقای روحانی مجبور به اتخاذ سیاست سرکوب قیمت شده است که در نهایت چالش های جدیدی را برای اقتصاد به وجود آورده است. چالش هایی که در آذر 1396 و آبان 1396 تشدید شد، امروز در شرایطی هستیم که دولت در حال تکرار اشتباهات دولت احمدی نژاد در خصوص یارانه ها است. برای دولت آقای رئیسی آرزوی موفقیت دارم و معتقدم که همه باید از دولت در اجرای برنامه هایش حمایت کنند. با این حال، این دلسوزی باید با نقد سازنده و منطقی همراه باشد. برنامه های دولت آقای رئیسی نیز دلسوزانه است، اما با آنچه در حال وقوع است فاصله دارد.

ارزیابی شما از وعده های دولت چیست؟

دولت می گوید پس از افزایش یارانه ها فقط قیمت برخی اقلام افزایش می یابد. اما اتفاقی که در بازار می افتد این است که با افزایش قیمت برخی کالاها، قیمت سایر کالاها نیز افزایش می یابد و در نتیجه بازار را تحت تاثیر قرار می دهد. در روزهای اخیر افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم کار را برای افراد جامعه سخت کرده است. در چنین شرایطی عده ای از این موقعیت سوء استفاده می کنند و با انباشت و سود اقدام به صید ماهی از آب گل آلود می کنند. نمونه بارز آن را در روزهای اخیر در اظهارات ماموران نیروی انتظامی که انبارهای زیادی را کشف و ضبط کردند، دیدیم. این نشان می دهد که بخش های غیرمولد بر سرنوشت اقتصاد ما تأثیر می گذارد و می تواند شرایط زندگی مردم را سخت تر کند. مقام معظم رهبری همواره بر تولید مولد تاکید داشته اند. در عین حال، شرایط ایجاد شده توسط دولت ها، اکثریت بخش غیرمولد را مجبور به ایفای نقش در اقتصاد می کند.

READ  پیش بینی جدید رئیس اتحادیه املاک برای قیمت مسکن نیستیم / ستاره شناس اما کاهش قیمت مسکن نزدیک است.

آیا بهتر نیست دولت پس از انعقاد نهایی برجام و لغو تحریم ها، سیاست های جدید اقتصادی خود را اجرا کند؟

زمان تصمیم گیری به ویژه در مسائل اقتصادی اهمیت دارد. بدون شک اگر دولت پس از رفع تحریم ها چنین اقداماتی انجام می داد، عملکرد کشور بهتر بود و مردم با مشکلات کمتری مواجه می شدند. دولت می گوید قصد دارد با این اقدامات یک عملیات اقتصادی انجام دهد. اما بدن بیمار باید ظرفیت کافی برای جراحی اقتصادی را داشته باشد. زمانی که بدن بیمار توانایی جراحی را نداشته باشد، ممکن است عمل به ضرر بیمار باشد. به همین دلیل هر سیاستی که توسط دولت دنبال می شود باید جای بازنگری و تغییر جهت داشته باشد. با این حال، سیاست های دولت می تواند از سر گرفته شود. شرایط به گونه ای نیست که سیاست دولت مشکلی نداشته باشد. توصیه من به دولت این است که در شرایط فعلی در برخی از تصمیمات اقتصادی که گرفته است تجدید نظر کند. اگر دولت تصمیمات خود را لغو کند ممکن است قیمت ها به حالت عادی برنگردد اما آثار تورمی آن تا حد زیادی کاهش می یابد. سیاست هایی که دولت دنبال می کند در نهایت 9 میلیارد دلار درآمد برای دولت به همراه خواهد داشت. اما در مقابل، معامله گران از پول بیشتری سوء استفاده می کنند.

آیا شرایطی برای بازگشت و کناره گیری دولت از تصمیماتی که گرفته است وجود دارد؟

با این حال باید بپذیریم که دولت ها باید در شرایط سخت بهترین تصمیم را بگیرند. در شرایط فعلی بهترین راه حل این است که از تصمیمات گرفته شده برگردیم و فکر می کنم که اثر تورمی خواهد داشت. به دولت بستگی خواهد داشت. وضعیت ارز امروز به گونه ای است که فقط دهک های بالای جامعه می توانند 30 هزار تومان ارز بخرند و دهک های پایین جامعه قادر به خرید 30 هزار تومان ارز نیستند. معتقدم افزایش میزان یارانه ها باعث کارآمدی بخش غیرمولد اقتصاد می شود. امروزه بسیاری از جاهایی که می خواهند کارگر عادی استخدام کنند نمی توانند این کار را انجام دهند، اما اگر به وضعیت کسبه در خیابان های تهران نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که تعداد کسبه نسبت به گذشته افزایش یافته است. در شرایطی که بخش غیرمولد اقتصاد کشور ترجیح می دهد از شرایط موجود به نفع خود استفاده کند تا وارد چرخه اقتصادی سالم شود. تصمیمات باید به موقع و با برنامه ریزی دقیق گرفته شود. برخی تصمیمات به بی ثباتی اقتصادی کشور کمک می کند. در عین حال ثبات اقتصادی مهمترین نیاز تصمیم گیری در کشور است.

READ  آخرین قیمت آپارتمان در تهران / ارزان ترین خانه ها را در این جدول ببینید

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا