دامنه نوبت سوم واکسن کمتر از 50 درصد جمعیت کشور است


محمدمهدی گویا در نشست تولیدکنندگان داخلی واکسن در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: تاکنون بیش از 200 میلیون دوز واکسن در کشور تهیه شده است که 41 میلیون آن از منابع داخلی است. همچنین بیش از 148 میلیون دوز واکسن کووید 19 در کشور تزریق شده است که دامنه واکسیناسیون اول و دوم برای گروه سنی 12 سال به ترتیب 91.2 درصد و 83 درصد و پوشش سومین دوز در گروه سنی 18 سال 43. .7 درصد است.

وی ادامه داد: ثبت واکسیناسیون در سامانه های الکترونیکی و صدور کارت دیجیتال با کد QR برابر کشورهای پیشرفته از اقدامات ارزنده برنامه واکسیناسیون است.

گویا افزود: در حال حاضر 6 تولیدکننده داخلی واکسن مجوز مصرف دریافت کرده اند و واردات کووید 19 از آبان ماه 1400 به حالت تعلیق درآمده است و برای رفع نیاز مردم به سفرهای بین المللی ماهانه تعدادی واکسن آسترازنکا به صورت اهدایی وارد کشور شده است. واکسن های صادراتی را می توان صادر کرد.

وی گفت: عدم اطمینان از کارآمدی واکسن‌های موجود در برابر سویه‌های احتمالی آینده، لزوم بررسی تولید واکسن‌های جدید و ترکیبی و کاهش مشارکت مردمی به‌گونه‌ای که افراد بالای 5 سال هنوز دیرتر از کار بیفتند، از چالش‌های فعلی برنامه واکسیناسیون است. وی گفت: متاسفانه 14 میلیون نفر در کشور نوبت اول واکسن کراون را دریافت نکردند، 21 میلیون نفر نوبت دوم و 33 میلیون نفر نوبت سوم واکسن کراون را دریافت نکردند.

گویا افزود: 50 میلیون دوز واکسن داریم که استفاده نکرده ایم و 35 میلیون دوز درخواست کرده ایم. دلیل کاهش درخواست ما برای واکسن های خانگی و تعدیل سفارش، تمایل به کاهش مصرف نوبت سوم توسط مردم است.

READ  سازمان بهداشت جهانی: آبله میمون در اروپا ناپدید شده است

بیشتر بخوانید:

استفاده از ژاپن واکسن آمریکایی ها از Novavax حمایت می کنند

کاهش قابل توجه در تعداد تزریق واکسن در کشور

47231


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا