خطر «تب کریمه کنگو» در گوش مردم است/ مصرف گوشت تازه تا 24 ساعت ممنوع است


یکی از بیماری هایی که شیوع آن با شروع فصل گرما افزایش می یابد، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است که به گفته کارشناسان، تب کریمه کنگو از حیوانات آلوده به انسان منتقل می شود و در صورت وجود ویروس از یک نفر به انسان منتقل می شود. بدن دام 24 ساعت پس از کشتار به دلیل اسید موجود در بدن دام از بین می رود، بنابراین لاشه در کشتارگاه های صنعتی باید مراحل پیش سرد شدن را طی کند.

تب کریمه کنگو برای اولین بار در سال 1944 در منطقه کریمه اوکراین و سپس در سال 1956 در منطقه کنگو مشاهده شد، هنگامی که متوجه شدند منشأ این دو بیماری یکی است، آن را تب کریمه کنگو نامیدند. به طور رسمی و قطعی در کشور ما ایجاد شده و روند درمان آن آغاز شده است.

با افزایش خطر ابتلا به ویروس تب کریمه کنگو در هنگام ذبح دام در خارج از کشتارگاه، در آستانه عید قربان بایرام، نگرانی از شیوع این بیماری دوچندان شده است، بنابراین مردم توصیه های بهداشتی را رعایت کنند تا در روز عید قربان. عید قربان قربانی تب نشو حمام خون کریمه کنگو.

کارشناسان دامپزشکی یکی از راه های انتقال بیماری تب کریمه کنگو را از طریق کنه های ناقل این ویروس می دانند و به مردم توصیه می کنند از کشتن فیزیکی کنه ها برای جلوگیری از انتقال این بیماری خودداری کنند.

علائم تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی وی بیان کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است و در نشخوارکنندگان اهلی و وحشی از جمله گاو، گوسفند، بز، شتر و شترمرغ دیده می شود.

دکتر «حسین محینی» کریمو دوره کمون تب کنگو را یک تا سه روز عنوان کرد و افزود: این بیماری عمدتاً از طریق گزش کنه منتقل می شود اما از طریق تماس با بافت و خون حیوان آلوده یا تماس با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل می شود. در واقع این بیماری جدا از اینکه از طریق خوردن یا تماس با گوشت آلوده منتقل می شود، از طریق تماس فرد به فرد با این ویروس نیز قابل انتقال است.

READ  دارویی که از پیری جلوگیری می کند

وی تاکید کرد: علائم تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان سرگیجه، سردرد، دمای بالای 38.5، درد عضلانی کمر، گردن و مفاصل، دل درد، استفراغ و اسهال است که در نهایت منجر به خونریزی شدید بینی و کبودی می شود. در نواحی بدن به دلیل مشکلات انعقادی ایجاد شده برای سیستم ایمنی بدن، خونریزی بینی شدید خواهد بود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی با بیان اینکه در صورت عدم درمان به موقع تب کریمه کنگو موجب مرگ انسان می شود، خاطرنشان کرد: شرط رهایی بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو از مرگ این است. سریع به مرکز درمانی بروید، در واقع فرد مبتلا به محض مشاهده علائم، باید بلافاصله به مرکز پزشکی مراجعه کنید.

هیچ موردی از تب کریمه کنگو در گلستان مشاهده نشد

مهینی راه پیشگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو را سمپاشی دام و تهیه گوشت از مراکز عرضه و قصابی های زیر نظر دامپزشکی دانست و یادآور شد: اگر اصرار به تهیه گوشت از کشتارگاه های صنعتی داریم به این دلیل است که کشتارگاه های صنعتی از قبل استفاده می کنند. در یخچال و قبل از انتقال گوشت به مراکز عرضه به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری می شود و جگر نیز به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه هیچ موردی از تب کریمه کنگو در گلستان مشاهده نشده است، یادآور شد: توصیه اکید ما به مردم این است که گوشت را از قصابی های زیر نظر ما خریداری کنند، گوشت های ذبح شده در کشتارگاه صنعتی دارای برچسب است. و مهر دامپزشکی است.

READ  مدارس این استان ها روز سه شنبه 6 آذر تعطیل شد

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی دامداران و کارگران کشتارگاه را اولین گروه در معرض ابتلا به تب کریمه کنگو عنوان کرد و گفت: در کشتارگاه های صنعتی تماس مستقیم با لاشه گوشت وجود ندارد اما این مشکل می تواند در کشتارگاه های سنتی دیده شود، از طرفی خانم های خانه دار قبل از مصرف گوشت را به مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهند و هنگام دست زدن به گوشت از دستکش استفاده کنند، البته اگر گوشت از کشتارگاه صنعتی تهیه شده باشد، نیازی به این کار ندارم. نگران آن باشید

تب کریمه کنگو در ظاهر حیوانات یا گوشت علائم خاصی ندارد

مهینی با بیان اینکه در صورت وجود ویروس تب کریمه کنگو در گاو، علائم خاصی در ظاهر حیوان و حتی گوشت آن ظاهر نمی شود، گفت: تنها راه تشخیص آن آزمایشات ویژه است، بنابراین توصیه می کنم قبل از این بیماری، به افراد مبتلا شود. فراموش نکنید که هنگام مصرف گوشت فاصله زمانی را رعایت کنید.

وی با بیان اینکه به منظور نظارت و کنترل فرآورده های خام دامی در روز کربان بایرام، نگهبانان ثابت و چرخشی در سطح شهر و روستا فعالیت می کنند، یادآور شد: در روز کربان بایرام دامپزشکان و کارشناسان بر فرآورده های خام دامی نظارت می کنند که با روحانی رصد می کنند و بازدید از عرصه های دامداری و هر شهروندی که در روز عید قربان به مشکل خاصی برخورد کرده و سوالی دارد می تواند سوالات خود را مطرح کند.

در پایان رئیس اداره دامپزشکی کردکوی به مردم توصیه کرد؛ بلافاصله پس از ذبح دام از مصرف گوشت خودداری شود و افزود: شهروندان گوشت را به مدت 24 ساعت و جگر را 48 ساعت در یخچال نگهداری کنند.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا