خطری جدی در کمین اقتصاد ایران/ چند درصد مردم کشور در معرض ریزگردها هستند؟


طوفان های گرد و غبار یک اتفاق رایج برای جمعیت هایی است که در محیط های خشک و نیمه خشک زندگی می کنند و می توانند به انواع اثرات کوتاه مدت و بلندمدت منجر شوند.

صنعت کشاورزی در میان طوفان های شن و گرد و غبار

طوفان های شن و گرد و غبار اثرات منفی زیادی بر بخش کشاورزی دارند، از جمله کاهش عملکرد محصول از دفن نهال ها در زیر رسوبات ماسه، از بین رفتن بافت گیاهی و کاهش فعالیت فتوسنتزی در نتیجه سندبلاست و تاخیر.

خطر خشکسالی، خسارت و کاهش بهره وری دام، افزایش فرسایش خاک و تسریع روند تخریب و بیابان زایی خاک، پر شدن کانال های آبیاری با رسوب، پوشش مسیرهای حمل و نقل، تاثیر بر کیفیت آب رودخانه ها و نهرها و تاثیر بر کیفیت هوا. از طوفان های شن و گرد و غبار

تأثیر اقتصادی کوتاه مدت طوفان های گرد و غبار قابل توجه است، اما با بلایای طبیعی بزرگ که کل شهرها را ویران می کند، رقابت نمی کند. به عنوان مثال، خسارت ناشی از طوفان های گرد و غبار در چین حدود 6.5 میلیارد دلار در سال است، در حالی که یک زلزله بزرگ می تواند تا پنج برابر این خسارت ایجاد کند. با این حال، کارشناسان استدلال می کنند که به دلیل عواقب بلندمدت برای معیشت مردم ساکن در این منطقه، تعیین تأثیر اقتصادی واقعی طوفان های گرد و غبار، به ویژه طوفان هایی که منشا آنها در مناطق بیابانی است، دشوار است.

هنگامی که طوفان های گرد و غبار در زمین های کشاورزی خشک که از بین رفته اند شروع می شود، خاک سطحی را از بین می برد که منجر به بیابان زایی بیشتر می شود. در نتیجه معیشت کشاورزان به معنای واقعی کلمه از بین می رود. این چرخه، اگر کنترل نشود، تعداد زیادی از کشاورزان را جابجا خواهد کرد.

READ  تصاویر | جانشین مدرن و ارزان قیمت ژاپنی-هندی برای پراید و پژو ۲۰۶ !

این طوفان های عظیم گرد و غبار همچنین می تواند تأثیر مخربی بر اقتصاد کشور داشته باشد، درختان را ریشه کن کند، خطوط برق را خراب کند و به ساختمان ها و خانه ها آسیب برساند.

مناطقی که بیشتر تحت تاثیر طوفان شن قرار گرفته اند کدامند؟

طوفان های گرد و غبار قادر به انتقال رسوب تا هزاران کیلومتر هستند، اما به دلیل نزدیکی خاورمیانه و شمال آفریقا به صحرای صحرا، این مناطق یکی از غبارآلودترین مناطق جهان هستند. در حالی که منابع طبیعی مانند بیابان عامل اصلی طوفان های گرد و غبار در این مناطق هستند، تغییرات کاربری اراضی و تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسانی بی تاثیر نبوده است.

بررسی ها نشان می دهد که رشد اقتصادی در غرب آفریقا در مدت 2 سال به دلیل قرار گرفتن در معرض گرد و غبار 3 درصد کاهش یافته است و از سوی دیگر تولیدات کشاورزی در این منطقه به دلیل گرد و غبار به طور متوسط ​​2 درصد بوده است. اثراتی که ممکن است عاملی در کاهش توسعه اقتصادی در غرب آفریقا باشد.

علاوه بر اثرات مخرب سلامتی طوفان های شن و گرد و غبار، گرد و غبار بر محیط زیست، کشاورزی، حمل و نقل و زیرساخت ها نیز تأثیر می گذارد. در سطح جهان، خسارت ناشی از گرد و غبار به رفاه تقریباً 3.6 تریلیون دلار است.
علاوه بر سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هشدار اولیه، دولت‌ها در سراسر جهان در حال توسعه سیاست‌هایی برای کاهش تأثیر طوفان‌های گرد و غبار، چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای هستند. سازمان جهانی هواشناسی (WMO) یک سیستم هشدار طوفان گرد و غبار راه اندازی کرده است که هدف آن ارائه پیش بینی های قابل اعتماد از طوفان های گرد و غبار از طریق شبکه ای از سازمان های تحقیقاتی در سراسر جهان است.

READ  درخواست 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی از قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند

80 درصد جمعیت ایران در معرض گرد و غبار هستند

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، بیش از 500 میلیون نفر در هند و بیش از 80 درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض کیفیت پایین هوا و طوفان های گرد و غبار قرار دارند.

در این میان، بسیج اقدامات هماهنگ منطقه ای برای کاهش خطر و تقویت انعطاف پذیری در برابر تأثیرات خارجی منفی گرد و غبار و طوفان های شن مهم است.

اثرات تجمعی طوفان های گرد و غبار بر جامعه قابل توجه است، به ویژه اینکه طوفان های گرد و غبار نسبت به انواع دیگر بلایای طبیعی رایج تر است. پیامدهای آن پیچیده است و یک مسئله نوظهور مهم برای سیاستگذاران در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا