خبر مهم مدیرعامل تامین اجتماعی برای‌مستمری‌بگیران/ مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان چه زمانی واریز می‌شود؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاینمیرهاشم موسوی با حضور در شبکه خبری سیما به تشریح تصمیم سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت و گفت: قانون افزایش حقوق بازنشستگان را داریم و باید براساس مواد 96 و 111 افزایش حقوق را به هیات وزیران پیشنهاد کنیم. قانون تامین اجتماعی». . اصل 96 بر افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس هزینه زندگی تاکید دارد و در اصل 111 تاکید شده است که حداقل مستمری نباید کمتر از حداقل دستمزد باشد تا حداقل استاندارد معیشت با رویکرد عادلانه به بازنشستگان حفظ شود.

وی افزود: پیشنهاد ما حفظ همان حداقلی بود که با مصوبه دولت به دست آمد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مصوبه هیات وزیران دارای چندین سطح افزایشی است، گفت: در سطح اول افزایش 57.4 درصدی در سال جدید برای حداقل و حداکثر و حداقل و حداکثر مستمری بگیران خواهیم داشت. واضح است که سطح درآمد پایین می‌تواند حتی بیشتر شود و به بالای 57.4 درصد برسد، زیرا در مصوبه دولت حداقل دستمزد نباید کمتر از پنج میلیون و 580 هزار تومان باشد.

موسوی ادامه داد: قرار است حداقل دستمزد را 57 درصد در سطوح درآمدی افزایش دهیم، فراتر از مسکن و غیره چه خواهیم کرد و بنابراین هر چقدر هم که باشد. هر چه درآمد کمتر باشد، افزایش بیشتری خواهد داشت. از طرفی ممکن است برای برخی افراد این افزایش کمتر از آن باشد اما به طور میانگین تخمین می زنیم که میانگین رشد 51 درصدی حداقل دستمزد را داشته باشیم. به این مبلغ حقوق خانواده و فرزند نیز اضافه می شود و برآورد ما این است که حداقل دستمزد یک بازنشسته دارای دو فرزند به حدود شش میلیون و 200 هزار تومان برسد.

READ  خبر خوش برای جاماندگان یارانه/ یارانه تیر قابل برداشت است؟

وی با بیان اینکه سطح بعدی این مصوبه مربوط به حداقل حقوق بالای 10 میلیون تومان است، گفت: حقوق این افراد 10 درصد فراتر از مبلغ ثابت 650 هزار تومان به عنوان کمک معیشت افزایش می یابد که برآورد می کنیم. حدود 20 نفر است، درصد رشد می کند. این مبلغ ثابت 650 هزار تومان تا 10 میلیون تومان را پر می کند. به عنوان مثال اگر فردی 9 میلیون تومان با افزایش 10 درصدی دریافت کرده باشد، حقوق او به 9 میلیون و 900 هزار تومان و 100 هزار تومان دیگر به 10 میلیون تومان اضافه می شود. برای پر کردن. برای آخرین سطح و حقوق بگیران بالای 10 میلیون تومان 10 درصد افزایش در نظر گرفته شد.

وی گفت: حدود 70 درصد حقوق بازنشستگی ما حداقلی و زیر حداقلی است که 57.4 درصد افزایش خوبی برای گروه است. میلیون ها تومان در اسفند 1400 آن عدد به حدود پنج میلیون و نهصد هزار تومان رسید.

موسوی افزود: البته علاوه بر این قانون خانواده و فرزندان باید به تصویب هیات امنا برسد و پس از اعلام این ارزش ها، این موارد فرعی نیز مشمول تصمیمات خواهد شد.

وی گفت: بر اساس ماده 96 این مصوبه باید بتواند هزینه زندگی را که معیاری برای سنجش نرخ تورم است پیش بینی کند و این افزایش متناسب با نرخ تورم اتفاق افتاده است. ما اقدام خواهیم کرد، اما نیازمندی های صندوق و محاسبات بیمه ای در خطر است و با توجه به شرایطی که داریم، ممکن است وضعیت ما کمی تحت الشعاع قرار گیرد. اما به طور کلی، ما متعهد هستیم که شرایط پرداخت بازنشستگان را مساعدتر کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: وضعیت صندوق تامین اجتماعی در زمان واگذاری از دولت قبل مشخص بود. 90 هزار میلیارد تومان به خاطر کسری به بانک بدهکار بودیم. من از ابتدا تاکید کردم که برای تضمین دستمزد از بانک وام نگیریم. این اقدام ادامه دارد و ما به دنبال وام زیادی از بانک نیستیم.

READ  اما و اگرهای عرضه خودرو در بورس /آیا دست دلالان کوتاه می شود؟

موسوی افزود: در سال 1400، درست در اولین ماه حضورم در سازمان، مجبور شدیم یک عدد از بانک وام بگیریم، اما بعد از آن اصرار داشتیم که از بانک وام نگیریم؛ مگر در مواقع بحرانی که اینطور نیست دولت 73 هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به ما پرداخت کرده است تا بتوانیم بخشی از بدهی بانک را تسویه کنیم.

وی در خصوص پرداخت معوقات نیز گفت: اجرای نرم افزار جدید تامین، فرآیند پیچیده ای است و پیش بینی می کنیم که چهار یا پنج روز طول بکشد. برنامه ما این است که با شروع پرداخت ما از 20 هر ماه به ترتیب حروف الفبا، روال معمول حقوق خرداد را پرداخت کنیم و برآورد ما این است که واریز اولین مابه التفاوت خرداد را از 25 و 26 خرداد و برای آوریل. و اردیبهشت تا دو ماه آینده تسویه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص توسعه پوشش های بیمه ای همگانی گفت: امروز حدود 73 درصد مردم از بیمه تامین اجتماعی بهره مند هستند که از این تعداد حدود 52 درصد تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که یکی از رویکردهای ما توسعه بیمه است. پوشش طبق اصل 29 قانون اساسی». در نیمه دوم سال گذشته حدود 700 هزار نفر را تحت پوشش بیمه قرار دادیم که بخشی از آن در قالب بیمه جامع خانواده های ایرانی بود و به آن طرح ادامه خواهیم داد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا