خبر مهم برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ افزایش بیش از 10 درصدی مستمری ها؟


مجلس افزایش مستمری های تامین اجتماعی را از حدود قانون بودجه 1401 آزاد کرد. پیش از این میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی زمان تقریبی افزایش 1401 مستمری را در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود.

برای بازنشستگان تامین اجتماعی شنیدن چنین صحبت هایی به خودی خود باید خبر خوبی باشد. با این حال، در روزهای اخیر نگرانی ها برای کارگران بازنشسته افزایش یافته است.

علت این نگرانی تدوین بخشی از قانون بودجه 1401 بود که در تبصره چهارم بند دوازده قانون بودجه سال جاری نحوه افزایش مستمری و حقوق کارمندان و بازنشستگان آمده است: کف این افزایش 5 میلیون تن و سقف افزایش ها نباید بیش از 10 درصد حقوق سال گذشته باشد.

اشتباه مجلس و دغدغه بازنشستگان

در زمان تصویب قانون هیچ نشانی از تامین اجتماعی نبود. پس از انتشار متن نهایی و تصویب قانون بودجه، تامین اجتماعی در کنار دستگاه های مشمول این افزایش قرار گرفت.

این موضوع باعث نگرانی بازنشستگان سایر سطوح شده است. سطح دیگری از درآمد کسانی است که بیش از حداقل مستمری قانونی دریافت می کنند. طبق قانون تامین اجتماعی سقف افزایش مستمری معادل هفت برابر حداقل دستمزد یک کارگر عادی است. در ماده ۱۱۱ این قانون حداقل مستمری معادل حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار است. اما در ماده ۹۶ این قانون افزایش مستمری در سایر سطوح پیش بینی شده است.

بر اساس این بخش از قانون، مستمری مشمولان باید تابعی از واقعیت های اقتصادی و هزینه های زندگی باشد.

آیا افزایش حقوق بازنشستگان 10 درصد است؟

بدیهی است که متن بند افزایش حقوق در قانون بودجه 1401 مغایر با ماده 14 قانون بودجه بوده است. 96 قانون تامین اجتماعی. به طور سنتی سایر سطوح مستمری با توجه به مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش دستمزد در سایر سطوح تعیین می شود.

دستمزد سایر سطوح به کارگرانی تعلق می گیرد که درآمد ثابتی بالاتر از حداقل دستمزد مصوب دارند. شورای عالی کار برای سال 1401 با افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد و افزایش 38 درصدی در سایر سطوح موافقت کرد.

READ  برای کدام خودروها مجوز واردات صادر شده است؟

واضح است که برای افزایش مستمری تا سال 1401، شرط قانون بودجه جایگزین ماده 96 می شود. حقوق بازنشستگان بالاتر از حداقل دستمزد حداقل 10 درصد افزایش می یابد و بعید است که به افزایش 38 درصدی دستمزد در سایر سطوح نزدیک شود.

مجلس اشتباه خود را اصلاح کرد

اما در این شرایط به نظر می رسد علیرضا حیدری، نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری خبر جدیدی در این زمینه دارد.

علیرضا حیدری در خصوص محدودیت های قانون بودجه 1401 برای افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی گفت: افزایش 10 درصدی مستمری ها شامل وضعیت فعلی سازمان تامین اجتماعی نمی شود. وی افزود: البته این محدودیت به نفع سازمان و به ضرر بازنشستگان بود. اداره اصلاحات و مقررات مجلس در پاسخ به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، آن سازمان را از محدوده محدودیت ها خارج کرد.

حیدری گفت: به نظر می رسد مجلس اشتباه تایپی در بند مربوط به افزایش حقوق در سال 1401 را می پذیرد که در تصحیح این موضوع به تامین اجتماعی یادآوری شده است. معاون پیشکسوتان کارگری گفت: هفته گذشته این اتفاق افتاد. تامین اجتماعی از قبل می داند که ملاک افزایش حقوق 1401 همان ماده 96 قانون بیمه اجتماعی است و املای نادرست متن قانون بودجه در رابطه با افزایش مستمری اعتباری نیست.

احتمال کاهش دستمزد کارگران و تاثیر آن بر افزایش حقوق بازنشستگان

اصلاح یک اشتباه در متن قانون بودجه شاید خبر خوبی برای کارگران بازنشسته باشد. اما آیا این به معنای آسودگی کارکنان تامین اجتماعی با افزایش حقوق ۱۴۰۱ است؟

در روزهای اخیر خبر ناخوشایندی دیگر منتشر شده است. احتمال بازنگری در حقوق شورای عالی کار و کاهش حقوق کارگران خبری است که در صورت اجرایی شدن می تواند بر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاثیر بگذارد.

READ  آیا قطعی آب برنامه ریزی می شود؟

واضح است که شایعاتی مبنی بر افزایش 38 درصدی دستمزدها در سطوح دیگر وجود دارد. با توجه به تطابق معمول سایر سطوح افزایش مستمری با سایر سطوح افزایش حقوق، بررسی حقوق 1401 ممکن است بر حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی تأثیر بگذارد.

در بهترین حالت ممکن است افزایش مستمری سازمان تامین اجتماعی به تغییرات احتمالی در افزایش حقوق کارگران بستگی داشته باشد. این بدان معناست که تامین اجتماعی تا زمان روشن شدن موضوع به پرداخت مستمری خود به صورت تعهدی ادامه می دهد.

از سوی دیگر، اگر فشار کارفرمایان برای کاهش افزایش مربوط به دستمزد در سایر سطوح ادامه یابد. امکان رعایت شرایط جدید برای تامین اجتماعی وجود دارد.

اگر مصوبه شورای عالی کار تغییر کند چه اتفاقی می افتد؟

علیرضا حیدری در این باره می گوید: همه چیز به نفوذ و قدرت اراده حاکم در شورای عالی بستگی دارد. تاکنون امکان تغییر حقوق 1401 منتفی بوده است، اما ظهور یا گسترش این گزینه ممکن است وضعیت درآمدی بازنشستگان سایر رده ها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: البته بحث پیش بینی افزایش هزینه ها در بودجه سال جدید تامین اجتماعی وجود دارد. از نظر منابع مالی مشکلی وجود ندارد. یعنی نمی توان نگران بود، اما مراحل و فرآیندهای اداری می تواند مانع افزایش حقوق بازنشستگان تا نهایی شدن افزایش حقوق شود.

وی افزود: این سازمان می تواند از محدودیت های امکان تغییر حقوق و به تعویق انداختن افزایش حقوق بازنشستگان به نام حفظ منافع بیمه شدگان استفاده کند. این به معنای پرداخت های بازنشستگی طولانی تر است.

حیدری در مورد مشکل تامین مالی مستمری های جدید جدی نیست. وی گفت: قانون برنامه ششم توسعه برای یک سال دیگر تمدید شد. این بدان معناست که برای یک سال دیگر باید تنظیمات مستمر انجام شود. سازگاری بدون تامین منابع ممکن نیست. بنابراین سازمان نباید با مشکل خاصی مواجه شود.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا