خبر بد برای ساکنان زمین؛ هوا تا 5 سال آینده تا 1.5 درجه سانتیگراد گرم خواهد شد


به گزارش رویترز، سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است که جهان با 50 درصد احتمال گرم شدن تا 1.5 درجه سانتیگراد تا سال 2026 بیشتر از قبل از صنعتی شدن خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که جهان از آستانه گرمایش طولانی مدت 1.5 درجه سانتیگراد که دانشمندان به عنوان سقفی برای جلوگیری از تغییرات فاجعه بار آب و هوا تعیین کرده اند، فراتر خواهد رفت، اما ممکن است یک سال گرم شدن 1.5 درجه سانتیگراد این را امتحان کند. آستانه بلند مدت

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به توافقنامه های اقلیمی در سال 2015 گفت: ما به طور قابل توجهی به دستیابی به هدف پایین موقت توافقنامه پاریس نزدیک تر شده ایم.

احتمال افزایش دمای بیش از 1.5 درجه سانتیگراد در مدت زمان کوتاهی از سال 2015 افزایش یافته است، به طوری که دانشمندان احتمال آن را در سال 2020 20 درصد تخمین می زنند و آن را به 40 درصد در سال گذشته، حتی یک سال در 1 درجه سانتیگراد، بازبینی می کنند. 5.5 درجه سانتیگراد می تواند اثرات بدی مانند ناپدید شدن بسیاری از صخره های مرجانی جهان و کوچک شدن صفحه یخی قطب شمال داشته باشد.

میانگین دمای کره زمین در حال حاضر حدود 1.1 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قبل از صنعت است.

مکس دالی، معاون سازمان جهانی هواشناسی گفت: «مرگ‌ها و آسیب‌های مربوط به تغییرات آب‌وهوایی یا تشدید آن وجود دارد که برخی از آنها احتمالاً در آینده نزدیک غیرقابل برگشت خواهند بود».

رهبران جهان بر اساس توافقنامه پاریس در سال 2015 وعده داده اند که آستانه بلندمدت 1.5 درجه سانتیگراد را مسدود کنند، اما تاکنون نتوانسته اند انتشار گازهای گلخانه ای را که باعث گرم شدن کره زمین می شود، کاهش دهند.

READ  بخشی از نخل سر بریده دارک تعویض شد

فعالیت های امروزی و سیاست های فعلی جهان را در مسیری قرار داده است که تا پایان قرن حدود 3.2 درجه سانتیگراد گرم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

آیا زمین واقعاً گرم می شود؟

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا