خبرگزاری عمان در آستانه سفر رئیسی از روابط تهران و مسقط خبر می دهد

خبرگزاری عمان در گزارشی نوشت: پادشاهی عمان و جمهوری اسلامی ایران روابط تاریخی دارند که با همکاری مشترک در 50 سال گذشته و منافع متقابل و حسن همجواری تقویت شده است. سلطان هیتم بن طارق، پادشاه عمان روز دوشنبه با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: ایران و عمان در تلاش هستند تا از بخش اقتصادی به ویژه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تنوع بخشی به بخش‌های اقتصادی نهایت استفاده را ببرند، زیرا مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و 336 دلار به یک میلیون دلار رسید. همچنین تعداد کل شرکت های سرمایه گذاری ایرانی در عمان به 2710 شرکت رسید که از این تعداد 1163 شرکت به طور کامل متعلق به سرمایه گذاران ایرانی است و 1547 شرکت دیگر دارای مشارکت ایرانی و عمانی هستند.

در بخش لجستیک نیز شاهد جابه‌جایی کالا و تجارت بین بنادر عمان و بنادر منطقه‌ای همجوار از جمله ایران هستیم که کالاهای مختلف از جمله بنادر بین دو کشور مبادله می‌شود. السویق، شناس، خصاب و سلطان قابوس خاطرنشان کردند که توسط مجتمع آسیاد اداره می شوند. حجم واردات و صادرات مستقیم بین این بنادر و بنادر ایران در سال‌های اخیر به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است و در حال حاضر فعالیت‌های تجاری بین دو کشور به ۵ تا ۷ ماموریت در روز افزایش یافته است.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: مسقط و تهران در ماه‌های اخیر شاهد سفرهای متقابل هیئت‌های تجاری بوده و تجار دو کشور برای تقویت روابط تجاری و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر دیدار کرده‌اند که بی‌تردید بر افزایش حجم مبادلات تجاری تأثیر مثبتی خواهد داشت. در سال های آینده افزایش می یابد و انتظار می رود مقامات دو کشور در این دیدارها یادداشت تفاهم هایی را در بخش های اقتصادی و تجاری امضا کنند. همچنین در نوزدهمین اجلاس کمیته مشترک ایران و عمان که بهمن ماه گذشته در مسقط برگزار شد، با موضوع همکاری در صنعت و معدن، بخش های مالی و بانکی، همکاری در حوزه مناطق آزاد و تبادل تجربیات پژوهشی در زمینه های کشاورزی، دامداری و شیلات تبادل نظر.

READ  وزرای داخله ایران و عمان اندر تهران صورت کردند

روابط ایران و عمان در سطح سیاسی مبتنی بر اصول محکم و محکمی از جمله حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی است که به حل بسیاری از مشکلات کنونی منطقه کمک کرده است. آنها جلسات مشورتی منظمی در مورد مسائل سیاسی برگزار می کنند که مهمترین آنها در ماه ژانویه گذشته در مسقط بود که در جریان آن موضوعات مختلفی از جمله مذاکرات در وین در مورد احیای شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث قرار گرفت. مذاکراتی که اکنون در آخرین مراحل خود برای بازگشت به توافق هسته ای است، توافقی که سلطان نشین عمان با دیپلماسی بدنام خود در آن شریک بود.

در پایان این گزارش آمده است: «این سفر (سفر اصلی به عمان) می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک در پرونده هسته‌ای و سایر موارد مانند بحران یمن فراهم کند که به صلح، ثبات و امنیت در منطقه و جهان کمک می‌کند. دیپلماسی عمان نقش مهمی در نزدیک کردن جمهوری اسلامی ایران به برخی کشورها داشته است که همواره نتایج مثبتی داشته است. ملاحظات امنیتی.

به گزارش ایسنا، بر اساس بیانیه آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در دوران دیپلماسی دولت مردمی و به منظور گسترش همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، به دعوت رسمی «حاتم بن تاریک آل سعید» سلطان عمان، رئیس هیئت عالی رتبه دوم ژوئن عازم مسقط، پایتخت این کشور می شود.

نشست رسمی در کاخ دانش، دیدار دوجانبه با هیثم بن طارق السعید سلطان عمان، امضای چندین سند همکاری، دیدار با ایرانیان زنده و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله این موارد است. برنامه سفر یک روزه آیت الله ر. . .

READ  شرکت های خودروسازی جهانی به دنبال فرصت هایی در بازار چین هستند

سفر رئیسی به مسقط اولین سفر ایران به ایران در دوران حکومت سلطان جدید و پنجمین سفر خارجی رئیس جمهور در 13 ماه گذشته به دولت سیزدهم بود.

گفتنی است، هفته گذشته هیئتی متشکل از 50 تجار و فعالان اقتصادی ایرانی به منظور گسترش روابط اقتصادی و تجاری به ایران و عمان سفر کردند.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا