حناچی، شهردار سابق تهران: وقتی امنیت شهر را با پول می فروشیم، یک حادثه کلانشهری رخ می دهد.


این یک واقعیت است که پیدایش حجم های نامتجانس در شهرها ناشی از وابستگی درآمدهای شهرداری به ساخت و ساز بدون حسابداری و کنترل و برنامه ریزی است. به خصوص اگر در ساخت و طراحی آنها مقررات ملی به شدت رعایت نشود و نظارت لازم بر اجرای آن توسط مقامات نظارتی بی طرف و مسئول اعمال نشود. پروژه هایی از نظر فنی معیوب اما با ظاهری پر زرق و برق که هر لحظه ممکن است فاجعه ای در آنها رخ دهد.

لازم به ذکر است که من اصلا مخالف جذب سرمایه برای تشکیل پروژه های بزرگ در شهرها نیستم. اما چنین رویکردی که تمامی چارچوب های قانونی را نادیده گرفته و از طریق میانبر به صدور مجوزهای خاص و مشکل زا می انجامد، تمامی سرمایه های اجتماعی، مادی، معنوی و فنی را از بین می برد.

شهرداری‌ها در ایران عموماً از ضعف سیستم‌های کنترلی و نظارتی رنج می‌برند و این ارتباط مستقیمی با هزینه‌های شهرداری و عدم تطابق هزینه‌ها و درآمدها (کسری بودجه) دارد. سیستم مدیریت شهرها و شهرداری ها نیازمند کنترل دقیق درآمدها و هزینه ها و ایجاد نظام یکپارچه نقدی و انضباط مالی است. این احتمالاً وظیفه اصلی شوراهای شهر در سطح محلی، شهرداران در سطح مدیریت و وزارت کشور در سطح دولت است. بی توجهی به این مهم، تقاضای اجاره بها از سوی شهرداری ها را تسریع می کند. همانطور که دولت ها کسری بودجه خود را با چاپ اسکناس جبران می کنند، تورم نیز پیامد آن است.

تاکید بر تامین منابع مالی سالم و پایدار و کنترل جدی هزینه‌های جاری و غیرضروری شهر برای ایجاد تعادل بین درآمدها و هزینه‌های شهر ضروری است و این لحظه ارتباط مستقیمی با شکل‌گیری شهر و ساخت حجم‌های سنگین دارد. در مناطق متراکم و متراکم گران قیمت.

READ  پیش بینی هوای تهران در روز چهارشنبه 5 بهمن 1401/ دمای هوا در این منطقه به منفی 15 درجه می رسد.

نکته دیگر اینکه ساختمان کلانشهر قطعا با روح طرح کلی و تفصیلی مصوب شهر طراحی شده است و بنده اطلاعی ندارم که این ساختمان طبق ماده 5 شهر آبادان از کمیسیون مجوز گرفته باشد. در واقع پروژه های شهری به دلیل ارتباط مستقیم بین جمعیت، فعالیت و فضا، به طور طبیعی اجازه چنین باری را در مناطق متراکم نمی دهند. دلیل این عدم صدور مجوز روشن است. در تصاویری که از ساختمان پایتخت پخش می شود، می بینیم که آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی برای نزدیک شدن به ساختمان مشکل دارند و قدرت مانور آنها محدود است. علاوه بر این، در شرایط عادی، شریان های شهری کشش چنین بار حمل و نقلی را ندارند. ضمناً بر اساس مکاتبات موجود، علت سقوط، عدم رعایت مقررات ملی در اجرا و طراحی ساختمان بوده است. البته باید توجه داشت که در اجرا و کنترل پروژه هایی با این حجم که به نظر می رسد در ساخت کلانشهر آبادان مورد توجه قرار نگرفته است، استفاده از مدیران توانمند ضروری است.

گزارش های مدیر پروژه نیز حاوی نکات مهمی است. اطلاعات فنی حاکی از آن است که سازمان نظام مهندسی استان و وزارت راه و شهرسازی نسبت به کیفیت ساختمان اعتراض کرده اند و در چنین شرایطی تا رفع ایرادات فنی نباید عملیاتی از ساختمان انجام شود.

نکته دیگر این است کلان شهر هنوز به طور کامل عملیاتی نشده بود. در غیر این صورت، احتمالاً تعداد قربانیان افزایش می یابد. عدم رعایت مقررات ملی، 2800 آیین نامه طراحی ساختمان، کنترل حریق و غیره. می تواند دوام، کیفیت، بهره وری، ایمنی و پایداری ساختمان را کاهش دهد. این حادثه نشان از یک مشکل جدی در سیستم مدیریت شهری دارد. شهرداری ها آلوده به ویروس تقاضای اجاره هستند که نشان داده شده است که در کنترل ایمنی ساختمان ها موثر است.

READ  جزئیات حرکت زائران اربعین از مرزهای زمینی

امنیت ملی و مقررات و قانون نباید با سرمایه مالکان معامله شود. این رویکرد مشکلات زیر را ایجاد می کند. از طرفی زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات شهرسازی می تواند پول های کثیف را به شهرداری ها بکشاند.

قوانین قانونی باید برای همه بدون توجه رعایت شود. تشریفات تفصیلی تجدیدنظر نیز باید روشن باشد. یعنی نباید پشت درهای بسته تصمیم گیری کرد و اگر از مدیران مربوطه پرسیده شود که چرا این تصمیم را گرفته اند می توانند با خیال راحت از تصمیم خود دفاع فنی کنند.

حادثه در صوفیه زنگ خطری است که به ما هشدار می دهد که باید به سیستم مدیریت شهری مراجعه کنیم.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا