حمایت و انتقاد هم‌زمانِ رضا کیانیان از بیانیه اعتراضی زنان سینماگر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا کیانیان بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر در پستی اینستاگرامی از «اظهارات اعتراض زنان کارگردان به خشونت علیه زنان در این حوزه» حمایت کرد اما به چند نکته اشاره کرد.

او در بخشی از این نامه نوشت: «آزار و اذیت زنان تنها به جامعه سینمایی محدود نمی شود، بلکه به عنوان گوشه ای از جامعه ماست. متأسفانه زن به محض خروج از خانه اغلب با نگاه‌های حریصانه، توهین‌های جنسی، تعرض‌های شهوت‌آمیز و گاهی دزدی، تجاوز و رها شدن مواجه می‌شود. این در مورد شرکت ها، بازارها، بیمارستان ها، مترو، تاکسی ها، اتوبوس ها و اماکن عمومی صدق می کند. در سینما بزرگ و بزرگتر می شود. زیرا سینما بزرگترین و گسترده ترین رسانه است و لحظه مهم و مغفول مانده ای را رقم زده است: در جامعه ما قدرت غالب در دست مردان است. زن برای مستقل شدن باید کار کند و برای یافتن شغل باید به سراغ مردها برود. کارفرما مرد است و اگر حریص باشد می تواند پیشنهادهای غیر سنتی برای استخدام زنان بدهد. قدرت مرد فقط به کارفرما بودن ختم نمی شود. شوهر زن را به زور کتک می زند و حتی پدر به خود اجازه می دهد دخترش را بکشد. در گذشته زن مطلقه مایه ننگ بود، اما خوشبختانه در حال حاضر زن مطلقه می تواند در شهرهای بزرگ کار کند و خجالت نکشد».

این بازیگر ادامه داد: اما زن مدرن موجود ضعیفی نیست، او می تواند از وجود و کار خود محافظت کند. جامعه سنتی زنان را ضعیف می‌خواند. او زنان را دارایی خود می دانست و هیچ حقوق اجتماعی برای آنها قائل نبود. اما زن مدرن توانست بسیاری از حقوق خود را به دست آورد. او از این پس باید به دنبال حقوق دیگر خود باشد. باید و می تواند. این جمله زن را ضعیف تر و کم قدرت تر کرد. که باید اصلاح شود. و نکته مهم این است که روشن شود که اکثر مردان سینما مانند اکثر زنان سینما در آن دسته نیستند.»

READ  نشست «ماوراءالنهر، ایران و هند در عصر مغول» برگزار می‌شود

کیانیان تاکید کرد: یک مقایسه کوچک بین آمار طلاق در جامعه که به گزارش خبرگزاری تسنیم به ازای هر سه طلاق در هر طلاق است، در سینما بسیار بسیار کمتر است. در سینما اگر طلاق اتفاق بیفتد تبدیل به رسانه ای می شود که بقیه اخبار را منعکس می کند. جامعه سینما بسیار باوقارتر و تمیزتر است، بنابراین زشتی ها در فضای سینما بیشتر نمایان می شود.

وی در پایان برخلاف بند «بیانیه زنان درگیر خشونت علیه زنان» نوشت: «راه حل این بیانیه تشکیل کمیته ای در خانه سینما است که بیشتر آن زنان هستند». به نظر من اکثر خانم ها مشکل را حل نمی کنند. حضور وکلای دانا و آگاه از حضور اکثر زنان دردمند مهمتر است.»

پس از شکایت های متعدد از سوی زنانی که در محیط کار در سینما مورد آزار و اذیت و آزار قرار گرفته اند، جمعی از کارگردانان ایرانی از جمله نیکی کریمی، هدی تهرانی، ترانه علیدوستی، هانیه توسلی، تهمینه میلانی و… دو روز پیش متنی را امضا و منتشر کردند. “بیانیه زنان کارگردان در اعتراض به خشونت علیه زنان در این حوزهاز سینما خواستند این موضوع را بررسی کنند.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا