حل مشکلات اقتصادی، حل مشکل کاهش جمعیت


معضل سالخوردگی جمعیت و کاهش شدید تولیدمثل که کشور ما از آن رنج می برد، نتیجه سیاست اشتباهی است که در اوایل دهه 70 توسط مسئولان در پیش گرفته شد. در همان زمان، جمهوری اسلامی سرمقاله ها، مقالات، مصاحبه ها و گزارش هایی را منتشر کرد که نادرستی این سیاست را یادآور شد که نباید می شد.
مردم در آن زمان به دلیل تبعیت خاص خود از کارکنان نظام، به توصیه های آنان عمل کردند و سیاست کنترل جمعیت توانست به هدف خود برسد، به ویژه که برخی از علمای حوزه نیز به این سیاست رنگ و بوی دینی دادند. که مردم تمایل بیشتری به کنترل جمعیت نشان می دهند. این سیاست در برخی مناطق از جمله بلوچستان مورد استقبال قرار گرفت و حتی مردم این مناطق به تلاش برای افزایش نسل و برهم زدن تعادل جمعیت تشویق شدند و چنین شد. اکنون که مشوق‌های مادی برای خانواده‌های دارای فرزند و جوانان برای ازدواج در نظر گرفته شده است، کسانی که برخلاف سیاست‌های کنترل جمعیت عمل کرده‌اند و تلاش‌هایشان برای افزایش جمعیت تبدیل به یک فرهنگ شده است، بیشترین بهره را می‌برند. – بسیاری از این مزایای مادی .
آنچه در حال حاضر بسیار مهم است و می تواند به عنوان موتور محرکه سیاست افزایش جمعیت باشد، نجات کشور از بحران اقتصادی است. ابزارهایی که در حال حاضر برای ارتقای رشد جمعیت استفاده می شود مانند تبلیغات، وام ازدواج، زمین و آپارتمان و همچنین برخی از کمک های بلاعوض و معافیت ها را نباید بی تاثیر تلقی کرد، اما در زمان بحران اقتصادی چندان موثر نیستند. خانواده ها دوست دارند فرزندانشان با داشتن امکانات لازم و قابل قبول در دستان مادران رشد جسمانی داشته باشند و در محیطی سالم و آرام خانوادگی، اجتماعی و آموزشی تربیت شوند و بتوانند از عناصر مفید و موثر برای جامعه باشند. . . اگر چنین فرصتی در کشور فراهم شود، قطعاً خانواده ها از تولد فرزندان استقبال خواهند کرد، حتی اگر مشوق هایی مانند آنچه در حال حاضر در طرح جوان سازی جوانان پیش بینی شده وجود نداشته باشد. بچه دار شدن بخشی از خواسته ذاتی افراد است و به همین دلیل هیچکس برای تشویق به بچه دار شدن نیازی به تشویق ندارد. به همین دلیل است که زنان و مردانی که از زایمان محروم هستند به مراکز اجتماعی مراجعه می کنند و کودکان بی سرپرست را برای فرزندخواندگی انتخاب می کنند.
میل فطری مردم به بچه دار شدن یک فرهنگ طبیعی است که در نهادی خدادادی در مردم وجود دارد. متأسفانه این فرهنگ در کشور ما و در همین نظام جمهوری اسلامی و با تصمیم اشتباه مسئولان آن سرکوب شد. و جامعه اسلامی ما اکنون نیازمند تدابیری برای احیای این فرهنگ است. احیای فرهنگ طبیعی که بخشی از فطرت انسان است و از جانب خداوند به انسان داده شده است، اشکالی ندارد.

READ  توضیحات پلیس درباره ایست قلبی زن جوان در ستاد گشت ارشاد

برای رسیدن به این هدف کافی است بحران اقتصادی حل شود و مردم از مشکلات فعلی داخلی نجات پیدا کنند. در چنین شرایطی، خود مردم نیز بر اساس غریزه ای که خداوند خالق و متعال به آنها القا کرده است، قطعاً به سمت بچه دار شدن و حل مشکل جمعیت می روند.
بر خلاف آنچه این روزها شاهد آن هستیم، حل بحران اقتصادی نباید با فشار بر ضعیفان و فقرا آغاز شود. اگر دولتمردان غافلند که پوشش رسانه ملی و تبلیغات موفقیت آمیز طرح اصلاح اقتصادی دولت واقعیت ها را مبهم می کند، باید بدانند که به جای چهار قلم کالا و خدمات بیش از هزاران کالا، اکنون گران شده است. یارانه 400 و 300 هزار تنی نه تنها قدرت خرید مردم را افزایش نداد، بلکه در زیر بار سنگین تورم جدید کمر خم کرد. این طرح را نمی توان با تبلیغات جایگزین کرد. به حقایق توجه کنید و به وضعیت ضعیف فکر کنید.
ایران کشوری بزرگ و ثروتمند است. اگر برنامه ریزی در دست متخصصان و اجرا در دست افراد و مدیران ذیصلاح باشد، بحران اقتصادی حل می شود و به دنبال آن مشکل جمعیت توسط خود مردم حل می شود و با بازگشت طبیعی فرهنگ والدینی جای خود را به این امر می دهد. رشد مطلوب جمعیت و جوانان .

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا