جنگ اوکراین و روسیه دامن‌گیر مصالح ساختمانی شد


قیمت زغال سنگ در شش ماه گذشته به دلیل بحران اوکراین 30 تا 50 درصد در بازارهای جهانی افزایش یافته است.

زغال سنگ مهمترین عنصر کلینکر است که یک ماده خام حیاتی مورد استفاده در صنعت سیمان است. علاوه بر افزایش قیمت زغال سنگ، قیمت تمام شده فرآورده های نفتی مانند بنزین و گازوئیل نیز در بازارهای بین المللی در حال افزایش است که تاثیر بسیار منفی بر قیمت تمام شده تولید مواد اولیه سیمان و مواد بسته بندی دارد.

پس از آغاز جنگ در اوکراین، نفت خام برنت در ماه مارس با ۲۱ درصد افزایش به میانگین ۱۱۵ دلار در هر بشکه رسید.

از سوی دیگر، به دلیل دشوارتر بودن فرآیند حمل و نقل و محدودیت های عرضه، هزینه کک نفتی در بازارهای جهانی بیش از دو برابر شده و به حدود 130 دلار آمریکا در هر تن در سال رسیده است.

کک نفتی یک ماده نهایی غنی از کربن است که از فرآیند پالایش نفت به دست می آید و گروهی از سوخت ها به نام کک است. این کک در صنعت سیمان، کارخانه های آب و برق، پالایشگاه ها و صنایع کاغذسازی کاربرد دارد.

به دلیل کمبود زغال سنگ و کک، بخش قابل توجهی از فعالیت کارخانه های سیمان در برخی از کشورها از جمله هند متوقف شده است که این امر بر هزینه تولید سیمان نیز تأثیر می گذارد. به طور خلاصه، افزایش هزینه‌های زغال‌سنگ و فرآورده‌های نفتی، هزینه تولید، توزیع و سایر نهاده‌ها را افزایش داده است که در نهایت منجر به افزایش هزینه تولید سیمان ما در سراسر جهان شده است.

READ  تصمیم عجیب و غریب دولت: هزار میلیارد در جیب صدا و سیما به خاطر فیلترینگ اینستاگرام!

افزایش قیمت زغال سنگ و بی توجهی کارکنان

نگرانی در مورد در دسترس بودن زغال سنگ به دلیل جنگ ادامه یافت. در داخل کشور 95 درصد سیمان، 90 درصد فولاد و 62 درصد برق جهان از زغال سنگ تولید می شود و چین به تنهایی 3.2 میلیارد تن زغال سنگ تولید می کند و از هیچ تلاشی برای تخریب این معادن دریغ نکرده است.

ایران از نظر ذخایر زغال سنگ متوسط ​​جهان است، بنابراین ذخایر زمین شناسی زغال سنگ در ایران حدود 14 میلیارد تن و ذخایر تعریف شده حدود 1.2 میلیارد تن برآورد شده است. در حال حاضر تنها خریدار عمده زغال سنگ در کشور شرکت ذوب آهن اصفهان است و مصرف سایر واحدهای صنعتی در مقایسه با آن چندان زیاد نیست.

تولید زغال سنگ و زغال سنگ ایران این روزها نادیده گرفته شده است زیرا تقاضا برای زغال سنگ در بازارهای جهانی در طول جنگ اوکراین و روسیه افزایش یافت. روسیه 70 درصد از واردات زغال سنگ حرارتی اروپا را تامین می کند و ممنوعیت زغال سنگ روسیه باعث افزایش تقاضا برای زغال سنگ خواهد شد.

بررسی قیمت نشان می دهد که در بازار جهانی، قیمت هر تن زغال سنگ به 418 دلار آمریکا رسید و رکورد قبلی 269 دلار آمریکا در هر تن را که تنها چهار ماه پیش ثبت شده بود، شکست. این یک چرخش قابل توجه از سال 2020 است، زمانی که قیمت ها به زیر 50 دلار در هر تن کاهش یافت.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا و استخراج مکانیزه زغال سنگ، ضمن افزایش ایمنی و بهره وری محیط کار، سودآوری این تولید را افزایش می دهد. در ایران فقدان یک استراتژی مدون در بخش معدن باعث کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بخش معدن و به ویژه در معادن زغال سنگ شده است.

READ  تغییر مسیر دلار در بازار غیررسمی

در عین حال، کشورهای توسعه یافته چشم انداز روشنی برای معادن خود ترسیم کرده و با اتخاذ سیاست های راهبردی، مسیر سرمایه گذاری و توسعه معادن و صنایع معدنی را تعیین می کنند. به عنوان مثال استرالیا تاکید ویژه ای بر زغال سنگ در زمینه تامین انرژی داشته است.

آیا افزایش قیمت زغال سنگ انتقال به انرژی های تجدیدپذیر را تسریع می کند؟

در COP26 سال گذشته، 40 کشور موافقت کردند که زغال سنگ را از ترکیب انرژی خود حذف کنند.

با این حال، در سال 2021، تولید برق با سوخت زغال سنگ در سطح جهان به اوج خود رسید و نشان داد که حذف زغال سنگ از ترکیب انرژی کار آسانی نخواهد بود.

دلیل اصلی هزینه است. زغال سنگ کارآمدترین سوخت انرژی در جهان است. متأسفانه انرژی کم هزینه برای محیط زیست هزینه بالایی دارد و زغال سنگ بزرگترین منبع انتشار CO2 مرتبط با انرژی است.

اکنون، با افزایش قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کشورها چرخش خود را به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر تسریع خواهند کرد.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا