جستجوی حیات فرازمینی در نزدیکی / مکانی شگفت انگیز در منظومه شمسی!


گروهی از محققان، از جمله یکی از مؤسسه تحقیقاتی جنوب غربی در تگزاس، ایالات متحده، اخیرا شواهد جدیدی برای یکی از اجزای سازنده مهم حیات در اقیانوس زیرسطحی قمر زحل انسلادوس کشف کرده‌اند که جستجوی حیات فرازمینی را جذاب‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مدل‌سازی جدید دانشمندان نشان می‌دهد که اقیانوس قمری زحل احتمالاً باید نسبتاً پر از فسفر محلول باشد. این ماده یکی از اجزای کلیدی برای تشکیل حیات است. دکتر کریستوفر گلین، اقیانوس شناس در موسسه تحقیقات جنوب غرب که یکی از محققین اصلی این مطالعه بود، می گوید:انسلادوس یکی از اهداف اصلی ما در جستجوی حیات در منظومه شمسی است. از زمانی که فضاپیمای کاسینی ناسا از منظومه زحل بازدید کرد، ما یکی پس از دیگری از اکتشافات این فضاپیما شگفت زده شده ایم.

فضاپیمای ناسا آب مایع زیرسطحی انسلادوس را کشف کرده بود و از فواره های یخ و گازی که از سطح سیاره به بیرون پرتاب شده بودند نمونه برداری کرد. گلین می‌گوید: «چیزی که ما دریافتیم این است که فواره‌ها تقریباً همه چیزهای ضروری را که ما در مورد آن می‌دانیم، دارند. اگرچه خود فسفر هنوز مستقیماً شناسایی نشده است، اما تیم ما شواهدی از وجود آن در اقیانوس زیر پوسته یخی ماه پیدا کرده است.

محقق موسسه تحقیقاتی جنوب غربی می گوید کشف آنها جستجوی حیات در منظومه شمسی را تغییر خواهد داد. اکنون محققان احتمالاً به دنبال اجزای سازنده حیات از جمله مولکول های آلی، آمونیاک و کشف انرژی شیمیایی مورد نیاز برای زندگی هستند. گلین می‌گوید: «فسفر مورد جالبی است، زیرا مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ممکن است در اقیانوس انسلادوس نادر باشد، بنابراین شانس زندگی کم در نظر گرفته می‌شود.»

READ  چرا هرمزگان این همه زلزله را تجربه می کند؟

برای مطالعه این قمر زحل، محققان مدل‌سازی ترمودینامیکی و جنبشی را برای شبیه‌سازی شرایط فسفر بر اساس مشاهدات کاسینی انجام دادند. در این مطالعات، آن‌ها دقیق‌ترین مدل ژئوشیمیایی را درباره نحوه حل شدن کانی‌های کف دریا در اقیانوس انسلادوس ایجاد کردند و پیش‌بینی کردند که مواد معدنی فسفات به طور غیرعادی در آنجا محلول خواهند بود.

گلین می گوید: ژئوشیمی اساسی در این بحث به قدری ساده است که فسفر محلول را اجتناب ناپذیر می کند و آن را به سطحی نزدیک یا حتی بالاتر از آب دریای مدرن روی زمین می رساند. “این برای اختر زیست شناسی به این معنی است که ما اکنون می توانیم بیش از هر زمان دیگری مطمئن باشیم که انسلادوس قابل سکونت است.”

5858


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا