جزئیات بیشتر از زندگی توله سگ های “ایرانی”.


بهرام علی ظاهری روز پنجشنبه در گفت و گو با رسانه ها افزود: به دلیل اینکه مادر پس از تغذیه با آغوز (شیر مادر) این توله را برای شیردهی نپذیرفت، دو قلاده یوزپلنگ کوچک زیر نظر تیمی از دامپزشکان و یوزپلنگ های مجرب جداسازی شدند. به صورت دستی نگهداری می شود.

وی تاکید کرد: با گذشت دو هفته از تولد یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران شاهرود در شرق استان سمنان، وضعیت جسمانی این دو یوزپلنگ و مادرشان مساعد ارزیابی شد.

وی افزود: وزن دو توله یوزپلنگ با این شرایط شیردهی به حد استاندارد 30 تا 40 گرم در روز رسیده و اکنون هر یک از توله ها 620 گرم است.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، این روند نگهداری تا 35 روز پس از تولد ادامه دارد و پس از آن توله ها از شیر جدا شده و به آنها تغذیه می شود.
ظاهری درباره وضعیت جسمانی فیروز و ایران والدین این دو توله یوزپلنگ که اکنون یک و دو نام دارند، گفت: فیروز در یک هکتار و ایران در فاصله پنج هکتاری و دور از همدیگر است. تا اینکه «ایران» به شرایط جسمانی قبل از بارداری برگردد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: مشاهدات نشان می دهد که ایران توانایی شکار طبیعی در محیط زیست را به دست آورده و وضعیت فیزیکی آن مساعد است.

سه یوزپلنگ جوان مرکز تکثیر یوزپلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده توران شاهرود در شرق استان سمنان به نام های «ایران» و «فیروز» در روز یکشنبه 13 اردیبهشت 1301 به دنیا آمدند که در ابتدا هر سه به دنیا آمدند. گفته می شود ماده است، مدتی بعد یکی از توله ها به دلیل به قول خودشان نقص در شکل گیری ریه هایش فوت کرده و سپس مشخص شد که توله ها نر هستند.

READ  مدارس این استان فردا ششم آذرماه «غیبت» است

تاکنون کمتر از 20 قلاده یوزپلنگ در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، رضوی، خراسان شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه اصلی یوزپلنگ مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید:

ایران توله سگ هایش را دوشیده است/ عکس یوزپلنگ هایی که از دست انسان تغذیه می کنند

ایران توله هایش را قبول نمی کند و شیر نمی دهد

233231


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا