جدایی روسیه: نرم افزار، رسانه و خدمات آنلاین

بروگل گفت: «اگرچه ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بسیاری از متحدان ناتو طیف وسیعی از محدودیت‌های تجاری را بر روسیه از زمان حمله روسیه به اوکراین اعمال کرده‌اند، نرم‌افزار، خدمات آنلاین و خدمات رسانه‌ای مشمول تحریم‌های آمریکا هستند». آنها به اتحادیه اروپا نپیوسته اند. بنابراین، محدودیت‌های تجاری بر نرم‌افزار و خدمات تاکنون عمدتاً یا توسط شرکت‌ها داوطلبانه بوده یا نتیجه اقدامات اعمال‌شده توسط روسیه بوده است. استثناها، کالاهایی هستند که با استفاده از نرم افزارهای مبدأ ایالات متحده تولید می شوند و مشمول الزامات مجوز صادرات هستند.

البته تحریم های مالی گسترده ای که اعمال شده است، پرداخت هزینه خدمات را برای شرکت ها و افراد روسی دشوار می کند. این، همراه با کاهش ارزش روبل، باعث می شود تجارت در روسیه برای همه شرکت ها، از جمله شرکت های خدمات دیجیتال، جذابیت کمتری داشته باشد.

نرم افزار

تعدادی از متحدان ناتو از جمله مایکروسافت، آمازون، گوگل و اپل محدودیت های داوطلبانه ای را برای فروش یا استفاده از نرم افزارهای خود در روسیه اعلام کرده اند.

به طور معمول، نرم افزار ممکن است تحت مجوز ارائه شود یا به طور کامل فروخته شود، در این صورت ممکن است قرارداد تعمیر و نگهداری نرم افزار ارائه شود. از طرف دیگر، انواع مختلفی از نرم افزارها برای اجاره در دسترس هستند. علاوه بر این، خرید نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) در حال رایج‌تر شدن است و برنامه هرگز به‌طور دائم بر روی رایانه کاربر قرار نمی‌گیرد.

در هر صورت، احتمالاً برای یک شرکت نرم‌افزاری آسان‌تر است که داوطلبانه فروش محصولات جدید را متوقف کند تا اینکه داوطلبانه سرویس‌دهی یا دسترسی به نرم‌افزار فروخته‌شده را متوقف کند. برای قراردادهای موجود، شرکت هایی که به تعهدات خود عمل نمی کنند ممکن است در برابر دعاوی مدنی آسیب پذیر باشند.

با این حال، اگر شرکتی مجبور شود سرویس نرم افزاری را که قبلاً به دلیل تحریم ها فروخته است، متوقف کند، می تواند از تغییرات در قانون قراردادها یا فورس ماژور محافظت شود و همچنین می تواند به جبران خسارت از سوی دولت برای اجرای قانون امیدوار باشد. تحریم ها. باید دید که چگونه به این دعاوی رسیدگی خواهد شد و مشخص نیست که آیا دادگاه های روسیه دفاع از معاهده را منصفانه و بی طرفانه در زمانی که دولت روسیه قوانین و معاهدات بین المللی را زیر پا می گذارد، اعمال خواهند کرد یا خیر. گزارش شده است که اوکراین از دولت ایالات متحده خواسته است تا “ممنوعی را بر شرکت های آمریکایی تحمیل کند و نرم افزار را برای مصرف کنندگان روسی ارتقا دهد.” ایالات متحده هرگز این کار را انجام نداده است. میان مدت و بلندمدت، اما نه لزوما با اثر فوری، به این معنی که کاربران نرم افزار دیگر اصلاحات امنیتی دریافت نخواهند کرد، که هک نرم افزار مورد استفاده توسط شهروندان روسی را آسان تر می کند و مسائل عملی و اخلاقی را ایجاد می کند. غیرنظامیان متناسب هستند و مستقیماً تحت پوشش تحریم‌های اتحادیه اروپا یا ایالات متحده قرار نمی‌گیرند، اما این شرکت‌ها اقدامات داوطلبانه انجام داده‌اند، در حالی که سایر شرکت‌ها در واکنش به قانون 4 مارس روسیه که مجازات‌ها را جرم‌انگاری می‌کند، از جمله جریمه نقدی و تا 15 سال زندان برای انتشار اطلاعات به ظاهر نادرست درباره «انجام عملیات نظامی ویژه.

READ  سیزدهمین روز جنگ در اوکراین؛ مذاکرات متوقف شد

دویچه وله هفته ها پیش مجبور شد در روسیه تعطیل شود و کارکنان و منابع خود را به ریگا منتقل کند. روسیه اعتبار را به تلافی دسترسی آلمان به پخش‌کننده‌های روسی اسپوتنیک و RT (روسیه سابق، که اکنون توسط سرویس‌های امنیتی آلمان بازوی تبلیغاتی دولت روسیه در نظر گرفته می‌شود) پس می‌گیرد، زیرا هیچ یک از آنها مجوزهای لازم را درخواست نکردند.

رسانه هایی مانند سیانور، بلومبرگ و بی بی سی به هیچ وجه پخش یا گزارش در مورد روسیه را متوقف کرده اند. با این حال، بی بی سی بعداً فعالیت محتاطانه خود را از سر گرفت. پخش عمومی آلمان ARD و ZDF تعطیل شدند و سپس پخش از روسیه را از سر گرفتند. این در حالی است که آنها فقط به پوشش اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روسیه می پردازند و پوشش جنگ را به خبرنگاران خارج از روسیه واگذار می کنند. اگرچه آنها به طور رسمی حق گزارش در مورد روسیه را دارند، روزنامه نگاران آنها ممکن است با عواقب قانونی جدی بر اساس قانون جدید که جریمه یا زندان را برای گزارش اخبار نادرست از جنگ تعیین می کند، مواجه شوند. آژانس سانسور روسیه، Roskomnadzor، هرگونه اخبار جعلی در ارتباط با دادگاه های روسیه را بررسی خواهد کرد. به عنوان مثال، نامیدن یک تهاجم یا جنگ “اقدام نظامی ویژه” احتمالاً به عنوان اخبار جعلی طبقه بندی می شود.

خبرگزاری های محلی روسیه نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. اکثر پخش‌کنندگان تلویزیونی و رادیویی مستقل و مطبوعات مجبور به توقف یا توقف فعالیت‌های خود شده‌اند. دو اپراتور برجسته تلویزیونی مستقل، رادیو اکو مسکو (اکوی مسکو) و شبکه تلویزیونی باران (باران) فعالیت خود را در روسیه متوقف کردند. برخی از مسئولان کشور را ترک کردند.

READ  پیشنهاد مختلف هنری کیسینجر برای پایان دادن به جنگ در اوکراین

تاکنون، شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی آمریکایی از تعطیلی داوطلبانه در روسیه خودداری کرده‌اند. در نتیجه، تعطیلی یا به اجبار مقامات روسی یا به طور اسمی “داوطلبانه” بود زیرا در غیر این صورت خطر برای کارمندان بسیار زیاد بود.

به دلایلی که هنوز مشخص نیست، روسیه در ابتدا محدودیت‌هایی را فقط در فیس‌بوک و توییتر اعمال کرد، اگرچه آنها در روسیه مخاطبان فعال نسبتا کمی در مقایسه با پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب، واتس‌اپ و اینستاگرام دارند (طبق گزارش واشنگتن پست؛ به انجام دهید). زیر). از آن زمان به بعد محدودیت های فیسبوک به تدریج تشدید شد و اینستاگرام مسدود شد.

4956


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا