جانسون: اگر روسیه به فنلاند و سوئد حمله کند، ما از این دو کشور حمایت نظامی خواهیم کرد

نخست وزیر بریتانیا که با رئیس جمهور فنلاند سائولی نینیست استا در هلسینکی کنفرانس مطبوعاتی مشترک برگزار کرد، گفت: در صورت وقوع فاجعه، به کمک یکدیگر از جمله کمک نظامی خواهیم آمد.

انگلستان و فنلاند تحت هر شرایطی با هم

فنلاند و بریتانیا دوستان مهم و شرکای امنیتی قوی هستند، ما بیانیه مشترکی را امضا کردیم، فنلاند و بریتانیا تحت هر شرایطی در کنار هم هستند. ما از همدیگر حمایت می کنیم، خوب یا بد.

جانسون در یک کنفرانس خبری گفت: ما امروز در یک زمان حساس بیانیه امنیتی را امضا کردیم.

جانسون: حمله روسیه به اوکراین معادلات امنیتی را به هم ریخته است

وی گفت: همانطور که قبلا با نخست وزیر سوئد صحبت شد، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین معادلات امنیتی در اروپا را به هم ریخته، حقایق ما را بازنویسی کرده و آینده ما را در اروپا شکل داده است.

جانسون گفت: ما شاهد پایان جنگ سرد بودیم، اما متاسفانه با حمله روسیه به اوکراین، فصل جدیدی باز شد.

وی افزود: این حمله نظامی به دو دلیل شکست خورد، دلیل اول روحیه شکست ناپذیر مردم اوکراین بود که حمایت جهانی را به همراه دارد و دوم اینکه این حمله دنیا را به هم نزدیک کرد، فنلاند و انگلیس امروز بیش از آنها. بیشتر به یکدیگر نزدیک هستند و اعلامیه امنیتی امضا می کنند.

جانسون: بریتانیا در صورت مواجهه با روسیه به کمک نظامی فنلاند خواهد آمد

رسانه فنلاند Svenska Yle از نخست وزیر انگلیس پرسید: اگر فنلاند در درگیری احتمالی با روسیه (از کمک) بخواهد. نیروهای انگلیسی وارد فنلاند خواهند شد و انگلیس چگونه برای این امر آماده است؟

READ  ادامه دفع در کارخانه فولاد آزوفستال

بوریس جانسون گفت: “اعلامیه امنیتی و این اعلامیه رسمی واضح است و آنچه می گوید این است که در صورت تصادف یا حمله به یکی از ما، بله، ما به یکدیگر کمک خواهیم کرد.” با کمک نظامی

نخست وزیر انگلیس افزود: اما ماهیت این کمک ها البته به درخواست طرف مقابل بستگی دارد.

نخست وزیر انگلیس در شرایطی که احتمال پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف نظامی ناتو از ترس حمله روسیه وجود دارد، با ادامه سیاست های ماجراجویانه و تحریک آمیز لندن از ابتدا، قصد دارد در این تحول تاریخی ایفای نقش کند. از جنگ در اوکراین.

فنلاند و سوئد باید در روزهای آینده اعلام کنند که آیا نامزد عضویت در ناتو هستند یا خیر. فنلاند احتمالاً می‌گوید بله، اما سوئدی‌ها هنوز شک دارند.

بوریس جانسون روز گذشته (چهارشنبه) یادداشت تفاهمی با نخست وزیر سوئد در مورد توسعه همکاری های دفاعی و امنیتی امضا کرد و گفت که همکاری بین دو کشور با توجه به حوادث اوکراین بیش از هر زمان دیگری مهم است.

وی در کنفرانس خبری مشترک با همتای سوئدی خود گفت: ما در حمایت از سوئد و فنلاند قاطعانه و صریح هستیم و امضای این اسناد امنیتی نمادی از اعتماد پایدار ملت های ما است.

جانسون پس از سوئد به فنلاند سفر کرد تا سند مشابهی را با رئیس جمهور این کشور امضا کند که به دنبال تقویت همکاری های دفاعی و امنیتی بین دو کشور به ویژه در زمینه تبادل اطلاعات و رزمایش های مشترک است.

واکنش روسیه

اولگ استپانوف سفیر روسیه در کانادا به اسپوتنیک گفت: الحاق فنلاند و سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای امنیت هر دو کشور و امنیت اروپا مضر است.

READ  کنایه روسیه به انگلیس: به فکر حل مشکلات داخلی خود باشید

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا