توفیق اجباری نویسنده جایزه بین‌المللی بوکر


به گزارش نشنال، گیتانجلی شری نویسنده هندی و دیزی راکول مترجم آمریکایی برای کتاب «مقبره شنی» نامزد جایزه بین المللی بوکر امسال شده اند. این کتاب که در اصل به زبان هندی نوشته شده است، اولین کتاب هندی است که برای جایزه بین المللی بوکر انتخاب شده است.

جایزه بوکر به کتاب های داستانی ترجمه شده به انگلیسی از سراسر جهان تعلق می گیرد. جایزه نقدی 63000 دلاری بین شری، ساکن دهلی نو، و راکول، ساکن ورمونت تقسیم خواهد شد.

این رمان منتخب که اولین بار در سال 2018 با عنوان رت سامادی منتشر شد، داستان زنی هندی را روایت می کند که در 80 سالگی پس از مرگ همسرش افسرده شد و در جستجوی آرامش به پاکستان سفر کرد.

شری در سال 1957 در مینیاپور هند به دنیا آمد و در شهرهای مختلف ایالت شمالی اوتار پرادش بزرگ شد. او در مدارس زبان انگلیسی تحصیل کرد و بزرگ شدن در اوتار پرادش باعث شد تا با زبان هندی آشنا شود.

این نویسنده در فوریه به مجله Othello گفت: «ارتباط من با هندی و ادبیات او غیررسمی و آشنا بود… مادرم اغلب فقط هندی صحبت می‌کرد. در اطراف من، در شهرهای اوتار پرادش، افراد زیادی به زبان هندی صحبت می کردند. ما همچنین در دوران کودکی بیشتر از مدارس انگلیسی زبان امروزی مجلات هندی زبان می خوانیم.

به گفته نویسنده، فقدان کتاب‌های انگلیسی زبان برای کودکان موفقیت شگفت‌انگیزی است، زیرا داستان‌هایی مانند هزار و یک شب، حماسه‌های باستانی مانند رامایانا و مهابهاراتا، داستان‌های قومیتی و داستان‌های پانچاتنترا را به همراه داشته است. است.

READ  شما نظر بدهید/ آن‌چه هنرمندان ایرانی در کن گفتند و کردند را چقدر پسندیدید؟  

شری همچنین رابطه عمیقی با مادرش دارد، به طوری که نام مادرش را به عنوان نام میانی خود انتخاب کرد.

او برای دریافت مدرک دانشگاهی به دهلی نقل مکان کرد و تاریخ معاصر هند را مطالعه کرد، اما همچنان به ادبیات هند علاقه دارد.

این نویسنده می گوید: «در غیاب آموزش رسمی هندی، تاریخ گزینه خوبی بود، اما من درس های خصوصی تاریخ و سایر زمینه ها را با استفاده از ادبیات هندی شروع کردم.

شری با انتشار مجموعه داستان کوتاه در سال 1991 وارد دنیای ادبیات هند شد و از آن زمان تا کنون یک مجموعه داستان کوتاه و سه رمان منتشر کرده است. آثار او برنده جوایز متعددی شده و آثارش به انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، صربی و کره ای ترجمه شده است.

شری به ایندین اکسپرس گفت: «نوشتن به خودی خود یک مزیت است، اما انتخاب شدن با یک جایزه ویژه مانند بوکر یک امتیاز بزرگ است.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا