توضیحات وزیر نفت در مورد قیمت بنزین / پول فروش نفت کجاست؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین جواد اوجی به نقل از شانا گفت: در حال حاضر 65 تا 70 درصد نیاز صنعت نفت توسط شرکت های داخلی تامین و 25 تا 30 درصد وارداتی است.در این نمایشگاه تفاهم نامه و قرارداد با شرکت ها بر اساس دانش منعقد شد. در زمینه های مختلف به نتیجه رسیدند.

امضای قراردادهای جدید برای فروش نفت

وزیر نفت با تاکید بر اینکه از ابتدای دولت سیزدهم صادرات نفت ایران نسبت به قبل بهبود یافته است، گفت: تا به امروز پول نفت فروخته شده سررسید است؛ اما در صورت نیاز، صادرات نفت ایران در حال افزایش است. در حال حاضر بیش از 80 درصد پول نفت صادر شده به خارج از کشور به صورت ارزی و مابقی به صورت پالایش با دارو و کالاهای اساسی است.

اوجی گفت: وزارت نفت از ابتدای دولت سیزدهم توانسته ضمن افزایش دریافت پول نفت از مشتریان خود، قراردادهای فروش نفت خام را با سایر کشورها منعقد کند.

وی با اشاره به سپرده گذاری بیش از 12.5 میلیارد دلاری ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی برای سامانه نیما در سال گذشته، گفت: اگر می خواستیم به روش دولت قبل نفت بفروشیم، معلوم نبود نرخ ارز چقدر است. البته.”

650 هزار خانوار از گاز رایگان بهره مند می شوند

وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت محرومیت از گاز تصریح کرد: در بودجه 1401 گاز رایگان برای خانواده های مراکز اجتماعی و کمیته مددکاری امام نیز ذکر شده است. تا امروز بیش از 650 هزار خانوار از این پرونده بهره مند شده اند و وزارت نفت منتظر دریافت آماری از بهزیستی و کمیته امداد امام است. در صورت دریافت اطلاعات از هموطنان، کارکنان شرکت ملی گاز نیز به سرعت خانوارهای جدید را در سامانه شارژ مشترکان عرضه خواهند کرد.

وی در پاسخ به اینکه هنوز زیرساخت های شناسایی دقیق این خانواده ها در نهادهای حمایتی ایجاد نشده است، گفت: هر تعداد خانواری که در وزارت نفت معرفی شوند در همان ماه وارد سامانه می شوند و وزارت نفت کاملاً آماده است.»

تعرفه گاز برای مشترکین بالارده؛ توپخانه

اوجی گفت: خوشبختانه یکی از اقدامات دولت سیزدهم افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف گاز بود که در آذرماه سال گذشته اتفاق افتاد. و بیش از 50 درصد مصرف کردند، این اتفاق نیفتاد.

وزیر نفت با بیان اینکه 12 پله در بحث تعرفه گاز مشخص شده است، گفت: از مرحله 4 تا 12 مشترکان پرمصرف هستند. در برنامه ریزی که انجام شد و به تصویب دولت رسید، هر پله نسبت به مرحله قبل 40 درصد افزایش قیمت داشت، یعنی سه مرحله اول که 75 درصد مشترکان ما هستند افزایش قیمت نداشتند. اما از گام چهارم که شروع مصرف کنندگان پرمصرف است، تعرفه ها افزایش یافت، اما سال گذشته چون نمی خواستیم شوک های اقتصادی رخ دهد، اجازه دادیم بخشی در سال 1401 محقق شود.

READ  بازدید پلیس از صرافی ها برای امنیت اقتصادی/عملیات پلیسی در برابر معاملات جعلی دلار

وی با اشاره به اینکه مجلس در قانون بودجه 1401 مصوب کرده بود که قیمت گاز برای مشترکان بالارده بدون یارانه باشد، افزود: کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند که پس از نهایی شدن به دولت ارائه می شود. خدای ناکرده افزایش قیمت ابزاری برای کنترل شدت مصرف انرژی و مصرف بهینه گاز برای مشترکان باشد.

اوجی افزود: فکر می کنم تا یکی دو ماه آینده این آیین نامه به دولت ارائه شود.

مشتریان جدید نفت را شناسایی کنید
وزیر نفت در تشریح سفر خود به آمریکای لاتین گفت: از ابتدای دولت سیزدهم مردم، موضوع شناسایی مشتریان جدید، بازارهای جدید و ظرفیت های جدید بخشی از دیدگاه های آمریکای لاتین بوده است. آمریکای لاتین بیش از 20 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. تنها ونزوئلا شاید بزرگترین میدان های نفتی و بزرگترین پالایشگاه های نفت در جهان را دارد.
اوجی ادامه داد: از ابتدای دولت در وزارت نفت پیگیر موضوع صادرات به آمریکای لاتین بودیم که شامل صادرات نفت، فرآورده های نفتی، میعانات گازی و پتروشیمی بود. بازارهای خوبی را در این حوزه شناسایی کرده ایم که منجر به انعقاد قراردادهای خوبی شده است.
وی با اشاره به اخبار منتشر شده در ابتدای دولت سیزدهم که 87 میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره شده بود، گفت: خوشبختانه با شناسایی بازارهای آمریکای لاتین ظرفیت صادرات بهبود یافته و محصولات پتروشیمی در صادرات نفت صادر شده است. به عنوان بخشی از درمان با غلات از جمله ذرت انجام شد، زیرا اکثر کشورهای آمریکای لاتین حجم بسیار خوبی از نظر بارندگی و زمین های حاصلخیز دارند و محصولات کشاورزی خوبی برداشت می کنند.

همکاری های متعدد با کشورهای آمریکای لاتین

وزیر نفت با اشاره به حضور تیمی قوی در سفر به آمریکای لاتین، تصریح کرد: خوشبختانه آخرین سفر با حضور دوستان کابینه و سه معاون وزیر جهاد کشاورزی، رئیس و عضو کمیته انرژی که رهبری آن را نیز بر عهده داشت، انجام شد. به درک خوب در زمینه کشاورزی.

اوجی با تشریح تنوع توافقات انجام شده با کشورهای آمریکای لاتین گفت: همکاری ما با آمریکای لاتین از صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی آغاز شد و به موازات شناسایی ظرفیت پالایشگاه های آنها، توسعه نفت نیز آغاز شد. و میادین گازی و صادرات خدمات فنی و مهندسی در دستور کار قرار گرفت.
وی احداث این پالایشگاه را از برنامه های دیرینه وزارت نفت برشمرد و افزود: در این سفر تیم های کارشناسی و فنی از بخش های مختلف اعزام و امکانات شناسایی شد. در وزارت نفت همواره یکی از بحث های سالیان متمادی وجود پالایشگاه فراساحلی بوده است و خوشبختانه در این سفر یکی از دستاوردهای بسیار خوب توافق، استفاده از ظرفیت پالایشگاه های نفت این کشورها بود.

برنده شدن قراردادها در آمریکای لاتین

READ  سیب زمینی ها بالا آمدند و بالا رفتند

وزیر نفت در تشریح وضعیت پالایشگاه های مورد نظر گفت: بسیاری از این پالایشگاه ها به دلیل تحریم ها دچار مشکل شدند و کارشناسان خارجی این پالایشگاه ها را ترک کردند و مشکلی در راه اندازی، تعمیر و تعمیرات اساسی این پالایشگاه ها به وجود آمد. سپس با ظرفیت اسمی. «آنها کار نمی کنند.
اوجی در خصوص اقدامات وزارت نفت ایران برای این پالایشگاه ها گفت: از ظرفیت وزارت نفت و شرکت های تابعه و توان پیمانکاران، تولیدکنندگان داخلی استفاده کردیم.
وی افزود: ما هم در نمایشگاه شاهد این استعداد بودیم. آمادگی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به اروپا و آمریکای لاتین کاملاً مشخص است و در این سفر مشهود بود که این امر منجر به عقد قراردادهای سودآور در بحث توسعه میدان نفتی شد.»، گاز، بازسازی و تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها.

قول می دهم سال آینده به ظرفیت کامل صادرات برسم

وزیر نفت با بیان اینکه با برنامه ریزی وزارت نفت قول می دهیم در سال آینده به تمام ظرفیت صادرات خود برسیم، گفت: این اقدامات نیاز انرژی کشور مقصد را تامین می کند که خوب است. محصولات ما را به بازار عرضه می کند و از سوی دیگر مانع فروش مواد اولیه می شود. .
اوجی در پاسخ به اینکه چرا تولید کشور نباید در خود کشور ارزش افزوده داشته باشد، تصریح کرد: تولید پالایشگاهی زمانی ارزش افزوده ایجاد می کند که ارزش آن بالا باشد و فروش مواد اولیه با مشکل مواجه شود اما گاهی از ظرفیت پالایشگاه های فراساحلی استفاده می شود.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که ساخت پالایشگاهی با ظرفیت 100 هزار بشکه در حال حاضر حداقل سه میلیارد دلار هزینه دارد اما به گفته همکاران چنین ظرفیتی به زینتی تبدیل شده است که در نقاط مختلف دنیا وجود دارد و می توانیم متخصصین و تعمیرات اساسی این پالایشگاه ها را بسازیم و بازسازی کنیم تا به ظرفیت اسمی برسیم و حتی ظرفیت آنها را افزایش دهیم و از این ظرفیت برای خودمان استفاده کنیم.

به عهد شهدا پایبند باشید

اوجی در خصوص تغییر وضعیت جانبازان و خانواده های آنان در وزارت نفت گفت: در سال 1400 وزارت نفت معادل تمامی دستگاه های دولتی به تعهدات خود در خصوص تغییر وضعیت ایثارگران پایبند بوده و بر اساس ضوابط عمل کرد. بودجه 1400 در سال 1401 هرگونه تعهدی در این خصوص بله انجام شد.
وی با اشاره به نامه ۲۲۶ نماینده مجلس شورای اسلامی برای ارزیابی خدمات وزارت نفت برای تامین سوخت زمستانی و افزایش صادرات و دیپلماسی قوی انرژی گفت: من به نوبه خود از همکارانم در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و باید بدانیم. ما بهترین متخصصان و نخبگان را در وزارت نفت داریم و با وجود آنها آینده درخشانی در پیش داریم.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا