توضیحاتی درباره قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وکیل عسگر فرهادی و مشاور حقوقی آزاده مسیح زاده داستان های مختلفی از نتیجه دادگاه تا شکایت های مطرح شده از یکدیگر را ارائه کردند.

این دعوا که چند ماه در تیتر اخبار منتشر شد، مربوط به ساخت فیلم «قهرمان» ساخته عسگر فرهادی از مستند «دو برد، دو باخت» اثر رایگان مسیح زاده است. روند رسیدگی به شکایات دو طرف در این پرونده هم اکنون در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به مرحله نهایی رسیده است.

مسیح زاده دیروز در گفت و گو با گذرنیوز گفت: پس از چندین ماه رسیدگی دقیق به شکایت آقای عسگر فرهادی مبنی بر سرقت آثار هنری (نقض حقوق مادی و معنوی) در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، بازپرس محترم اسناد و مدارک دلایل ارتکاب جرم و ارتکاب آن توسط آقای فرهادی کافی تلقی و قرار قطعی برای احضار آقای فرهادی به دادگاه صادر شد.

به گفته وی، متن دستور صادره در تاریخ 23 اسفند 1392 توسط بازپرس تهیه و پس از تایید سرپرست دادسرا در تاریخ 14 فروردین ماه 1390 به طرفین ابلاغ شد.

مسیح زاده همچنین درباره نتیجه دو شکایت فرهادی علیه خود توضیح داد: تحت فشار روحی و بدون رضایت من قرار گرفتم و در 30 آذر 1400 علیه من شکایت افترا و نشر اکاذیب کردند. علاوه بر دستور فوق، دادسرا اسناد و مدارک آقای فرهادی و دلایل دروغ و تهمت اینجانب را در هر دو مورد ناکافی دانسته و به نفع اینجانب قرار منع تعقیب صادر کرد.

مشاور حقوقی مسیح زاده درباره احضار عسگر فرهادی نیز گفت: آقای فرهادی در پرونده سرقت آثار هنری (نقض حقوق مادی و معنوی) محاکمه می شود.

READ  پُررویی و بی ملاحظگی بهرام افشاری در مقابل سعید آقاخانی

یک روز پس از رسانه ای شدن مسیح زاده و مشاور حقوقی اش، کاوه راد، وکیل عسگر فرهادی در پستی اینستاگرامی درباره روند رسیدگی در دادگاه رسانه اظهاراتی را مطرح کرد.

وی نوشت: در پی طرح سه شکایت از فیلم «قهرمان» مبنی بر نقض کپی رایت و ادعای تقسیم کلیه درآمدهای داخلی و خارجی از فیلم خانم مسیح زاده و همچنین شکایت یک زندانی شیرازی مبنی بر اینکه داستان «قهرمان» «آبروی او آسیب دیده است. بازپرس محترم پرونده در قرار مورخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ شکایت خانم مسیح زاده در خصوص تقسیم عواید فیلم و همچنین شکایت زندانی شیرازی را نپذیرفت و قرار منع تعقیب صادر و هر دو شکایت را رد کرد. »

راد ادامه می دهد: «در مورد اتهام «نقض کپی رایت» چه در لوایح حمایتی و چه با ذکر مستندات و نظرات اساتید برجسته دانشگاه در حوزه کپی رایت و نظر کارشناسی کانون مدیران در مورد این پرونده و بسیاری از موارد مشابه ملی. و نمونه‌های خارجی «گفته شد که سطح زندگی زندانی شیرازی استفاده شده در فیلم «قهرمان» با تفسیر آزاد، دارای شرح «افشاگری» بوده و به دلیل انتشار اخبار وی در هیچکس نمی‌تواند ادعایی داشته باشد. اموال علیرغم تاکید بر ماده 155 قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه فرهنگ و رسانه در موارد مشابه که مربوط به کارشناسان حوزه فرهنگ و سینما برای تحقیقات فنی، پرونده های تخصصی است، بازپرس محترم سینما را موضوع مشترک می داند. «آنها پرونده را به کارشناس و نه متخصص و بدون جهت دادن به نظر کارشناسان ارجاع ندادند در حوزه سینما و کپی رایت اقدام به انتشار کرد.

READ  پس از «گرتا تونبرگ»، این بار «اسپوتنیک» می‌خواهد کره زمین را نجات دهد!

وکیل عسگر فرهادی در پایان مقاله خود تاکید کرد: امیدواریم با ارجاع موضوع به کارشناس و جلب نظر کارشناسی اساتید و صاحب نظران در حوزه کپی رایت پرونده بازگشایی شود.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا