تورم در اردیبهشت ماه اعلام شد


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین بر اساس اعلام مرکز آمار نقطه ای، تورم اردیبهشت 94 به 2.7 درصد رسید. به عبارت دیگر، خانوارهای کشور به طور متوسط ​​2.7 درصد بیشتر از اردیبهشت 94 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

منظور از تورم نقطه ای، درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

تورم اردیبهشت 94 نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم اصلی گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با 6.8 واحد درصد افزایش به 48.4 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 2.8 واحد درصد افزایش به 24.8 درصد رسید.

در عین حال تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۱.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 40.2 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم ماهانه خانوارها در کشور

نرخ تورم ماهانه به معنای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. تورم ماهانه اردیبهشت 94 به 1.5 درصد رسید که نسبت به ماه مشابه 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲.۸ درصد و ۲.۷ درصد است.

این در حالی است که تورم ماهانه خانوارهای شهری ۲.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۵ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم سالانه خانوارها در کشور

منظور از نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه قبل است. تورم سالانه خانوارها در کشور در اردیبهشت 94 به 2.5 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

READ  افزایش متقاضیان برای خرید این دو خودرو

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 1.8 درصد و 40.8 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1.4 واحد درصد و خانوارهای روستایی 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

قیمت در این ماه تغییر می کند

در گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «قند و شکر و شیرینی‌جات» بوده است. «(قند، شکر و شیرینی) و گروه «نان و غلات» (باگت، ماکارونی و رشته فرنگی) است.

در گروه اصلی «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع اجاره)، گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «سلامتی» بالاترین قیمت را دارند. نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه اردیبهشت 94 برای دهک های مختلف از 1.5 درصد برای دهک نهم تا 40.1 درصد برای دهک اول متغیر است.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا