تورم ترکیه کاهشی شد/ حداقل دستمزد در ترکیه چقدر افزایش یافت؟


به گزارش خبرگزاری اخبار آنلاینموسسه آمار ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد قیمت مصرف کننده در ماه دسامبر 64.27 درصد افزایش یافته است که کمتر از 84.39 درصد گزارش شده در نوامبر است.
این دومین ماه متوالی است که تورم کشور پس از رسیدن به بالاترین مقدار در 24 سال گذشته یعنی 85.5 درصد کاهش می یابد. این افت به یک اثر پایه نسبت داده می شود، به طوری که بالاتر بودن شاخص یک سال قبل از نظر آماری باعث کاهش نرخ تورم شد.
اما برخی از اقتصاددانان ارقام نهادهای دولتی را زیر سوال بردند. گروه تحقیقات تورم متشکل از دانشگاهیان و کارشناسان مستقل روز سه شنبه نرخ تورم واقعی ترکیه در ماه دسامبر را 135.55 درصد اعلام کرد.
در حالی که همه‌گیری و حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش تورم در سراسر جهان شده است، کارشناسان می‌گویند قیمت‌های بالاتر در ترکیه ناشی از این باور اردوغان است که هزینه‌های بالای استقراض باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. تفکر سنتی اقتصادی می گوید که افزایش نرخ ها به کنترل تورم کمک می کند.
سال گذشته بانک مرکزی ترکیه با وجود تورم بالا، نرخ بهره را 5 تا 9 درصد کاهش داد. در مقابل، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان نرخ‌ها را برای مبارزه با افزایش تورم افزایش دادند.
اردوغان که در ماه ژوئن با انتخابات روبرو می شود، قول داده است که تورم را در سال جدید کاهش دهد و احتمالاً در طول مبارزات انتخاباتی خود باعث کاهش قیمت مصرف کننده خواهد شد.
رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه داده های قیمت مصرف کننده را “نخستین نشانه مهم کاهش شدید تورم” توصیف کرد.
اردوغان گفت: سال 2022 را با تورم مصرف‌کننده حتی کمتر از هدف میان‌مدت می‌بندیم. انتظار داریم در ماه‌های آینده شاهد ادامه روند نزولی تورم باشیم.
رئیس جمهور ترکیه برای کاهش مشکلات اقتصادی حداقل دستمزد را 55 درصد افزایش داد و با وجود هشدارها مبنی بر اینکه این اقدام بار اضافی بر بودجه وارد می کند، از بازنشستگی پیش از موعد بیش از 2 میلیون نفر خبر داد.
وی روز سه شنبه از افزایش 25 درصدی دستمزدها و مستمری های بخش دولتی خبر داد.
بر اساس داده‌های رسمی، قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه دسامبر 1.2 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که در مقایسه با 2.9 درصد در نوامبر افزایش یافت. بیشترین افزایش قیمت سالانه در بخش مسکن با حدود 80 درصد و پس از آن قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی با 78 درصد بوده است.

READ  مارپیچ مرگ در انتظار بیت‌کوین/ بیت‌کوین ۱۰ هزار دلاری خواهد شد؟

227227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا