تهران وارد سومین خشکسالی متوالی شد


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، کمپین آب حرکتی است که با هدف فرهنگ سازی برای عبور از بحران کم آبی با اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی و با هماهنگی و همکاری آبفای تهران اجرا می شود. شرکت و شهرداری تهران خواهد بود

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در اولین نشست مسئولیت آب (بررسی آب) اظهار داشت: مسئولیت اجتماعی به دنبال دستیابی به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست است و بر اساس اسناد دبیرخانه مسئولیت اجتماعی سازمان آب و هوا شهر تهران با توجه به بحران کم آبی موظف به همکاری در این زمینه می باشد. ضمن اینکه باید از ظرفیت مشارکت شهروندان و تشکل ها و بنگاه های اقتصادی استفاده کرد. این مشکل تنها با محوریت شهرداری تهران به عنوان نهاد عمومی حاکمیتی و تصمیم گیرنده شهر قابل رفع است.

احمد احمدی صدر افزود: لذا این کمپین با محوریت دبیرخانه مسئولیت اجتماعی می تواند از ظرفیت تشکل ها و بنگاه های اقتصادی شهرستان و باشگاه داوطلبان اجتماعی تهران در سه ماه حساس تابستان امسال در سه بخش استفاده کند. اطلاع رسانی و تبلیغات، برای افزایش آگاهی و آموزش و فرهنگ سازی، برنامه ریزی و فعالیت.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان مدیریت بحران شهر تهران در این جلسه کمبود آب در سفره های زیرزمینی را مشکلات زیادی از جمله فرونشست زمین را به همراه داشته است و افزود: فرونشست زمین در دشت های شهریار رباط کریم. و اسلامشهر باعث بی آبی شد در 10 سال آینده تهران به شهر تبدیل می شود و باید برای عبور از این بحران چاره اندیشی کرد.

READ  کلاهبرداری 50 میلیاردی لوازم خانگی در اینستاگرام

اسماعیل سلیمی افزود: بر اساس طبقه بندی، زلزله خطر اصلی برای شهر تهران است اما متاسفانه بحران آب در حال حاضر یکی از اصلی ترین خطرات برای شهر تهران محسوب می شود.

وی بیان کرد: اولین پیامد کم آبی و فرونشست زمین تاثیر آن بر شریان های حیاتی مانند آب، برق و مخابرات است. ساخت شریان های حیاتی باید مورد توجه قرار گیرد و بر اساس مصوبه هیأت وزیران، وزارت نیرو و سایر نهادها موظف به اتخاذ تدابیری برای تقویت شریان های حیاتی هستند.

سلیمی با استقبال از کمپین آب افزود: هدف از این کمپین فرهنگ سازی و ترویج اصلاح الگوی مصرف، استقرار تیم های نظارت بر مصرف آب در سازمان ها و ایجاد تسهیلات برای احداث تصفیه خانه ها و تاسیسات آب شهری است.

همچنین در این جلسه دو تن از مدیران سازمان منابع آب استان تهران به تشریح شرایط بحرانی کم آبی و افزایش سرانه مصرف آب پرداختند و اظهار داشتند: با مصرف 3.7 میلیارد لیتر آب به وضعیت جدید رسیده ایم. سابقه شهر تهران و عبور از این شرایط بحرانی نیازمند همکاری و مشارکت شهروندان است.

همچنین در این جلسه اعلام شد که تهران دومین سال خشکسالی را تجربه می کند و با کمترین ذخایر آبی وارد سومین سال خشکسالی می شویم. به همین دلیل فرهنگ مقابله با خشکسالی و بحران آب نباید محدود به فصل تابستان باشد، بلکه راهکارهای مقابله با این بحران از جمله استانداردسازی تاسیسات آبی در سازه ها و جلوگیری از هدررفت آب است. هنگام آبیاری مناطق سبز نیز باید در نظر گرفته شود

READ  جمعی از والدین در پی مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در خارج از استان قم تجمع کردند

اولین جلسه مسئولیت آب (بررسی آب) با حضور احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران و دبیر ستاد مدیریت مسئولیت اجتماعی شهر تهران، معاونین معاونت آبفای استان تهران، معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان مدیریت و پیشگیری از بحران شهر تهران و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

علت آلودگی شدید هوای تهران چیست؟

ریزگردها دوباره در ایران؛ کشورهای دور و نزدیک برای حل این بحران چه کردند؟

233231


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا