تلاش چین برای تقویت موقعیت خود در افغانستان

به گزارش خبرآنلاین، سفیر چین در کابل روز سه شنبه ۱۴ جولای در یک نشست خبری از برنامه های تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان حمایت کرد. وانگ یو از کمک 8 میلیون دلاری به چین برای کمک به زلزله 22 ژوئن که بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، خبر داد.

وی بیان کرد: علاوه بر کمک های بشردوستانه اضطراری، در پی تغییرات سیاسی سال گذشته و حوادث پس از زلزله، برنامه های بلندمدتی برای احیای اقتصادی افغانستان داریم. تجارت در اولویت خواهد بود و پس از آن سرمایه گذاری و کشاورزی.

سفیر چین افزود: مذاکرات برای دو پروژه بزرگ معدنی از جمله پروژه معدن مس عینک ادامه دارد که یک شرکت دولتی چینی بر اساس توافقنامه با دولت قبلی افغانستان حق آن را دارد.

وانگ در مورد ذخایر مسدود شده افغانستان در بانک های غربی نیز گفت که چین همیشه معتقد است که این پول متعلق به مردم افغانستان است و از جامعه جهانی می خواهد که این وجوه را آزاد کند.

لازم به ذکر است که وزیر امور خارجه چین پیش از این گفته بود که پکن و کابل باید همکاری های عملی بیشتری به خصوص در بهبود سطح زندگی مردم، تجارت و اقتصاد، زراعت و معدن داشته باشند..

چین در حال ارائه کمک های مالی و سرمایه گذاری در افغانستان است، جایی که هیچ کشوری به طور رسمی طالبان را به رسمیت نشناخته است، طالبانی که سال گذشته پس از خروج ناگهانی نیروهای ایالات متحده و متحدانش پس از یک جنگ 20 ساله، قدرت را به دست گرفتند. غرب لغو تحریم ها علیه طالبان و نیز به رسمیت شناختن حکومت آنها را منوط به رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران کرده است.

READ  رابطه جدید برای ملت - خبرآنلاین

این روزها چین در واقع به دنبال تحقق برنامه های خود در منطقه غرب و آسیای مرکزی است. چین به خوبی می‌داند که افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان به اردوگاه کشورهای ضد آمریکایی پیوست، بنابراین تلاش می‌کند از فضای ایجاد شده به نفع خود استفاده کند.

افغانستان کشوری است با ارزش معادنش 1 در حالی که 3 ارزش آن یک تریلیون دلار است. همچنین بازاری وجود دارد که مایل به استفاده از محصولات چینی است. علاوه بر این، چین روی بسیاری از پروژه های بزرگ اقتصادی در کشورهای آسیای مرکزی مانند جاده ابریشم کار می کند، تضمین امنیت و ثبات افغانستان می تواند ثبات را در کشورهای آسیای میانه فراهم کند و گامی در جهت تامین امنیت پروژه های چین است.

اما منافع چین در افغانستان به منافع اقتصادی محدود نمی شود. افغانستان یک قهرمان بنیادگرایی اسلامی است که می تواند تأثیر قابل توجهی بر ثبات استان سین کیانگ چین، جایی که مسلمانان اویغور در آن زندگی می کنند، داشته باشد. علاوه بر این چین با افغانستان تمام شده است 75 کیلومتر به همین دلیل محدودیت مشترکی دارد او در تلاش است تا با برقراری روابط خوب با طالبان از آنها اطمینان حاصل کند که به نیروهای افراطی اویغور در قلمرو خود پناه نخواهند داد و اجازه تدارک یا رهبری عملیات علیه چین در افغانستان را نخواهند داد. در نهایت، توازن قوا بین پاکستان و هند همیشه برای چین مهم بوده است. به همین دلیل، چین با حمایت از طالبان که تحت نفوذ پاکستان است، تلاش می کند تا فاصله افغانستان را با هند حفظ کند.

READ  آیا چین در فضا آمریکا را شکست خواهد داد؟

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا