تسلیت عبدالله عبدالله برای درگذشت رضا براهنی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالله عبدالله، سیاستمدار برجسته افغانستانی درگذشت رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی برجسته را تسلیت گفت.

وی در پیام تسلیت خود در توییتر نوشت:

«متاسفانه رضا براهنی شاعر، منتقد ادبی و نویسنده برجسته فارسی زبان در سن ۸۶ سالگی در شهر تورنتو کانادا درگذشت. براهنی یکی از نویسندگان برجسته فارسی و ایرانی است. مرگ او ضایعه بزرگی در عرصه ادبیات و زبان فارسی داریوش بود.

زمانی که صنف یازدهم در کابل بودم با کار و نام رضا براهنی آشنا شدم. سیداسماعیل هزائی، معلم زبان و ادبیات فارسی ما در لیسه نادریه، که پس از انقلاب هفت ثور به زندان افتاد و کشته شد، کتاب طلا در عسل رضا براهنی را خواند و با لطیف ناظمی، استاد برجسته دانشگاه کابل ملاقات کرد. .

کتاب طلا در عسل را از کتابخانه عمومی دریافت کردیم و برای دیدار با استاد ناظمی به دانشگاه کابل رفتیم و استاد ناظمی منابع مورد نظر را با پیشانی باز ارائه کردند و متنی نوشتیم. از آن زمان تاکنون همواره نوشته ها و آثار براهنی را دنبال می کنم. درگذشت این شخصیت برجسته ادبی را به جامعه ادبی و فرهنگی ایران و افغانستان و خانواده براهنی تسلیت عرض می نماییم. نام رضا براهنی و آثار بکر و ماندگار او همواره عنوان نقد ادبی و فرهنگی در عرصه زبان و ادبیات فارسی خواهد بود. روحش شاد و نامش زنده باد.

از پرخواننده ترین رمان های رضا براهنی (متولد 21 آذر 1342) می توان به «آواز کشته شدگان»، «رازهای سرزمین من» و «روز جهنمی آقای ایاز»، «طلا در عسل»، «داستان نویسی» اشاره کرد. «کیمیا و خاک»، «تاریخ مردان» نیز از جمله آثار رضا براهنی در حوزه نقد ادبی بود. در عرصه شعر به پروانه پرداخته و چرا دیگر شاعر نیمایی نیستم؟ و «اسماعیل» او بارها خوانده و بحث شد.

READ  تمدید مهلت ثبت‌نام ناشران خارجی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

رضا براهنی از اواخر دهه 1970 در تورنتو کانادا زندگی می کرد و به گفته پسرش اکتای براهنی روز جمعه 4 فروردین درگذشت و پیکرش برای خاکسپاری به ایران منتقل می شود.

عبدالله عبدالله درگذشت رضا براهنی را تسلیت گفت

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا