ترور آمریکا: ایران خواهان انتقام ترور سردار سلیمانی است

اسکات دیوید برایر، مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، در نشست کمیته اطلاعات سنا درباره «ارزیابی تهدید سالانه» در روز سه شنبه (10 مه) گفت: «شبکه های پهنای باند ایران به دلیل قابلیت های نظامی پیشرفته آن است». معاونان و شرکای او و تمایل او برای مقابله با ایالات متحده چالش بزرگی برای منافع آمریکا در خاورمیانه است.

بریر گفت: راهبرد امنیت ملی ایران مبتنی بر تلاش برای تضمین تداوم حکومت دینی، حفظ ثبات داخلی، تقویت موقعیت خود به عنوان یک قدرت منطقه‌ای مستقل و دستیابی به شکوفایی اقتصادی است. تهران از مجموعه پیچیده ای از قابلیت های نظامی، دیپلماتیک و امنیتی استفاده می کند.

این مقام اطلاعاتی آمریکا همچنین تصریح کرد که مقامات ایرانی بر این باورند که ایران هنوز به درستی ترور سردار قاسم سلیمانی را تلافی نکرده است و بنابراین ممکن است ایران در اقدامی مخفیانه علیه برخی مقامات آمریکایی در اقدامی تلافی جویانه برنامه ریزی کند.

دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، سردار قاسم سلیمانی و بخشی از همراهانش را در 4 دسامبر 2009 در نزدیکی فرودگاه بغداد به قتل رساند. اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل این قتل را غیرقانونی خواند و بهانه های آمریکا برای توجیه آن را رد کرد.

بریر در بیانیه‌ای بعدی گفت: استراتژی نظامی متعارف ایران مبتنی بر بازدارندگی و انتقام است. «اگر بازدارندگی شکست بخورد، ایران احتمالاً با حمله به کشورهای متخاصم به دنبال زور خواهد بود.

وی گفت: «ایران مرتباً از نیروی دریایی خود برای نظارت بر عملیات دریایی ایالات متحده و متحدانش در امتداد سواحل خود از جمله در نزدیکی تنگه هرمز استفاده می کند که گاهی اوقات می تواند منجر به درگیری های خطرناک و غیرحرفه ای شود».

READ  آیا دوگین قربانی درگیری بین قدرت و دستگاه نظامی روسیه شد؟

وی افزود: نیروی دریایی ایران از سال ۲۰۱۹ بی‌رحمانه‌تر شده و کشتی‌های تجاری منطقه را تصرف، حمله و خرابکاری می‌کند که در برخی موارد انتقام فعالیت‌های اسرائیل و متحدانش است.

مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا نیز با اذعان به قدرت موشک‌های ایرانی گفت: برخی از این موشک‌ها می‌توانند اهدافی را تا فاصله 2000 کیلومتری از مرزهای ایران مورد حمله قرار دهند. ایران نشان داده است که می خواهد از موشک های خود استفاده کند.

وی افزود: ایران به افزایش دقت و مرگ‌بار موشک‌های بالستیک خود از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد ادامه می‌دهد.

این مقام آمریکایی در بخشی دیگر از سخنان خود مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران پایبندی خود به توافق هسته ای برجام را کاهش داده است تا بتواند در مذاکرات وین نفوذ کند. وی گفت: تهران همچنین تعهد خود به برجام را کاهش داده است تا اهرم فشاری در مذاکرات به دست آورد و توافق را به نفع خود احیا کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا