تحلیل روزنامه دولتی عدم تمایل آمریکا به ادامه مذاکرات با برجام/ آمریکا برای فشار بر چین و اروپا خواهان افزایش قیمت نفت است

پاسخ به این سوال را باید در ماهیت نگرانی های ابراز شده از سوی ایالات متحده و شرایط پیرامون این تصمیم جستجو کرد.

آمریکا مدعی است در نتیجه اجرای برجام سعی در حفظ رژیم خلع سلاح و جلوگیری از هسته ای شدن ایران دارد! عدم تمایل آمریکا به بازگشت به برجام دقیقاً به معنای نادرست بودن این گفته است.

در مراحل پایانی مذاکرات برای رفع تحریم‌های سرکوبگر، ایالات متحده بارها بر اهمیت زمان و توانایی ایران برای تصویب موارد فوریتی فرضی در مذاکرات تا زمانی که دولت جدید آمریکا با یک مکث بسیار طولانی وارد مذاکرات شود، تاکید کرده است. نمی خواهد مذاکرات را نهایی و تمدید کند.

. تنها خلاصه منطقی این رویکرد ساختگی و غیر واقعی بودن ترس های ابراز شده از سوی آمریکا یعنی خطر گسترش فعالیت های هسته ای ایران است و قصد آمریکا را باید در چیزی فراتر از این نگرانی جستجو کرد. آمریکا در صورت ورود مجدد به توافق، نمی تواند مانند گذشته از این موضوع استفاده کند. فراموش نکنیم که در دوره اوباما، برجام به گونه ای اجرا شد که امنیت پروژه ایران به خطر نیفتد.

نمونه آن عدم دعوت ایران برای حضور در کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای به عنوان بخشی از ابتکارات آژانس بین المللی انرژی اتمی در آمریکا بود تا ظرفیت هسته ای ایران عادی و دور از خطر اشاعه به نظر نرسد. تنها مشکل آمریکا در این مسیر، عبور از موانعی است که رفتار منطقی ایران در مسیری طولانی و سنگلاخ ایجاد کرده است. ایالات متحده، علیرغم عدم تمایل خود برای ورود مجدد به یک توافق هسته ای دیگر، نمی تواند به سادگی ایران را به خطرات گسترش برنامه هسته ای خود متهم کند. با این حال، او نمی خواهد آخرین ضربه را از دست بدهد. در این راستا، آرمان آمریکا این است که ایران را به ممانعت از توافق متهم کند که تاکنون موفق به دستیابی به آن نشده است.

READ  اردوغان روند ساخت کارخانه پرچم در اوکراین را آغاز کرد


برخلاف اروپا که نگران افزایش قیمت نفت است و منتظر کاهش قیمت این کالای اصلی در غرب در نتیجه بازگشت آمریکا به برجام و افزایش نفت ایران است، آمریکا عجله ای ندارد و احتمالا ضربه خواهد زد. اروپا و چین. ایالات متحده خود یکی از تولیدکنندگان عمده نفت و در عین حال یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت است. افزایش قیمت نفت این کشور را قادر می سازد تا تولید نفت گران قیمت خود را افزایش دهد و از این نظر رونق اقتصادی برای خود ایجاد کند.

در کنار این عوامل باید به نفوذ رژیم صهیونیستی در نظام سیاسی آمریکا نیز توجه کرد. این رژیم بحرانی از هر چه در اختیار دارد برای ایجاد تفرقه و گسترش ابهامات امنیتی در منطقه و جهان استفاده می کند.

دولت آمریکا که از حمایت مردمی لازم در داخل برخوردار نیست، حمایت لابی صهیونیستی را بیش از آنچه به نظر می رسد جدی می گیرد.

در این شرایط تنها محاسبات راهبردی ایران در موضوع مذاکرات و توافق هسته ای راه را برای کشور هموار می کند. بنابراین عدم رعایت قرارداد بسیار هوشمندانه و استراتژیک طراحی شده و هر روز اثربخشی خود را نشان می دهد. رفتار فرصت طلبانه و برنده آمریکا دیر یا زود در تناقضات آن فرو خواهد رفت. امنیت ایران کارساز نخواهد بود. افکار عمومی جهان و منطقه به خوبی شاهد این رفتار است و آنها را قضاوت خواهد کرد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا