تاج در مازندران برافراشت


این مشکل باعث شد که بر اساس آخرین اطلاعات از رنگ آمیزی تاج در مناطق مختلف کشور از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، یک شهر مازندران (رامسر) در رنگ تاج قرمز و 3 شهر به رنگ آبی. (بابلسر، جویبار و نوشهر)) و 18 شهر دیگر در جایگاه تاج زرد قرار خواهند گرفت. هیچ شهری در مازندران حکم تاج نارنجی را ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این خصوص با اشاره به روند شیوع کرونا گفت: وضعیت استان از نظر تعداد بیماران سرپایی کرونا رو به افزایش و رو به افزایش است.

عباس علیپور با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از بیماران سرپایی کرون از همین استان هستند، گفت: تعداد بیماران سرپایی از میهمانان و مسافران ورودی به استان از نظر آماری زیر 20 درصد بوده است.

وی در خصوص تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان های مازندران گفت: میزان بستری شدن روند کمتری دارد اما در مقایسه با ترخیص ها آمار بالایی را نشان می دهد به طوری که می توان گفت بیماران ترخیص نشدند و از سرپایی فراتر رفتند. آمار؛ «قبل از سال جدید تعداد آنها به کمتر از یک نفر کاهش یافته بود، جای خالی بیشتر بود و تخت ها کم می شد، اما اکنون روند بستری شدن در بیمارستان نیز رو به افزایش است.

علیپور با اشاره به اینکه روند کلی شیوع تاج در استان نمودار صعودی دارد، گفت: در پیک ششم نمودار 2 قله را شاهد بودیم و هنوز تثبیت نشده و به قله ششم هم نرسیده ایم. که دوباره در حال افزایش است، روند هشدار دهنده است.

READ  آیا دوز چهارم واکسن کرونا برای تحصیل در دانشگاه اجباری است؟

وی با اشاره به سویه غالب فعلی در استان مازندران خاطرنشان کرد: سویه Omicron پیشرو و نوع غالب آن در استان Omicron DA.2 است.

بیشتر بخوانید:

روند رو به رشد بیماری عروق کرونر قلب در گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به علائم سویه DA.2 گفت: این سویه همان سویه DA.1 است که در ابتدای شیوع کرونا در مازندران وجود داشته و از نظر بالینی تفاوتی ندارد. تظاهرات علائم Omicron در موارد گوارشی شایع تر است.

علیپور افزود: Omicron شامل A.1، DA.2 و DA.3 است که نوع دوم آن در حال حاضر در مازندران شایع است و نوع سوم آن هنوز شناسایی نشده است، علائم نوع دوم مانند گوارشی و تنفسی است. علائم

وی با بیان اینکه تشخیص نوع سوم در استان امکان پذیر نیست و کشور در حال بررسی این موارد است، گفت: در صورت مشاهده نمونه ها به مرکز ارسال می شود تا در صورت نیاز کیت های شناسایی به استان ها ارسال شود، اما نوع سوم همچنان وجود دارد. هنوز گزارش نشده است. و DA.3 در استان وجود ندارد.

این مسئول همچنین به تزریق واکسن اشاره کرد و گفت: اهمیت موضوع واکسیناسیون بر هیچکس پوشیده نیست، در شرایطی که تاب آوری انسان کاهش یافته و سفرها و فعالیت های اجتماعی از سر گرفته شده است، مهم ترین مورد تزریق واکسن باید انجام شود. این واکسن در حال حاضر به 59 درصد افراد بالای 18 سال تزریق می شود.

وی در پاسخ به عدم تمایل مردم به تزریق نوبت سوم این واکسن، گفت: دلیل کاهش تعداد تزریق دوز سوم در بین افراد شاید به دلیل کاهش نگرانی آنها برای تاج باشد، اما باید گفت که عروق کرونر فرآیند با واکسیناسیون انجام می شود. این روند باید ادامه یابد و واکسن باید غیرفعال باشد نه واکنشی.

READ  فواید بی شمار این مغز/آجیل خوشمزه، چگونه باید مصرف شود؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین با اشاره به ایمنی واکسن ها خاطرنشان کرد: بحث ترس از مصونیت نباید منجر به عدم واکسیناسیون شود. واکسن‌ها، چه در داخل و چه در خارج تولید می‌شوند، محصولات ایمنی خوبی هستند و کسانی که دوز سوم را تزریق می‌کنند، یا آلوده نیستند و یا وزن کمتری دارند.

علیپور گفت این واکسن مصونیت موقت ایجاد می کند و بسته به رفتار ویروس، دوزهای جدیدی از واکسن باید تزریق شود. «واکسیناسیون خیلی مضر نیست. آنها با ایمن سازی ایجاد می شوند. در هر دو مورد، افراد واکسینه خواهند شد.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا