بیانیه خانه تئاتر در پاسخ به اتهام «کوتاه آمدن در برابر یک آزارگر جنسی»


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از انتشار مجدد نام یکی از بازیگران سینما و تئاتر در صفحه اینستاگرام me_too_movement_iran به عنوان متجاوز به عنف، برخی از داستان نویسان یاد آور شدند که قبل و در سال 1394 به شورای تئاتر شکایت کردند اما حکم صادر شد. خانه تئاتر این مرد را تنها دو سال از کارگردانی و تدریس منع کرد. یادآوری این اتفاق باعث شد تا تئاتر بیانیه زیر را صادر کند.

: از موضوعی که این روزها سربار تئاتر شده است، یعنی آزار جنسی یکی از اهالی تئاتر و سینما در سال ۱۳۹۴ به اطلاع می رساند:

«شورای قضایی» خانه تئاتر با اقدام و واکنش به موقع و سریع مسئولیت این امر را بر عهده گرفته است.

هفت سال پیش که این سوال مطرح شد و تعدادی از زنان نامه اعتراضی مفصل و مفصلی به تئاتر فرستادند، هیئت داوران آن را بررسی کردند. به بستگان یادآور شد که شورای داوری ابزار کافی برای رسیدگی به موضوعاتی که در حقوق کیفری مجرمانه تلقی می شوند مانند افترا، افترا، فروش مال، ضرب و جرح، ضرب و شتم و … را ندارد. بنابراین تعیین میزان این گونه جرایم که به مسائل اخلاقی می پردازد، صرفاً در دادگاه مورد توجه قرار می گیرد و پس از ابلاغ به شوراهای قضات هنری، از اختیارات آنان برای اعمال محدودیت استفاده می شود، اما شورای قضات تئاتر به موضوعات حقوقی قابل ارزیابی می پردازد.

شورای داوری در رسیدگی به این پرونده سعی کرد از روش های عملی با رضایت طرفین برای صدور رأی استفاده کند. تصمیمات احتمالی شورای داوری شامل ممنوعیت کار، محدودیت های کاری، رد صلاحیت های مالی و کمک هزینه و حقوق است. البته کمیسیون های انضباطی اخلاقی نیز وجود دارد که حیطه آن با قوه قضاییه که به جرایم رسیدگی می کند قابل مقایسه نیست. شوراهای داوری خلأهای قانونی را پر کرده و به موضوعات تخصصی می پردازند. قانون جزا چنین مواردی را پیش بینی کرده است (تعریف جرم) و اعلام جرم با نوشتن درخواست کاملا امکان پذیر است.
در عین حال، شورای داوری به معترضان یادآور شد که مجازات شدیدتر مستلزم تعقیب و تعقیب ویژه است و جلسه رسیدگی در تئاتر حق تعقیب قضایی را از آنها سلب نمی کند. به آنها دستور داده شد که مجازات سنگین تری نیاز به پیگیری ویژه دارد و باید به دادگاه مراجعه و شکایت کنند تا موضوع جرم تعریف شود و در قانون رسیدگی شود.

READ  مسعود فراستی، بهروز افخمی و دیگران در مورد نادر طالب‌زاده چه می‌گویند؟

بنابراین برخلاف ادعاها، هیئت داوران خانه تئاتر از اختیارات خود استفاده کرد و با حمایت زنان شاکی تصمیم نهایی خود را گرفت:
1- دو سال ممنوعیت کارگردانی در هر مکانی
2- دو سال ممنوعیت تدریس در هر مکان
3- تعلیق اجرای فعلی کارگردان در تماشاخانه باران، چون رای اجرا به مرکز هنرهای نمایشی و هیات نظارت کشیده شد که با دستور مدیرکل هنرهای نمایشی این اجرا انجام شد.
از این رو هیئت مدیره تئاتر با حمایت از حکم و ارائه هیئت داوران وقت، امیدوار است به ارزش کار همکاران احترام بگذارد.
این خانه متعلق به همه است و البته هیچکس در صورت تخلف از مجازات معاف نیست.
دفتر مرکزی خانه تئاتر »

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا