بوچا صفحه جدیدی در جنگ روسیه و اوکراین

با توجه به فاجعه بوچا، برخی کارشناسان بر این باورند که علیرغم چندین دور مذاکرات بین مسکو و کیف در بلاروس و ترکیه با هدف پایان دادن به جنگ، به نظر می رسد جنگ طولانی باشد و چشم انداز روشنی برای عدم پایان در آینده نزدیک وجود دارد.

رسانه های غربی در 14 آوریل 1401 گزارش دادند که عکس های شهر بوچا در نزدیکی کیف توسط نیروهای روسی هنگام خروج از پایتخت اوکراین مورد شلیک قرار گرفته است.

هنوز تعداد دقیق کشته شدگان بوچا در این فاجعه مشخص نشده است و رسانه ها ارقام مختلفی را منتشر کرده اند که غرب مسکو را مقصر آن می داند. با این حال روسیه این اتهامات را رد کرده است.

وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای اتهامات غرب و اوکراین مبنی بر کشتار غیرنظامیان بین المللی در منطقه بوچا را رد کرد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که تمامی تصاویر و ویدئوهایی که رژیم کیف به برخی از جنایات منتسب به نیروهای روسی در بوچا نسبت داده، اقدام تحریک آمیز دیگری است.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: تمامی نیروهای روسیه در 30 مارس یک روز پس از گفتگوهای رو در رو روسیه و اوکراین در ترکیه به طور کامل از بوچا عقب نشینی کردند. علاوه بر این، در 31 مارس (11 آوریل)، شهردار بوچا، آناتولی فدوروک، در پیامی ویدیویی تأیید کرد که هیچ نیروی روسی در شهر وجود ندارد و او حتی از غیرنظامیان محلی که در خیابان ها مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند نام برده است.

به گزارش اسکای نیوز، تصاویر منتشر شده از خیابان های بوچا در نزدیکی کیف، اجساد غیرنظامیان را در خیابان ها و پیاده روهای شهر نشان می دهد. به گزارش اسکای نیوز، ساکنان شهر بوچا گفتند که این غیرنظامیان بدون دلیل توسط سربازان روسی کشته شدند.

READ  فرانسیس فوکویا: برای شکست روسیه و پایان کار پوتین آماده شوید

رویترز همچنین مدعی است که گور دسته جمعی در کلیسای شهر هنوز با خاک پوشانده نشده است و دست و پای اجساد از میان خاک قابل مشاهده است.

آناتولی فدوروک، شهردار بوچا نیز گفت که بیش از 300 نفر از ساکنان آن کشته شده اند.

رویترز در آخرین اخبار 15 آوریل 1401 به نقل از دادستان اوکراین، تعداد کشته شدگان بوچا را 410 نفر اعلام کرد.

تاکنون هیچ تحقیقی آغاز نشده است و سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده و نماینده روسیه در سازمان ملل نیز خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت شده است.

در 14 آوریل 1401، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق مستقل در مورد حادثه بوچا در اوکراین شد. او گفت که تحقیقات مستقل در مورد کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا اوکراین ضروری است.

گوترش در بیانیه‌ای گفت: من عمیقاً از تصاویر غیرنظامیان کشته شده در بخارست اوکراین شوکه شده‌ام. تحقیق مستقل برای پاسخگویی مؤثر ضروری است.

دیمیتری پولانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت در روز دوشنبه 15 آوریل 1401 برای بررسی «اقدامات تحریک آمیز تندروهای اوکراینی» در شهر بوچا شد.

برخی از نشریات و عکس های منتشر شده در رسانه ها از کشف حداقل 20 جسد غیرنظامی در خیابان های بوچا حکایت دارد و نشان می دهد که کشته شدگان در مواضع مختلف، برخی مقابل پیاده رو و برخی دیگر با دو دوچرخه مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند. در کف خیابان رها شده اند. اما بر اساس برخی گزارش ها تعداد کشته شدگان به بیش از 400 نفر می رسد.در اخبار بوچا و گزارش های منابع مختلف اختلافات و اختلافات زیادی وجود دارد.

READ  استاندارد دوگانه بریتانیا و غرب در جنایات جنگی

در روزهای اخیر نیروهای روسیه از چندین شهر در حومه کیف عقب نشینی کرده اند و ارتش اوکراین نیز اعلام کرده است که بوچا را آزاد کرده است.

تصاویر اجساد غیرنظامیان در خیابان های بوچا پس از خروج نیروهای روسی از مناطق اطراف کیف منتشر شد و نیروهای اوکراینی پس از بیش از پنج هفته درگیری کنترل بیش از 30 شهر و روستا در این منطقه را به دست گرفتند.

ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین جمعه شب هشدار داد که روسیه با مین های اطراف خانه ها و اجساد یک “فاجعه کامل” به جا خواهد گذاشت.

روز شنبه، پس از ورود نیروهای اوکراینی به شهر، نیروهای با پشتیبانی تانک ها و خودروهای زرهی کابل هایی را به اجساد متصل کرده و از ترس افتادن در دام مواد منفجره رها شده از خیابان بیرون کشیدند.

آسوشیتدپرس به نقل از یکی از ساکنان بوچا گفت: “غیر نظامیان کشته شده در بوچا که اجساد آنها اکنون روی زمین افتاده است، فقط در حال قدم زدن بودند و آنها (سربازان روسی) بدون دلیل به آنها شلیک کردند.” بدون اینکه سوالی بپرسند شلیک کردند.

در بیانیه ای به تاریخ 14 آوریل 1401، زلنسکی خروج نیروهای روسیه از برخی مناطق شمالی کشور را تایید کرد و اظهار داشت که روسیه به دنبال تمرکز و سازماندهی مجدد در دونباس و جنوب اوکراین برای اشغال آن است.

روسیه اعلام کرده است که به عنوان نشانه ای از اعتمادسازی پس از مذاکرات صلح استانبول، به عملیات نظامی در اطراف کیف و چرنیگوف پایان خواهد داد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا